Италианката Бруна Сего е избрана за председател на новия надзорен орган на ЕС за мръсните пари

 Италианката Бруна Сего е избрана за председател на новия надзорен орган на ЕС за мръсните пари

Италианката Бруна Сего беше избрана за председател на новия надзорен орган на ЕС за  за борба с изпирането на пари в понеделник след тричасово изслушване пред комисиите по икономика и правосъдие на Европейския парламент и последвал дебат относно избора, казаха пред POLITICO източници, близки до поверителните преговори.

Бруна Сего си осигури мнозинство, за да победи съперничещите си кандидати Маркус Плейер от Германия и Ян Рейндер де Карпентиер от Холандия, въпреки липсата на подкрепата на дясноцентристката Европейска народна партия, най-голямата група в парламента, или на "Зелените", казаха източниците на  POLITICO . ЕНП и "Зелените" искаха Плейер, бивш председател на FATF, международен орган, който наблюдава разпоредбите срещу прането на пари, уточнява изданието.

Бруна Сего, единствената жена в надпреварата, основа и ръководи звеното за надзор и регулиране срещу изпирането на пари (AML) в Италианската централна банка, след като преди това оглавяваше нейната дирекция за регулиране и макропруденциален анализ. Тя участва в постоянната комисия за борба с прането на пари на EBA; една от нейните силни страни е свързването на макропруденциалните рискове и AML рисковете.

Новият единен орган за борба с изпирането на пари (AMLA) и системата за управление, която въвежда, са предназначени да му осигурят достатъчна независимост от националните регулатори, за да му позволят да се намеси, когато надзорните органи на страната се провалят. Това идва, след като Европа преживя поредица от скандали с мръсни пари.

Новият базиран във Франкфурт орган ще наеме около 450 служители и ще започне пряк надзор на високорискови финансови субекти от януари 2028 г., като новите правила на ЕС срещу прането на пари ще започнат да влизат в сила шест месеца по-рано.

Изборът на Сего от законодателите е решаващата стъпка в процеса на избор на председател на AMLA. Членовете на ЕП ще сигнализират избора си на Комисията, която ще подготви официално предложение. След това двете комисии ще проведат публично изслушване с окончателния кандидат, който също ще се нуждае от подкрепата на правителствата на ЕС.

Оливие Салес, представител на официалните процедури на ЕС за „осигуряване на първоначалното [AMLA] стартиране“, каза миналата седмица, че се надява председателят на органа да може „да бъде назначен през януари“, за да поеме задълженията си възможно най-бързо и че решението за изпълнителният съвет на AMLA може да бъде взет през февруари.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ