Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Финансовият свят в очакване на срещата на централните банкери в края на седмицата
Вниманието на световната финансова общност е бъде насочено към националния парк „Гранд Тетън” в края на тази седмица, където Федералният резерв на Канзас Сити ще бъде домакин на традиционната годишна среща на централните банкери от цял свят в Джаксън Хол, съобщава CNBC.
Срещата се провежда в момент, когато централните банки по света затягат паричната си политика, за да се борят с инфлацията, но с риск да потиснат икономическото възстановяване, пише АФП.
Президентката на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард обаче няма да пътува до Съединените щати. На форума ще присъства Изабел Шнабел, член на управителния съвет на ЕЦБ, която ще участва в работна група в събота.
Управителят на Банк ъв Ингланд (Bank of England) Андрю Бейли потвърди присъствието си в Джаксън Хол, но само като наблюдател на дискусиите, без да участва в тях.
В икономически план има един общ неприятел - инфлацията, и рискът да бъде забавена прекалено много икономиката, така че трябва да се избере едно от двете, заяви пред АФП Грегъри Волокин, портфолио мениджър в "Мишеърт файненшъл сървисис" (Meeschaert Financial Services). В същото време "Управлението за федералния резерв не може да каже, че трябва да предпочете да увеличи безработицата, за да понижи инфлацията, но това е изборът, който има", подчерта анализаторът.
Ключова за всички участници и наблюдатели е речта на председателя на Фед Джеръм Пауъл. Очаква се в петък сутринта, в 10 ч. Вашингтонско време, Пауъл да направи преглед на състоянието на американската икономика и да очертае финансовата политика и перспективи, както и да обяви следващия ход на централната банка. Речта на Пауъл ще отбележи връхната точка на двудневната конференция в планините Гранд Тетън в Уайоминг – престижно събитие, което в миналото е използвано от ръководителите на Фед като място за обявяване на ключови политически съобщения пред лидери от цял свят.
Очакванията на анализаторите е Фед да продължи политиката си на повишение на лихвените проценти в опит да овладее инфлацията. Важен в случая е внимателният прочит на петъчната реч на Пауъл, от която ще стане ясно дали Централната банка се готви за ново покачване на лихвените нива с 0,75 пр.п. или все пак ще намали темпото до 0,50 пр.п., което трябва да бъде обявено на 21 септември.
Американските акции се повишиха след последното заседание на Фед в края на юли на фона на нарастващите очаквания, че централната банка ще започне да забавя темпото на затягане, както и признаци, че инфлационният натиск може да намалява. Инвеститорите до голяма степен не бяха обезпокоени от резките твърдения на политиците по пътя, че борбата им с инфлацията далеч не е приключила, въпреки че самият председател все още не е говорил след пресконференцията си след срещата на 27 юли.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.