Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Глобалният дълг надхвърли $320 трлн.
Световният дълг нарасна с над 12 трилиона долара през първите три тримесечия на 2024 г. до нов рекорд от близо 323 трилиона долара, заради намаляващите разходи за заеми и нарастващия апетит за риск, показва доклад, цитиран от Ройтерс.
Големите държавни бюджетни дефицити предполагат, че държавният дълг може да нарасне с една трета до 2028 г., за да достигне 130 трилиона долара, - увеличавайки рисковете за изплащане в световен мащаб, установи докладът на Института за международни финанси (IIF).
Търговско напрежение и смущенията във веригата на доставки застрашават глобалния икономически растеж, увеличавайки вероятността от цикли на мини бум-срив на пазарите на държавен дълг, тъй като инфлационният натиск се появява отново и публичните финанси се затягат“, се казва в доклада, в който се уточнява, че увеличените лихвени разходи като резултатът може да "изостри фискалното напрежение" и да направи управлението на дълга все по-трудно.
Докладът идва, докато светът се подготвя за втория мандат на Доналд Тръмп в Белия дом - и заплахите му да въведе търговски мита за Европа, Мексико, Канада и Китай.
Очакваната нестабилност на неговите политики накара някои да емитират дълг, преди той да встъпи в длъжност през януари, когато пазарите може да станат по-малко предвидими.
Но нарастването на дълга през третото тримесечие, което се случи преди изборите в САЩ през ноември, вече беше третото най-голямо тримесечно увеличение в историята, надминато само от скокове през второто и четвъртото тримесечие на 2020 г., когато страните и компаниите побързаха да вземат заеми през пандемията от COVID-19.
Икономическият растеж, особено в Съединените щати, позволи на дълга към БВП - основен показател, измерващ устойчивостта на дълга , да се понижи още повече, достигайки приблизително 326% - над 30 процентни пункта по-ниско от най-високото си ниво за всички времена след пандемията от COVID-19.
Дългът на развиващите се пазари доближава рекордните 105 трилиона долара - цели 245% от БВП.
Вече разходите за обслужване на дълга се покачват навсякъде - като разходите нарастват с най-бързия скок в развития свят.
"Пълното изпълнение на целите за намаляване на глобалните емисии може да добави допълнителни 38 трилиона долара към глобалния дълг до 2028 г., каза IIF.
„Със значителни амортизации, дължими през 2025 г. и 2026 г., особено на нововъзникващите пазари, нарастващата волатилност може да направи някои държави уязвими на внезапни промени в настроенията на инвеститорите, подчертавайки риска от ликвидни кризи. "
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.