Търсенето на злато в света подобри 11-годишен рекорд

Търсенето на злато в света подобри 11-годишен  рекорд

Търсенето на злато в света подобри 11-годишен рекорд

През 2022 г. глобалното търсене на злато се е увеличило с 18% и е достигнало 4741 тона , което е рекордно ниво от 2011 г. насам. Това сочат данните от доклад на Световния съвет по златото (WGC).

Покупките на злато от централните банки по света нарастват за втора поредна година и достигат 1136 тона. Регулаторите от развиващите се страни, включително Турция и Китай се превърнаха в основните купувачи на злато.

„През 2022 г. централните банки не само станаха нетни купувачи на злато за 13-та поредна година, но също така закупиха второто най-голямо количество от ценния метал в историята от 1950 г. насам“, отбелязват авторите на доклада.

Инвестиционното търсене на злато нараства с 10% и достига 1107 тона. Включително покупките на кюлчета и монети се увеличиха с 2%, до 1217 тона, а изходящият поток от обезпечени със злато борсово търгувани фондове възлиза на 110 тона, което съответства на изходящ паричен поток от около $3 милиарда.

Използването на злато в технологичния сектор през 2022 г. е намаляло със 7% поради по-ниското търсене на потребителска електроника и възлиза на 309 тона. Годишното търсене на злато от бижутерийните компании е намаляло с 3%, до 2086 тона.

Общото предлагане на злато през 2022 г. се е увеличило с 2% и е достигнало 4755 тона. Включително добивът на злато се е увеличил с 1% и възлиза на максималните за четири години 3612 тона.

WGC поддържа положителна перспектива за златото през 2023 г. на фона на продължаващото отслабване на долара, нарастващите рискове от рецесия и повишените геополитически рискове.

Търсенето от страна на централната банка е по-трудно за прогнозиране, но като се има предвид общото намаляване на резервите, можем да очакваме, че закупуването на благородния метал от централните банки по света ще бъде по-умерено тази година от миналата, се казва още в доклада, цитиран от Интерфакс.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ