Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските борсови индекси започват седмицата на червено*
Европейските борсови индекси регистрираха предимно понижения в ранната търговия в понеделник, докато инвеститорите се подготвят за публикуването на ключови икономически данни от еврозоната и доклада за инфлацията в САЩ по-късно през тази седмица, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 0,32 пункта, или 0,06%, до 520,44 пункта. Германският показател DAX се повиши с 30,03 пункта, или 0,16%, до 18 742,82 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се раздели с 2,14 пункта от стойността си, или 0,03%, достигайки до 8 431,62 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 12,8 пункта, или 0,16%, до 8 206,34 пункта.
STOXX 600 достигна рекорден връх в петък, регистрирайки най-голямото си седмично увеличение от края на януари насам, подкрепен от силните корпоративни отчети. Бенчмаркът възвърна инерцията си в средата на май, след като геополитическото напрежение и несигурността в паричната политика ограничаха представянето му през април.
Всички очи ще бъдат насочени към данните за инфлацията при производствените и потребителските цени в САЩ, които трябва да бъдат публикувани във вторник и сряда, което допълнително ще зададе тона за очакваните намаления на лихвените проценти от Федералния резерв тази година.
В Европа, окончателните данни за инфлация в еврозоната и предварителните за брутния вътрешен продукт на региона на единната валута през първото тримесечие се очакват през втората половина на седмицата. Те ще бъдат следени внимателно, за да се прецени посоката на лихвените проценти за Европейската централна банка, която почти сигурно ще понижи ставките през юни.
„Има причини ЕЦБ да направи намаление през юни и да не изпрати на пазарите съобщение, че лихвите ще бъдат намалени агресивно тази година“, посочиха анализатори на Societe Generale.
„Въпреки че рисковете, произтичащи от ситуацията Близкия изток, не са довели до по-високи цени на енергията, има нарастващ дебат сред членовете на ЕЦБ относно това какво може да означава потенциално разминаване между политиката на Фед и Европейската централна банка за обменния курс и неговото въздействие върху внесената инфлация“, добавиха те.
Акциите на AP Moeller-Maersk скочиха със 7,04%, подкрепени от покачването на цените на товарите на фона на по-високите търговски обеми и кризата в Червено море.
Цената на книжата на испанската фармацевтична компания Almirall се повиши с 4,8% след като тя отечете по-добри от очакваното финансови резултати за първото тримесечие и повторение на целите си за рентабилност за цялата година.
Акциите на германската компания за потребителска електроника Ceconomy поскъпнаха с 2,6%, след като обяви тя печалби за цялата година над прогнозите.
Цената на книжата Holcim се понижи с 3,6%, тъй като акциите на швейцарския производител на цимент се търгуваха без дивидент.
Производителят на турбини и генератори Siemens Energy загуби 4% от стойността на акциите си, след като те поскъпнаха с над 21% през последните три дни на фона на оптимистичния доклад за печалбите в сряда.
Президентът на Франция Еманюел Макрон каза, че тазгодишното събитие „Изберете Франция“ ще доведе до чуждестранни инвестиции на стойност 16,2 млрд. долара. Amazon ще инвестира 1,3 милиарда долара в страната и ще създаде 3000 работни места, а Microsoft ще инвестира 4,3 млрд. долара.
Разнопосочна търговия на Уолстрийт
Американските борсови индекси регистрираха смесени резултати петък, като Dow Jones записа осма поредна сесия на ръст и най-доброто си седмично представяне от началото на годината, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 125,08 пункта, или 0,32%, до 39 512,84 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 напредна с 8,6 пункта, или 0,16%, до 5 222,68 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq записа спад от 5,4 пункта, или 0,03%, до 16 340,87 пункта.
Основните индекси също така завършиха седмицата с повишения. Dow отбеляза ръст от 2,16% за периода, като това е най-доброто му седмично представяне от декември и четвъртата поредна положителна седмица. S&P 500 и Nasdaq Composite записаха трета поредна печеливша седмица, регистрирайки повишения от съответно 1,85% и 1,14%.
Ентусиазмът на инвеститорите беше овладян, след като данните за потребителското настроение, публикувани в петък сутринта, показаха голямо покачване на инфлационните очаквания.
Предварителните данни за май показаха, че индексът на потребителските нагласи на Мичиганския университет е достигнал 67,4, пункта, което е далеч под оценката на Dow Jones от 76 и отбелязвайки най-ниското му ниво от около шест месеца.
Данните може да показват, че „инфлацията също не се движи в правилната посока“, каза Браян Ник, старши инвестиционен стратег в Macro Institute. „Получавате удари и от двете страни – хората смятат, че нещата са по-зле от икономиката и ще останат по-зле, и се притесняват от инфлацията. И това не е щастлива формула за акции или облигации.
Пътят на Федералния резерв за намаляване на лихвените проценти ще бъде допълнително повлиян от забавянето, което се наблюдава в потребителските разходи и наемането, добави Ник.
Инвеститорите са по-оптимистично настроени напоследък, след като Федералният резерв посочи, че следващият ход е малко вероятно да бъде повишение на лихвит, поставяйки таван върху ставките, който може да бъде от полза за акциите. По-хладните данни за пазара на труда също повишиха доверието на търговците в перспективите за тази година.
Пазарите обаче ще бъдат подложени на изпитание тази седмица, когато бъдат публикувани данните за индекса на потребителските цени за април.
Смесени резултати в Азия
Основните индекси на водещите фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион не намериха единна посока в понеделник, докато инвеститорите анализираха данните за инфлацията в Китай, пише Си Е Би Си.
Индексът на потребителските цени в Китай се е повишил с 0,3% на годишна база през април. Икономистите, анкетирани от Ройтерс, залагаха на ръст от 0,2%. Индексът на производствените цени обаче е спаднал с 2,5% на годишна база, докато очакваното понижение беше от 2,3%.
На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете спад от 6,53 пункта, или 0,21%, до 3 148,02 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се раздели с 16,98 пункта от стойността си, или 0,95%, достигайки ниво от 1 766,79 пункта. Хонконгският показател Hang Seng напредна със 151,38 пункта, или 0,8%, до 19 115,06 пункта.
Тази седмица се очакват и данните за брутния вътрешен продукт на Япония за първото тримесечие, като според прочуването на Ройтерс той се е свил с 1,5% на годишна база. Подобрен резултат може да застраши плановете на Японската централна банка да повиши лихвените проценти.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 се понижи с 49,65 пункта, или 0,13%, до 38 179,46 пункта.
В Южна Корея индексът Kospi записа спад от 0,42 пункта, или 0,02%, до 2 727,21 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 се повиши минимално с 1 пункт, или 0,01%, до 7 750 пункта.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 2,97 пункта, или 0,35% до 835,02 пункта. BGBX40 се понижи с 0,52 пункта, или 0,31%, до 168,78 пункта. BGTR30 се раздели с 0,55 пункта от стойността си, или 0,07%, достигайки ниво от 841,79 пункта. BGREIT записа спад от 1,68 пункта, или 0,88%, до 188,46 пункта.
*Информацията е актуална към 12:50 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.