Износът на швейцарско злато за Турция удари рекорд

Износът на швейцарско злато за Турция удари рекорд

Вносът на злато в Турция от Швейцария нарасна през януари до най-високото ниво от 2012 г., тъй като високата инфлация в страната предизвика засиленото търсене на благородния метал.

Повече от 58 тона от благородния метал са изпратени в Турция. Това е най-големият обем от поне януари 2012 г., показват данни на швейцарските митници, цитирани от Блумбърг и БНР.

Износът за Турция е 42% от общия експорт на швейцарско злато и е в резултат на скок при закупуването на златни кюлчета, тъй като турската инфлация се ускори през миналата година до цели 85%.

Турското правителство обаче започна да предприема мерки за ограничаване на вноса на злато след опустошителните земетресения през февруари тази година, отнели живота на поне 41 000 души. Банките също бяха помолени да определят минимални продажби на кюлчета на физически купувачи в опит да ограничат търсенето.

Покупките на чуждестранни злато бяха едни от най-големите негативни източници за влошаване на външните финанси на Турция през последните месеци, оказвайки допълнителен натиск върху вече обезценилата се турска лира.

Централната банка на Турция беше най-големият купувач през миналата година сред публично посочените институции, добавяйки към своите резерви 148 тона от благородния метал.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
Опасно орбитално разминаване между Starlink и китайски сателити
Глобалните застрахователни загуби от природни бедствия ще достигнат 107 милиарда долара през 2025 г.
Ердоган с предупреждение към Украйна и Русия: Не нападайте цивилни кораби!
Как да говорите с авторитет?
Още слънце ни очаква в сряда, в котловините ще има мъгли
Петролът поскъпва, след като Тръмп нареди блокада на санкционирани петролни танкери от и за Венецуела