Големите американски компании се втурват към Европа, за да вземат пари назаем

Големите американски компании се втурват към Европа, за да вземат пари назаем

Гигантите на корпоративна Америка, от Pfizer Inc. до Alphabet Inc., теглят заеми в евро както никога досега, тъй като безпокойството, предизвикано от тарифните заплахи на президента Доналд Тръмп, ги тласка да търсят алтернативни начини за финансиране, в случай че вътрешният им пазар замръзне.

Рекорден брой от тези така наречени сделки от типа „обратна янки търговия“ (компании от САЩ, които емитират дълг в евро) са осъществени тази година на обща стойност над 83 милиарда евро (94 милиарда долара), което е с 35% повече спрямо 2024 г., според данни, събрани от Блумбърг.

Всичко това се случва, след като тарифните политики на Тръмп предизвикаха пазарен хаос през април. В петък Moody's понижи кредитния рейтинг на САЩ, лишавайки най-голямата икономика в света от последния ѝ  AAА рейтинг.

В продължение на десетилетия пазарът на корпоративни облигации в САЩ е предпочитаната дестинация за мениджърите на пари. Започват обаче да се появяват ранни признаци, че предизвиканата от Тръмп волатилност на долара, повишената доходност по държавните облигации и страховете относно дълговото бреме на страната подхранват постепенното пренасочване към Стария континент. Това би зарадвало лидерите от еврозоната, отчаяни да подкрепят капиталовите пазари на блока.

„Нарастващата дълбочина на европейския пазар е огромен фактор“, според Андрю Мензис, ръководител на пазарите на дългов капитал в Societe Generale SA.

САЩ остават най-ликвидният пазар, с близо 7,5 трилиона долара облигации в основния индекс на Блумбърг за дълг на американски компании с сини чипове, а Европа е следващият по големина играч с 2,85 трилиона евро облигации. Но скорошните печалби на еврото спрямо долара допринасят за бичия оптимизъм.

Американските компании сега отговарят повече от една пета от индекса на Блумбърг за корпоративни облигации в евро. Макар че това не е безпрецедентно - отрицателната лихва по депозитите в Европа привлече много сделки от типа „обратна янки търговия“ в ерата на лесните пари - процентът се е увеличил от началото на годината до 21,9%.

„Не може да бъдете винени като главен финансов директор или касиер, че имате достъп до евро в момента“, казва Фабиана Дел Канто, съ-ръководител на капиталовите пазари за EMEA в Mitsubishi UFJ Financial Group Inc.

Различните лихвени проценти – основата за разходите за корпоративни заеми, играят огромна роля за привлекателността на еврооблигациите, особено за компании с операции в Европа, които не е необходимо да обменят обратно в долари. Средната доходност на индекс на американски корпоративни облигации е 5,3%, а европейският еквивалент е 3,18%. Миналия месец тази разлика беше най-голямата от три години насам.

Компанията майка на Google – Alphabet, набра 6,75 милиарда евро ден след като набра 5 милиарда долара в САЩ. Тя ще плати купон от 3,375% за еврооблигациите си с падеж през 2037 г. и 4,5% за доларовите си облигации с падеж през 2035 г.

„Продължаващата висока доходност по държавните ценни книжа, водена от високия дълг и дефицити на САЩ, означава високи разходи по заеми за американските домакинства и компании“, коментира Каспар Хенсе, портфолио мениджър с фиксиран доход в RBC BlueBay.

С забавянето на международните инвестиции в САЩ, компаниите ще трябва да намерят допълнително финансиране в чужбина. Това може да означава още повече „обратна янки търговия“добавя Хенсе.

Скок на еврото

Всичко това може да стане по-изразено, тъй като търговците стават уверени, че ралито на еврото има накъде да продължи.

Помага и фактът, че инвеститорите могат да използват „обратна янки търговия“, за да получат достъп до сини чипове американски корпорации, без да имат пряко излагане на движенията на долара и държавните ценни книжа. Това е идеално за тези, които очакват страната да избегне рецесия, но все пак не искат да се справят с ежедневната волатилност.

Някои предупреждават, че турбуленцията, причинена от Тръмп, може просто да се пренесе в Европа. Скокът в „обратната янки търговия“означава, че пазарът на евро кредити вероятно ще бъде по-чувствителен към политиката на САЩ, написаха по-рано този месец стратези от Bank of America, водени от Барнаби Мартин, в бележка до клиенти.

За други те все още предлагат известна стойност. „Предпочитам „обратна янки търговия“пред облигации, деноминирани в щатски долари, защото предпочитам да притежавам германски държавни ценни книжа, отколкото американски държавни ценни книжа“, казва Гордън Шанън, портфолио мениджър в TwentyFour Asset Management. „Засега мисля, че правителствата може да са най-големите източници на волатилност в корпоративния сектор.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ