Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европа следи с повишено внимание кризата с фалиралата SVB. Германия наложи мораториум над местния банков клон
Германският федерален орган за финансов надзор (BaFin) наложи мораториум върху дъщерното дружество на американската Silicon Valley Bank в Германия, като временно спря всички плащания към и от клиенти "поради съществуващия риск за изпълнението на задълженията към кредиторите".
"Проблемът с германския клон на Silicon Valley Bank не застрашава финансовата стабилност. Според годишните финансови отчети, изготвени към 31-ви декември 2022 г., общите активи на базирания във Франкфурт клон възлизат на 789,2 милиона евро“, се казва в съобщение на регулатора, цитирано от Ройтерс и БНР.
По-рано днес стана ясно, че HSBC Holdings е закупила британско дъщерно дружество на фалиралата базирана в Калифорния американска базирана за един паунд. Въпреки че SVB е сравнително малка банка - за сравнение, балансът на HSBC надхвърля 2,9 трилиона долара - опасенията, че провалът на SVB ще доведе до спиране на британската стартираща индустрия, предизвика призиви от сектора към правителството да се намеси.
Междувременно Bundesbank свика кризисния си екип днес, за да направи оценка на възможните последици от колапса на американския кредитор Silicon Valley Bank на местния пазар, въпреки че не се предвиждат спешни действия в Европа.
На фона на рязък спад на банковите акции в еврозоната в началото на днешната европейска търговия, Германската централна банка свика среща на своя екип за финансови кризи, за да оцени последиците за местните кредитори и финансовите пазари, посочи говорител на Бундесбанк пред Ройтерс.
Създаден по време на последната финансова криза през 2008 г., екипът е натоварен със задачата да информира борда на Бундесбанк и да дава препоръки, но няма правомощия да взема решения. В еврозоната решенията се вземат от националните надзорни органи за по-малките банки и от Единния надзорен съвет на Европейската централна банка за големите кредитни институции.
Източник от високопоставен европейски надзорен орган каза пред агенцията, че Единният надзорен съвет на ЕЦБ не е провел извънредно заседание и не планира да проведе такова, като следващото му планирано събиране трябва да се проведе на 23-24 март. Не се очаква съобщение от този съвет или от Управителния съвет на ЕЦБ, който отговаря за паричната политика.
Говорител на ЕЦБ отказа коментар, докато говорител на Френската централна банка (Banque de France) посочи, че не е имало кризисна среща в процес на работа.
Източникът на Ройтерс добави, че банките от еврозоната като цяло са добре финансирани и са свършили добра работа с прехвърлянето на активи от търговските си портфейли към портфолиото си "задържане (на облигации) до падеж", което означава, че не е трябвало да отчитат по-ниските пазарни цени в резултат на покачването лихвени проценти.
Той също така отбеляза, че банките от еврозоната като цяло имат по-консервативен микс от активи от Silicon Valley Bank, която предоставяше заеми предимно на рискови технологични стартиращи компании.
Източникът не вижда директни последици от колапса на SVB за банките в еврозоната, но предупреди, че това може да се промени, ако последиците в Съединените щати се разпространят върху по-големите банки, повишавайки риска от заразен ефект.
Eкспозициите на еврозоната са много ограничени на последствията от срива на американската Silicon Valley Bank, заяви междувременно председателят на Еврогрупата Паскал Донохоу в интервю за агенция Блумбърг.
"Имаме много силна регулаторна рамка и рамка за банково оздравяване тук, в Европа. Но разбира се, всяко банково развитие като това предизвиква въпроси и, разбира се, ще обсъдим това днес в Еврогрупата", посочи той.
Европейската комисия и Европейската централна банка следят развитието и ще обсъдят въпроса с финансовите министри на валутния блок на среща в Брюксел по-късно в понеделник, добави Донохоу.
Ръководителят на Еврогрупата каза още, че ситуацията е напомняне, че рискът и моментите на промяна могат да се случат много неочаквано.
"От европейска гледна точка ние сме добре позиционирани, направихме такива промени в нашата регулаторна рамка през последното десетилетие. Можем да наблюдаваме и да реагираме на развитието, ако е необходимо".
"Никога нямаме причина да бъдем самодоволни, знаем колко бързо могат да се променят нещата и затова своевременно днес ще можем да получим актуална информация за това къде стоят нещата в момента, но аз съм уверен, че имаме способността да управляваме този вид рискове", отбеляза Паскал Донохоу.
Шефът на Еврогрупата каза още, че Европейският съюз ще търси как да подкрепи технологичния сектор, за да гарантира, че той все още е в състояние да расте и че перспективите му няма да бъдат значително засегнати.
"Мисля, че нашата банкова система в Европа в момента разбира много добре риска в европейските и глобалните технологии и разполага с правилните мерки, за да управлява този риск и да може да се справи с него в бъдеще", добави Донохоу.
Малко по-късно швейцарският финансов регулатор FINMA излезе с официално съобщение, че следи отблизо ситуацията в САЩ и търси признаци на зараза от колапса на банките.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.