Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Италия подготвя преглед на офертата на UniCredit за Banco BPM
Италия се готви да започне официален преглед на офертата на UniCredit SpA за придобиване на Banco BPM SpA, твърдят запознати източници, цитирани от Блумбърг.
Правителството на премиера Джорджия Мелони възнамерява да започне специален процес, който позволява на властите да блокират или налагат условия върху трансакции, включващи стратегически активи, казват източниците. По-широката цел е да се защитят клоновете и работните места на Banco BPM.
Представител на италианското правителство не е отговорил на искане за коментар. Италианският вестник „Стама“ първи съобщи новината.
Потенциалният ход на правителството идва почти месец след като Banco BPM призова италианския пазарен регулатор да предприеме мерки за защита на акционерите на банката от подхода на UniCredit, който беше отхвърлен от главния изпълнителен директор на BPM Джузепе Кастаня. През ноември UniCredit предложи 0,175 новоиздадени акции за всяка акция в по-малкия си конкурент, оценявайки го на около 10,1 млрдд. евро по онова време – оферта, която Кастаня каза, че е твърде ниска.
Изненадващото предложение за поглъщане на UniCredit усложни визията на Мелони за създаване на трета голяма италианска банкова група. Офертата дойде само седмици, след като самата Banco BPM купи значителен дял в Banca Monte dei Paschi di Siena SpA от правителството – ход, който широко се възприема като първа стъпка в този план.
Италия използва т.нар. „Златна сила“ през 2023 г., когато Рим наложи ограничения на най-големия инвеститор на производителя на гуми Pirelli & C. SpA – китайската Sinochem International Corp., за да ограничи достъпа до информация от сензори в гумите Pirelli.
Министрите в кабинета на Мелони заеха различни позиции в отговор на офертата на UniCredit за Banco BPM.
Матео Салвини, един от заместниците на Мелони и лидер на антимиграционната партия „Лига“, нарече UniCredit чуждестранна банка, докато финансовият министър Джанкарло Джорджети каза, че Италия може да наложи специално вето върху сделките и че механизмът „Златна сила“ дава на Рим някои опции. За разлика от това вицепремиерът Антонио Таяни, който оглавява партията каза, че не вижда причина да използва специални правомощия срещу сделката. Мелони, която ръководи най-голямата партия в коалицията, е опитва да поддържа баланс между своите съюзници.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.