Германските и френските централни банкери очакват инфлацията да се върне към целта от 2%

Германските и френските централни банкери очакват инфлацията да се върне към целта от 2%

Представители на Европейската централна банка от двете най-големи икономики в региона заявиха, че са решени да върнат рекордната инфлация до целта си от 2%, предаде Блумбърг.

Говорейки в съвместно телевизионно интервю за германския канал Phoenix, президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел и управителят на централната банка на Франция Франсоа Вилерой дьо Гало казаха, че стремежът на ЕЦБ към затягане на паричната политика в крайна сметка ще укроти ръста на цените, който в момента е пет пъти по-висок от целта.

„Ще върнем инфлацията до 2% до края на 2024 г. или 2025 г.“, каза Дьо Гало. „Това не е просто прогноза или проекция. Това е ангажимент“, добави той.

ЕЦБ повиши лихвения процент по депозитите с общо 200 базисни от юли насам, като остават по-малко от две седмици до следващата среща на институцията. Очаква се длъжностните лица да въведат ново увеличение на лихвените проценти и да се споразумеят за свиване на портфейла от облигации на централната банка на стойност 5 трлн. евро.

Все още има членове на ЕЦБ, които не са решили дали да подкрепят трето поредно увеличение на лихвите със 75 базисни точки или да забавят темпото до 50 базисни пункта. Нагел каза, че решението ще се ръководи от най-новите данни.

„Ще имаме нови прогнози за 2023 г., 2024 г. и за първи път за 2025 г. Това ще бъде основата за нашето решение“, каза Нагел. „Ясно е, че повишаването на ставките трябва да продължи.“

Междувременно правителствата са използвали стотици милиарди евро, за да предпазят компаниите и домакинствата от нарастващите разходи за енергия, което според централните банкери може да подкопае усилията им за овладяване на инфлацията. Нагел и Дьо Гало призоваха за скорошно връщане към по-балансирани бюджети.

„Специалната ситуация си е специална ситуация, но в един момент тя свършва“, каза Нагел. „Сигналът от фискалната политика трябва ясно да бъде връщане към дълговата спирачка“ и придържане към европейските фискални правила, каза той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ