Използването на долара като оръжие може да струва скъпо на САЩ

Използването на долара като оръжие може да струва скъпо на САЩ

Използването на долара като оръжие може да струва скъпо на САЩ

По цял свят назрява недоволство срещу хегемонията на щатския долар. Бразилия и Китай наскоро сключиха сделка за уреждане на търговията в техните местни валути, опитвайки се да заобиколят зелените пари. Индия и Малайзия през април подписаха споразумение за увеличаване на използването на рупията в трансграничния бизнес. Дори най-старият съюзник на САЩ – Франция, започва да извършва трансакции в юани.

Валутните експерти не искат да бият алармата преждевременно, но в същото време признават, че във внезапната вълна от мерки, насочени към заобикаляне на долара, те откриват целенасочени усилия, които макар и все още недостатъчни за детрониране на американската валута, могат да имат значими последици за зелените пари, пишат Мишел Жамрсико и Рут Карсън за Блумбърг.

За много световни лидери мотивите за предприемане на тези мерки са поразително сходни. Зелените пари, казват те, вече имат ролята на оръжие, което се използва за прокарване на външнополитическите приоритети на Америка и наказване на онези, които им се противопоставят.

Никъде това не е по-очевидно, отколкото в Русия, където САЩ нанесоха безпрецедентна финансова болка на режима на Владимир Путин в отговор на инвазията в Украйна. Администрацията на Байдън наложи санкции, замрази стотици милиарди долари от валутните резерви на Москва и, в сътрудничество със западните си съюзници, почти изгони страната от световната банкова система. За голяма част от света тези действия изиграха ролята на неприятно напомняне собствената им зависимост от долара, независимо от какво мислят за войната в Украйна и руските действия.

Именно това е и дилемата, пред която са изправени официалните лица във Вашингтон. Когато използват зелените пари, за да водят геополитическите си битки, те не само рискуват да накърнят водещото място на долара на световните пазари, но в крайна сметка биха могли да подкопаят способността си да оказват влияние на глобалната сцена. За да се гарантира дългосрочна ефикасност, санкциите често е по-добре да се оставят като заплаха и да не се изпълняват реално, казва Даниел Макдауъл, автор на „Bucking the Buck: US Financial Sanctions and the International Backlash Against the Dollar“.

„Сега един рационален актьор, който знае, че потенциално може да бъде в тази ситуация в бъдеще, ще се подготви за този сценарий и това наистина прави вашите възпиращи заплахи по-малко ефективни“, обяснява Макдауъл. „Може би промяната е незначителна сега, но дори и в крайна сметка да кулминира в нещо, което не детронира долара, тя има значение, тъй като може да намали американската икономическа мощ“, добавя той.

Несъмнено част от отдалечаването от долара се организира от Китай. Президентът Си Дзинпин се стреми да гарантира по-важна роля на юана в световната финансова система и неговото правителство превърна насърчаването на използването на валутата в чужбина в приоритет.

И все пак голяма част от натиска се случва без участието на Пекин. През април Индия, която едва ли може да бъде наречена стратегически съюзник на Китай, и Малайзия обявиха нов механизъм за двустранна търговия в рупии. Това е част от по-широко усилие на администрацията на Нарендра Моди, която не е присъедини към водената от САЩ кампания за санкции срещу Русия, да заобиколи долара при поне някои международни трансакции.

Месец по-късно Асоциация на страните от Югоизточна Азия се съгласи да засили използването на валутите на членовете за регионална търговия и инвестиции.

Преди броени седмици Южна Корея и Индонезия подписаха споразумение за насърчаване на директния обмен на вона и индонезийската рупия.

Президентът на Бразилия Луис Инасио Лула да Силва разкритикува господството на долара в световните финанси по време на посещението си в Шанхай през април. Стоейки на подиум, заобиколен от знамената на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, така наречените страни от БРИКС, той призова най-големите развиващи се икономики в света да предложат алтернатива за замяна на зелените пари във външната търговия. „Кой реши, че доларът е (търговската) валута след края на златния стандарт?“, попита тогава той.

Централното място на долара в глобалната платежна система също позволява на Америка да упражнява уникално влияние върху икономическата съдба на други нации.

Около 88% от всички глобални валутни трансакции - дори тези, които не включват САЩ или американски компании, са в долари, според най-новите данни на Банката за международни разплащания. Тъй като банките, управляващи трансграничните доларови потоци, поддържат сметки във Федералния резерв, те са податливи на санкции от САЩ.

Въпреки че кампанията за финансови наказания срещу Русия е най-новият и най-известен пример, както демократическата, така и републиканската администрация са използвали през последните години подобни санкции срещу редица страни, включително Либия, Сирия, Иран и Венецуела

„Държавите страдат от десетилетия под господството на щатския долар“, казва Джонатан Ууд, директор по глобалните въпроси в консултантската компания Control Risks. „По-агресивното и широко използване на санкции от САЩ през последните години засилва този дискомфорт, а в същото време съвпада с исканията на големите нововъзникващи пазари за ново разпределение на глобалната власт“, добавя той.

Представител на Министерството на финансите е препратил Блумбърг към коментари, направени от министър Джанет Йелън в интервю за Си Ен Ен в средата на април, в което тя призна, че „има риск, когато използваме финансови санкции, които са свързани с ролята на долара, с течение на времето да подкопаем хегемонията на долара“.

Тя обаче отбеляза, че зелените пари „се използват като глобална валута по редица причини“, както и че за другите страни няма да е лесно да намерят алтернатива със същите свойства.

Наблюдателите на пазара са съгласни. Дори когато все повече държави се стремят да намалят зависимостта си от долара, малцина очакват неговата водеща позиция в световната търговия и в глобалната финансова система да бъде застрашена скоро.

От една страна, няма признаци, че друга валута може да осигури същото ниво на стабилност, ликвидност и безопаснос. Нещо повече, огромното мнозинство от съюзниците на САЩ с развити икономики, съставляващи повече от 50% от глобалния брутен вътрешен продукт, не търсят спешна подмяна на зелените пари.

Всъщност доларът се повиши спрямо по-голямата част от основните си конкуренти, откакто САЩ засилиха санкциите си срещу Русия миналата година - знак, че спадът в глобалния му статус вероятно ще бъде дълъг и бавен процес.

„Не виждам актив, който да замени долара като доминираща валута, не през за следващото поколение“, казва Джордж Бубурас, ветеран от три десетилетия на пазарите и ръководител на изследванията в K2 Asset Management в Мелбърн. „Нищо не се доближава до мощта на американската икономика. Китай има своите проблеми със застаряващата демография, а еврото се бори да спечели истински позиции. Доларът няма да бъде детрониран в обозримо бъдеще“, добавя той.

И все пак дедоларизацията продължава с неотслабваща сила в развиващия се свят.

Пакистан се стреми да плаща за вноса на руски суров петрол в юани, каза министърът на енергетиката на страната миналия месец, докато по-рано тази година Обединените арабски емирства заявиха, че са в ранен етап на дискусии с Индия за начини за стимулиране на търговията, различна от тази с петрол, в рупии.

По-рано тази седмица външните министри от групата нации БРИКС обсъдиха как блокът може да спечели по-голямо глобално влияние, включително и чрез създаването на обща валута.

„Без съмнение дедоларизацията се ускорява и ще продължи през следващите години“, каза Вишну Варатан от Mizuho Bank Ltd. в Сингапур. „САЩ взеха пресметнато решение да използват долара, за да причинят болка, и вероятно ще има дългосрочни последици.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ