Как ЕЦБ може да да помогне на Франция, ако разходите по заемите нараснат още повече?

Как ЕЦБ може да да помогне на Франция, ако разходите по заемите нараснат още повече?

Европейската централна банка (EЦБ) отново се сблъсква с въпроса дали ще подкрепи разклатения пазар на облигации във Франция, докато министър-председателят Мишел Барние е изправен пред бюджетен тест, който може да свали непопулярното му правителство .
Правителството на Барние може да падне преди Коледа,  а разходите по френските заеми се повишиха тази седмица заради перспективите за политическа нестабилност заради провала на бюджета за 2025 г., предаде Ройтерс. 

Какво би могла да направи ЕЦБ за  Франция?

Инструментът за защита на преноса (Transmission Protection Instrument - TPI) на ЕЦБ ѝ позволява да изкупува неограничен брой облигации от всяка държава от еврозоната, която изпитва хаотично и неоправдано затягане на условията за финансиране.
През тази седмица рисковата премия, която инвеститорите изискват, за да държат френски дълг, се повиши до 12-годишен връх от около 84 базисни точки, но това равнище не е далеч от 80-те базисни точки, достигнати това лято, когато започна сегашният пристъп на политическа нестабилност.

Ще се намеси ли банката?

Вероятно не. В крайна сметка това е решение на Управителния съвет. Франция обаче не отговаря на няколко ключови критерия, което прави намесата на ЕЦБ правно спорна. На първо място, движението на пазара е продиктувано от политически сътресения и опасения за бюджетните финанси, поради което е трудно да се твърди, че то не е оправдано.

Спредовете по германския дълг, който е фактическият бенчмарк за еврозоната, не са се повишили много повече, отколкото преди парламентарните избори през лятото, така че е трудно да се твърди, че тя е неорганизирана.Франция също така е в процедура на ЕС при прекомерен дефицит, тъй като не изпълнява ключов критерий на ЕЦБ. Тя има голям бюджетен дефицит и нивото на дълга й нараства, така че е трудно да се твърди, че провежда „стабилна и устойчива макроикономическа политика“, както изисква ЕЦБ. „Смятаме, че е малко вероятно ЕЦБ да активира Инструмента за защита на трансмисията и да закупи френски държавни облигации, ако бюджетът бъде отхвърлен и правителството се срине“, се казва в бележка на Barclays.

ЕЦБ обаче си остави вратичка, като заяви, че тези критерии са само „входни данни“ при вземането на решения и ще бъдат „динамично коригирани“ в зависимост от възникващите рискове. Все пак досега нито един политик от ЕЦБ дори не е предложил банката да помогне на Франция.

Крайно ли е скорошното движение на пазара?

Когато през 2022 г. е създадена TPI, Италия се оплаква, че спредовете ѝ са твърде високи. Гуверньорът на Италианската централна банка се оплака, че спредове, надхвърлящи 200 базисни точки, са неоправдани и не би трябвало да са повече от 150 базисни точки. ЕЦБ обаче не отстъпи и до момента TPI никога не е използван.

Nomura прогнозира, че сривът на френското правителство може да доведе до увеличаване на спреда до 100-120 базисни точки.
„Фискалната и политическата несигурност ще нараснат рязко“, заяви тя. „Никой, дори вътрешните (инвеститори), няма да е готов да хване падащия нож“.
ЦБ не е проучила публично тази идея, повдигната от участниците на финансовите пазари. Въпреки това ЕЦБ би могла да разполага с правното правомощие да помогне на други държави, в случай че те пострадат от неорганизирано и неоправдано повишаване на разходите по заемите поради сътресенията във Франция. Всъщност членът на Управителния съвет на ЕЦБ Изабел Шнабел наскоро заяви, че изкупуването на облигации е мощен инструмент за стабилизиране на финансовите пазари в периоди на напрежение.

„Стабилизирането на финансовите пазари обикновено изисква само краткотрайни интервенции“, каза тя. „Покупките могат да бъдат ограничени по обем и да се прекратяват бързо, което също спомага за ограничаване на моралния риск“. Въпреки това италианските спредове не се промениха значително през тази седмица, което засега не предполага опасения от разпространение на болестта. В случай на разпространение на "заразата" ЕЦБ би могла също така да намали лихвените проценти малко по-бързо, отколкото пазарите смятат сега, за да компенсира предизвиканото от пазара повишаване на условията за финансиране.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ