Европейските фондови борси отново се оцветиха в червено*

Европейските фондови борси отново се оцветиха в червено*

Европейските акции достигнаха триседмично дъно в ранната търговия четвъртък, засегнати от разочароващите корпоративни отчети, повишената доходност на американските облигации и данните, сочещи забавяне на бизнес активността в еврозоната, предаде Ройтерс.

Немският показател DAX се понижи със 122,15 пункта, или 0,76%, до 15 897,87 пункта.. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се раздели със 79,28 пункта от стойността си, или 1,05%, достигайки ниво от 7 482,35 пункта, докато инвеститорите чакат решението на Английската централна банка за лихвите. Френският измерител CAC 40 записа спад от 57,56 пункта, или 0,79%, до 7 255,28 пункта.

Акциите в световен мащаб са подложени на натиск, тъй като доходността на американските облигации достигна деветмесечни върхове на фона силните данни за работните места в частния сектор и САЩ.

Допълнително помрачавайки настроението, проучване показа, че спадът в бизнес активността в еврозоната през юли се е влошил повече, отколкото се смяташе първоначално, тъй като свиването в производството е било придружено от допълнително забавяне на растежа в доминиращият в блока сектор на услугите.

Окончателният съставен индекс на мениджърите по покупките (PMI)  на HCOB, считан за добър показател за цялостното икономическо здраве, падна до осеммесечно дъно от 48,6 през юли спрямо 49,9 пункта през юни. Границата от 50 пункта разделя свиването от растежа.

„Имаме смесена макрокартина в Европа. Спадът на PMI миналата седмица беше забележим и инфлацията остава малко стигната. Все още имаме този баланс между икономически растеж и инфлация, в който централните банки трябва да се ориентират“, каза Карим Чедид, ръководител на инвестиционната стратегия за iShares в BlackRock за EMEA.

„Всичко това означава, че може да има малко повече волатилност за пазарите на акции през следващите седмици“, добави Чедид.

Настроението на европейските пазари се помрачи тази седмица, тъй като разочароващи данни за производствената активност, признаците за лепкава инфлация и изненадващо понижение на кредитния рейтинг на САЩ накараха инвеститорите да се отдръпнат от пазара, който достигна наскоро многогодишни върхове.

Акциите на Infineon поевтиняха със 7,59%, след като производителят на чипове прогнозира спад в приходите за четвъртото тримесечие, тъй като пазарът на полупроводници продължава да е колеблив.

Цената на книжата на Societe Generale се повиши с 1,88%, след като третата по големина банка, търгувана във Франция, отчете по-добра от очакваното тримесечна печалба.

Акциите на Anheuser-Busch InBev поскъпнаха с 3,39%, след като най-голямата пивоварна в света отчете по-висока от очакваното тримесечна печалба и запази прогнозата си за 2023 г., подкрепена от постепенното възстановяване на Китай след пандемията от COVID-19 и силното представяне на други пазари.

Спад в САЩ

Американските борсови индекси регистрираха понижения в сряда, като Nasdaq Composite записа най-лошата си сесия от февруари насам, след като Fitch понижи дългосрочния кредитен рейтинг на САЩ и пазара отново беше завладян от антирискови нагласи, предаде Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 348,16 пункта, или 0,98%, до 35 282,52 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 63,34 пункта, или 1,38%, до 4 513,39 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се раздели с 310,47 пункта от стойността си, или 2,17%, достигайки ниво от 13 973,45 пункта.

Дотук се стигна, след като Fitch Ratings понижи дългосрочния кредитен рейтинг на САЩ от AAA на АА+, аргументирайки решението си с „очакваното фискално влошаване през следващите три години“.

Последният път, когато САЩ получиха понижение от голяма рейтингова агенция, беше през 2011 г., когато Standard & Poor's предприе същата стъпка.

„Инвеститорите може да използват това понижение на рейтинга на Fitch като причина да приберат някои печалби, но ние смятаме, че това така или иначе вероятно е естествена част от пазарния цикъл, следвайки толкова силен период и много малка волатилност“, каза Мона Махаджан, старши инвестиционен стратег в Edward Джоунс. „Най-общо казано, това не е попречило на основния ни възглед за икономиката или пазарите“, добави тя.

Икономическата картина продължава да показва признаци на устойчивост и условията изглеждат много различни в сравнение с последния път, когато кредитът на САЩ получи понижение на рейтинга, каза още Махаджан.

Разпродажбите в сряда контрастираха с възходящата тенденция от последните месеци. Спадовете бяха поведени от технологичните акции, тъй като доходността по 10-годишните американски облигации достигна най-високото си ниво от ноември. Акциите на Amazon и Alphabet поевтиняха с 2,64% и 2,41%, а тези на Microsoft и Nvidia – с 2,63% и 4,81%.

Джей Уудс, главен глобален стратег във Freedom Capital Markets, нарече пренасочването от технологичните акции към отбранителния сектор дългоочаквана „конструктивна ротация“ след подхранваното от технологиите рали.

Междувременно Уолстрийт разгледа внимателно нова порция корпоративни отчети.

Цената на книжата на CVS Health се повиши с 3,33% след като отчете силни печалби и намаляване на разходите, докато акциите на Humana поскъпнаха с 5,6% на фона на по-ниски от очакваното медицински разходи.

Акциите на Advanced Micro Devices (AMD) поевтиняха със 7,02%, след като ден по-рано компанията издаде разочароваща прогноза за продажби, повличайки надолу други акции от сектора на чиповете. Междувременно цената на книжата на SolarEdge Technologies се срина с 18,36% на ден, след като отчетът и не отговори на очакванията за приходи.

Над половината от компаниите от S&P 500 вече са представили финансовите си отчети за последното тримесечие, като 82% от тях са надминали очакванията на анализаторите, според данните на FactSet.

Разнопосочна търговия в Азия

Фондовите пазари в Азиатско-тихоокеанския регион регистрираха смесени резултати в четвъртък, следвайки разпродажбите на Уолстрийт, предизвикани от понижението на кредитния рейтинг на САЩ от Fitch, предаде Си Ен Би Си.

На пазара се отразиха и данните от проучването на Caixin, които показаха, че активността в сектора на услугите в Китай се е разширила с 54,1 пункта през юли, задминавайки юнското ниво от 53,9 пункта. Границата от 50 пункта разделя свиването от растежа.

На този фон в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете ръст от 18,77 пункта, или 0,58%, до 3 280,46 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 5,58 пункта, или 0,27%, до 2 061,64 пункта. Хонконгският показател Hang Seng се понижи с 96,51 пункта, или 0,49%, до 19 420,87 пункта.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 записа спад от 548,41 пункта, или 1,68%, до 32 159,28 пункта. Акциите на гейминг компанията Nintendo поскъпнаха, след като компанията отчете 52% ръст на нетната печалба за тримесечието, приключило през юни, фона на успеха на „Супер Марио Bros.: Филмът“ и новата игра от поредицата Zelda

В Южна Корея индексът Kospi се раздели с 11,08 пункта, или 0,42%, до 2 605,39 пункта. Акциите на южнокорейския интернет гигант Kakao поскъпнаха с 0,19%, въпреки че компаниите отчете 44% спад на нетната печалба за второто тримесечие.

Австралийският бенчмарк ASX 200 се понижи с 42,9 пункта, или 0,58%, до 7 311,7 пункта.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха смесени резултати в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 1,86 пункта, или 0,27%, до 690,41 пункта. BGBX40 напредна с 0,06 пункта, или 0,04%, до 149,13 пункта. BGTR30 се понижи с 0,18 пункта, или 0,02%, до 769,90 пункта. BGREIT записа спад от 0,36 пункта, или 0,19%, до 191,61 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ