"Индикаторът на Бъфет" е червен флаг за пазара на акции в САЩ

 Индикаторът на Бъфет е червен флаг за пазара на акции в САЩ

От началото на годината американският фондов пазар, измерен чрез индекса S&P 500, е постигнал възвръщаемост от около 10% средна годишна печалба. За малко повече от три месеца.

След всеки ръст през първото тримесечие в заглавията на медиите обикновено се появяват две категории наблюдатели на пазара: тези, които смятат, че акциите могат да продължат да се покачват, и тези, които предупреждават, че балонът може би е на път да се спука.

Гласовете от втория лагер изтъкват, че акциите изглеждат надценени според стандартите на не кой да е, а Уорън Бъфет. Така нареченият показател на Бъфет сравнява общата пазарна капитализация (цените на акциите, умножени по броя на акциите в обращение) на всички американски акции с тримесечното производство на американската икономика, съобщи CNBC.

Нещата са в нормал, ако общата стойност на индекса Wilshire 5000 (който измерва общия пазар) е приблизително равна на последната тримесечна оценка на БВП. Ако стойността на акциите е около 70% от БВП, се смята, че те са подценени. Търговията с акции на стойност около два пъти по-голяма от размера на икономиката се счита за сериозен червен флаг.

В последно време съотношението е около 190% - най-високата стойност от две години насам. През календарната 2022 г., последният път, когато акциите се търгуваха на тази територия, S&P 500 спадна с 18%.

И така, време ли е да се подготвите за въздействие? Все още не съвсем, казва Лиз Йънг, ръководител на инвестиционната стратегия в SoFi.

"Ако сравняваме балона с края на 90-те и началото на 2000-те години, не, това не е балон", казва тя. "Намираме се в разширени оценки, но не сме скандални, не сме извън класациите".

"Утешителна" ситуация за акциите

Постойте на пазарите достатъчно дълго и в крайна сметка ще видите как балонът се пука. Това се случва, когато инвеститорите повишат цената на даден актив до степен, в която оценките стават несвързани с историческите норми и основните фактори. Когато всички осъзнаят, че са излезли извън рамките на своите възможности, започват да прибират печалби, цените падат, настъпва паника и стойността на актива бързо спада.

Любимият индикатор на Бъфет е мигаща светлина за инвеститорите, че акциите са на разклатена територия в сравнение с историческите норми. Но ако се вгледате в това, което движи акциите, ще откриете, че сегашният подем не е просто продукт на ентусиазма на инвеститорите.

"Ралито на фондовия пазар, което наблюдавахме досега, се дължи на ръста на печалбите", казва Гарги Чаудури, главен инвестиционен и портфолио-стратег за Северна и Южна Америка в BlackRock. "Ако този ръст на печалбите не се случваше, може би щях да бъда по-отворен към признаването на концепцията за балон."

Накратко, акциите се справят добре, защото базовите им компании - особено големите и висококачествени технологични компании - увеличават печалбите си.

"Най-печелившите имена се справят много добре. Те не са спекулативни", казва Чаудхури. "Фактът, че ръстът на печалбите продължава да бъде това, което подхранва възвръщаемостта, е доста успокояващ за мен и би трябвало да бъде такъв и за инвеститорите."

В много отношения картината на икономиката също е розова. "Растежът на БВП остава силен, потребителите продължават да харчат, а ръстът на доходите е здравословен и надхвърля очакванията", казва Янг. "Пазарът на труда остава силен, а инфлацията може би е достигнала плато, но все още не се е върнала изцяло нагоре. Смятам, че това е фундаменталният аргумент на биковете."

Въпреки това тя вижда някои пукнатини в икономическата фасада. Макар че горепосочените фактори биха показали, че икономиката е в средата на бичия цикъл, според Янг други показатели я карат да изглежда по-близо до края.

Например най-дългата в историята инверсия на кривата на доходността и значителният ръст на цените на златото като че ли показват, че някои групи инвеститори губят доверие в икономиката.

Макар че според нея все още няма тревожни сигнали, Фед продължава да балансира по въже, тъй като планира да намали лихвените проценти тази година, без да предизвика отново инфлационни опасения, казва Янг.

"Върнете се назад към всяка рецесия или икономическо отдръпване и ще намерите заглавия за това, че Фед е извършил меко приземяване", казва тя.

Прогнозата на Чауди за пазара на акции до края на годината е по-скоро оптимистична, но според нея инвеститорите не трябва да очакват възходящи резултати през следващите девет месеца.

"Видяхме няколко седмици на невероятно представяне. Възможно ли е да има моменти и периоди на капиталовите пазари, в които да получим отдръпване? Абсолютно", казва тя. "В никакъв случай не се опитвам да кажа, че оттук нататък всичко е нагоре, нагоре и нагоре."

Въпреки това Чауди казва, че диверсифицираните портфейли от акции ще продължат да се възползват от ръста на корпоративните печалби и икономическото производство на САЩ. Тъй като лихвените проценти се очаква да останат сравнително високи, инвеститорите ще е разумно да се съсредоточат върху високодоходни компании с малко дългове, добавя тя.

"Имената, които се справят добре, са имената, които са най-качествените и най-печеливши компании."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ