Инвеститорите търсят убежище по света, докато Уолстрийт се люшка 

Инвеститорите търсят убежище по света, докато Уолстрийт се люшка 

Глобалните инвеститори се насочват към активи на европейските и развиващите се пазари, за да се предпазят от по-нататъшни сътресения на американските акции и облигации, тъй като упоритата инфлация води до преразглеждане на залозите за сроковете на намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв, пише в свой анализ "Ройтерс".

Април беше провален на Уолстрийт, като индексът на акциите S&P 500 и американските държавни ценни книжа отбелязаха най-голямата си месечна загуба от септември насам. 

Сега финансовите мениджъри търсят начини да ограничат загубите, ако тенденцията не се обърне. 

Това би могло да доведе до преструктуриране на портфейли, които години наред са се крепили на високо оценяваните американски акции, казва Соня Лауд, главен информационен директор в Legal & General Investment Management, която управлява около 1,5 трилиона долара. 

„Диверсификацията ще бъде много по-важна занапред“, заяви тя и добави, че LGIM не са очаквали по-висока възвръщаемост от глобалните акции, но сега предпочитат европейските акции пред тези от САЩ. 

Амели Дерамбур, старши мениджър „Мулти-асет“ в Amundi, най-големия европейски фонд за управление на активи, заяви, че все още очаква дългосрочни печалби от американските акции, но е закупила и пут-опции, за да се предпази от 10% спад. Тя също така е прехвърлила част от паричните средства от държавни ценни книжа в облигации на еврозоната. 

Навлизане в Европа 

Американските акции осигуряват около 80% от възвръщаемостта на цените на индекса на акциите MSCI World от 2020 г. насам в доларово изражение, изчисляват от Pictet Asset Management. 

Групата на „Великолепната седморка“ от технологични акции, подхранвана от бума на изкуствения интелект, допринесе за над 60% от общата възвръщаемост на S&P през миналата година. 

Но тъй като лепкавата инфлация засилва очакванията, че Фед ще задържи разходите по заемите в САЩ на 23-годишния връх от 5,25-5,5% или дори ще ги повиши отново, цената на залагането на дългосрочни печалби от големите инвестиции в изкуствен интелект в сравнение с държането на пари в брой нараства. 

Рязкото понижение на акциите на Meta, собственик на Facebook, през април показа рисковете от това да се надяваме на звездни технологични печалби в среда, в която лихвите остават високи. До неотдавна пазарите очакваха Фед да започне да намалява лихвите през юни. 

S&P остава високо оценен, като съотношението цена/печалба е с почти 7 процентни пункта по-високо от това на европейския Stoxx 600, показват данните на LSEG. 

Според инвеститорите Stoxx е привлекателен, тъй като в него има компании от т.нар. стойностни сектори като банковия и енергийния, които се възползват от стабилния глобален растеж, но обикновено не страдат при повишаване на разходите по заемите. 

Увеличаваме експозицията си към Европа", каза Лука Паолини, главен стратег в Pictet Asset Management. „Общата макроперспектива е в подкрепа на евтин, цикличен пазар на стойността.“, пояснява той. 

Европейският фондов мениджър Carmignac намали някои от американските технологични дялове през април и търси възможности по-близо до дома, заяви ръководителят на отдела за кръстосани активи на групата Фредерик Леру. 

„Диверсификацията към Европа днес има голям смисъл“, каза той. „Всеки път, когато има нова вълна на инфлация (в САЩ), ще виждате голямо превъзходство за Европа“, убеден е Леру 

Умерената инфлация в еврозоната означава, че Европейската централна банка се очаква да започне да намалява лихвените проценти на 6 юни. 

Рос Яроу, управляващ директор за американските акции в инвестиционната банка Baird, заяви, че глобалните инвеститори са предимно негативно настроени към американските акции по причини, свързани с оценката. 

Но отличният ръст на приходите също така помогна на Уолстрийт да изпревари Европа през 12 от последните 16 години, каза той. 

Индексът на съкровищните облигации (.MERG0Q0), спадна с около 2% през април, което е най-лошият му месец от септември насам. 

Дерамбур от Amundi заяви, че все още очаква съкращения от страна на Фед, но през последните седмици е увеличил размера на държавните облигации в еврозоната, за да изчака „да свърши това отмиване на американския фиксиран доход“. 

Трейдърите очакват намаляване на лихвите в САЩ с 35 б.т. през тази година, но с 65 б.т. в еврозоната, където инфлацията е спаднала по-близо до целта на ЕЦБ от 2%. 

Според стратезите на Barclays съкровищните облигации може да не се повишат дори когато Фед направи намаление на лихвите поради високия и нарастващ държавен дълг на САЩ. 

Облигациите на нововъзникващите пазари обаче се радват на купувачи, тъй като инвеститорите се надяват да видят силен икономически растеж в страни като Индия, Индонезия и Виетнам. 

Лауд от LGIM добави, че е положително настроена към индийските облигации, които са били изкупени от чуждестранни инвеститори преди включването им в основен индекс на дълга по-късно тази година и в условията на икономически подем. 

„В рамките на фиксираната доходност виждаме най-добрите възможности от гледна точка на риска (от) базираните в долари дългови книжа на развиващите се пазари“, каза главният инвестиционен директор на Manulife за мултиасетни решения Нейтън Туфт. 

Диверсификацията на американските активи може да се окаже трудна. 

Stoxx има тенденция да следва S&P, като корелацията между двата пазара е 88% от 1986 г. насам, изчислява Яроу от Baird. 

Държавните ценни книжа оказват силно влияние и върху други дългови пазари, като увеличението с 1 процентен пункт на 10-годишната доходност в САЩ обикновено води до повишаване на глобалната доходност с 56 базисни пункта, сочи проучване на Barclays. 

„Винаги е много трудно да се каже: Добре, искам да бъда по-малко зависим от САЩ и да инвестирам повече в други части на света“, каза Леру от Carmignac. 

„Но дори и при корелациите има моменти, в които можете да откриете по-добри резултати някъде другаде“, обощава той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ