Пауза след четири силни серии на европейските пазари

Пауза след четири силни серии на европейските пазари

Европейските пазари се понижиха леко в четвъртък сутринта, тъй като положителната инерция леко затихна в резултат на натоварената седмица на отчетите.

Индексът Stoxx 600 се понижи с 0,16% в 10:30 ч. лондонско време след четири положителни сесии. Секторите бяха разнопосочни, като автомобилите спаднаха с 1,3%, докато акциите на петролните и газовите компании се повишиха с 0,5%, съобщи CNBC.

Акциите на испанската банка Sabadell се повишиха с 3%, след като конкурентът BBVA отправи враждебно предложение за поглъщане към акционерите ѝ, оценявайки бизнеса на около 12 млрд. евро (12,9 млрд. долара). По-рано тази седмица управителният съвет на Sabadell отхвърли непоискано предложение за сливане.

Ferrovial, Telefonica, EDP, Enel, Pirelli и Salvatore Ferragamo представиха днес очакваните отчети за дейността си.

Събитието на деня е решението на Bank of England за лихвените проценти, което ще бъде публикувано малко по-късно днес. Въпреки че е малко вероятно да намали лихвите този месец, инвеститорите ще следят за сигнали за промяна в позицията на политиците на централната банка.

Данните за китайската търговия и някои събития на пазара на недвижими имоти помогнаха на китайските акции да продължат да се представят по-добре в последно време. Деноминираният в долари китайски индекс на MSCI е скочил с над 13% през последните два месеца, отбелязва "Ройтерс".

Данните на митниците показаха, че вносът в Китай е нараснал с 8,4% през април спрямо предходната година, надминавайки очакванията за ръст от 4,8%, докато износът се върна към растеж, отговаряйки на прогнозите, което е стимул за икономическия растеж.

В Япония, отстъплението на йената продължава, като валутата се понижи до 155,85 за долар в четвърти ден на спад. През миналата седмица тя поскъпна с повече от 3%, като пазарните участници посочиха вероятната намеса на японските власти на два пъти, за да спрат бързия ѝ спад.

Новите данни обаче показаха, че реалните заплати в Япония са намалели с 2,5% през март спрямо предходната година, отбелязвайки втора година на спад, което е аргумент за политиците да не повишават агресивно заплатите. Анализатори от "Браун Брадърс Хариман" заявиха, че курсът долар-йена сега е "изключително надценен", но че той е и "оправдан" поради разликата в реалните дългосрочни лихвени проценти на двете държави.

На пазара на държавни ценни книжа доходността не отбеляза промени, след повишението от предишния ден. Двугодишната доходност се задържа на равнище от 4,8511%, а десетгодишната - на 4,5062%, след като през нощта се повиши с 3 базисни точки до 4,4920%.

При основните суровини цените на петрола се повишиха след отскока от двумесечното дъно в предходната сесия.

Фючърсите на сорта Брент поскъпнаха с 0,4% до 83,91 щатски долара за барел, а американският суров петрол - с 0,5% до 79,40 щатски долара за барел.

Цените на златото се повишиха с 0,3% до 2316,23 долара за тройунция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ