Как можем да увеличим лимит на кредитна карта

Как можем да увеличим лимит на кредитна карта

Как можем да увеличим лимит на кредитна карта

Кредитната карта – пластмасова пластина с правоъгълна форма, която е източник на удобство и финансова стабилност. Как функционира тя и защо е толкова популярна по цял свят? Отговорът се крие в нейното широко приложение и предимства, от които си струва човек да се възползва и да я има в своя портфейл. Преди да се сдобием с кредитна карта, трябва да се запознаем надълго и нашироко с нейните функции и условия, при които можем да я имаме.

Какво е кредитна карта?

Тя е източник на допълнителни финансови средства, споделят от А1 кредитни карти онлайн. Визуалното ѝ описание включва номер на сметката и името на картодържателя, валидност, логото на нейния издател, магнитна лента, CVV номер и поле за подпис. Издава се от банково или небанково учреждение, което обуславя конкретна парична линия, налична за използване по време на покупки.

Тя, на свой ред, е необходимо да се изплаща чрез внасянето на вноски с определен размер, като в случая се начислява и лихва. Освен това е налична и опцията за тегленето на пари от разплащателното средство, но тук е възможно да трябва да заплатим по-високи такси.

Освен с предимства, кредитната карта се свързва и с някои недостатъци. Най-големият минус е плащането на такса – годишна, за международни транзакции, за прехвърляне на средства, за превишен лимит и др. Лихвените проценти също не са подробност за подценяване, защото не са в малки размери. Съществува още и вероятността да се натрупат дългове, а това да окаже негативен ефект върху финансовото положение на кредитодържателя.

Какви са предимствата ѝ?

Причините, поради които хората избират да притежават кредитна карта, са напълно основателни. Факт е, че тя има някои минуси, но за сметка на това има и редица предимства, които са следните:

  • позволява извършването на спешни покупки – с нея ще подобрим нашата кредитоспособност и ще можем да извършваме непланирани харчове, за които нямаме пари кеш. Не винаги разполагаме със спестени средства, които да използваме за неочаквани покупки, което прави кредитните карти изключително полезни.
  • осигурява доход до заплата – ако приходите ни са недостатъчни, можем да попълним паричните дупки чрез разплащателното средство тип “кредит”. В ролята си на кредитополучатели ще имаме достъп до допълнителни финанси, с които ще подобрим месечния си баланс по сметката;
  • помага за консолидирането на задължения – някои разплащателни средства функционират с по-ниски лихви, което е своеобразна възможност да погасим с тях дълговете си, които са с по-високи лихвени проценти. Подобно управление на задълженията става все по-често срещана практика, защото е възможност за потребителя да постигне материално благополучие за кратко време;
  • подобрява досието ни като потребители – ако имаме хубав рейтинг във финансовите среди, възможността да ни бъде отпуснат заем в по-голям размер е съществена. Лоялното обслужване на кредитната карта ще бъде отразено в нашето досие, което след това ще бъде взето под внимание при кандидатстване за кредит;
  • проследяването на извършените разходи – следенето на разходите е сред дивидентите на този вид финансов инструмент. Банковото учреждение изпраща актуално извлечение всеки месец, което ни дава подробна информация за извършените плащания. Така можем да следим извършените от нас разходи и да планираме паричните си активи;
  • мобилност – цифровото използване на кредитната линия е част от многобройните възможности, които тя ни дава. Можем да използваме чрез мобилния си портфейл, а не да носим със себе си физическия носител. За целта е нужно да имаме работещ смартфон, поддържащ конкретни функции.

Кредитната карта е несъмнено едно голямо удобство, от което можем да се възползваме много лесно. Нейното първоначално издаване се случва за кратко време, а обслужването ѝ не се свързва със сериозни затруднения от финансов характер. Днес могат да се открият и безлихвени оферти със срок до 18 месеца, което ни дава възможност за един добър старт в ролята си на картодържатели.

Как можем да увеличим нейния лимит?

Стъпките по увеличаване лимита на кредитната карта са няколко. Първата е да проверим какви са възможностите, предлаганите от банката, а след това да преминем към действия. Ако използваме най-големия лимит, няма да ни бъде отпусната по-голяма сума, макар че има и изключения от стандартната практика. Последните се правят на по-висока инстанция, но са рядкост.

Следва провеждането на разговор с финансовото учреждение, по време на който се уточнява евентуалната промяна на условията и лимита. Когато се премине през тази стъпка, идва ред и на подаването на документите – те включват писмено искане и удостоверение за месечните доходи. Експертите ще извършат нужното проучване, за да се потвърди, че сме надеждни кандидати за подобен вид разплащателно средство.

Самото увеличение на лимита се прави анекс към договора, където се уточняват подновените условия. Упоменава се и кога ще бъде използвано финансовото разширение, отразено в картовата система. Средствата обикновено са налични в рамките на 2 дни, през които се извършват актуализациите.

По какво се отличава от дебитната?

Както с кредитната, така и с дебитната карта могат да се теглят пари в брой. Разликата между двете е, че при първата се начисляват лихви, защото тя всъщност представлява заем от финансова организация. Нейното използване се отразява на финансовата ни история, тъй като се използваме средства, които не са наши, а на учреждението. При дебитните карти боравим със свои пари, постъпили при нас под формата на трудово възнаграждение или друго. Разплащателни средства тип “кредит” са обвързани с извлечения, а дебитните – със салдо.

За кого е подходяща?

Внимателното използване кредитната карта е важно за положителната финансова развръзка в края на месеца. Безразборното теглене и емоционалните покупки могат да ни вкарат в порочен кръг, от който трудно да излезем. Това прави този вид разплащателни средства подходящи за конкретен кръг от хора – лица с регулярни доходи, бизнесмени, потребители с висока финансова култура и др. При избор на лимит е добре да си дадем ясна сметка колко точно можем да върнем, а чак след това да подадем документи.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ