Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китай критикува САЩ за тавана на дълга и обвинява Вашингтон в саботаж
Китай отправи критики към САЩ и подхода на страната към тавана на нейния дълг в отговор на коментари на американския министър на финансите Джанет Йелън за начина, по който Пекин се справя с дълговите проблеми в развиващите се страни, предаде Блумбърг.
Критиката дойде от китайското посолство в Лусака, Замбия, като то разкритикува САЩ заради „катастрофалния проблем с дълга“ и ги обвини в „саботиране“ на усилията на други нации за разрешаване на дълговите проблеми.
Дипломатическо представителство отбеляза, че Министерството на финансите е започнало да предприема извънредни мерки, за да изпълни задълженията си, след като правителството на САЩ достигна своя лимит за заеми. Според посолството„най-големият принос, който САЩ могат да направят за дълговите проблеми извън страната, е да подкрепят отговорни парични политики, да се справят със собствения си проблем с дълга и да спрат да саботира активните усилия на други суверенни държави за разрешаване на техните проблеми с дълга.
Острите думи контрастират с неотдавнашното отслабване на напрежението между Китай и САЩ, което започна през ноември, след като лидерите на страните срещнаха за първи път очи в очи от години. Миналата седмица се проведоха и разговори между Йелън и китайския вицепремиер Лю Хъ, които бяха определени от двете страни като конструктивни и положителни.
Извънредните мерки, предприети от Министерството на финансите, дават на САЩ няколко месеца за решаване на проблема. Икономисти и анализатори на пазара на облигации очакват таванът на дълга, който в момента е на ниво 31,4 трлн. долара, да бъде повишен през третото тримесечие, за да се предотврати неизпълнение на плащанията от САЩ, което би било икономически вредно за най-голямата икономика в света.
Републиканците, които контролират Камарата на представителите, възнамеряват да използват крайния срок за тавана на дълга като лост за извоюване на дълбоки съкращения на разходите от Белия дом и демократите в Конгреса. Позицията на президента Джо Байдън е, че кредитът на САЩ е твърде важен, за да се стига до пазарене между двете партии.
Китай държи около 870 милиарда долара дълг на САЩ, според последните данни за ноември, което е спад от над 1,3 трилиона долара в края на 2013 г.
Китай се превърна в най-големия кредитор в света на развиващите се страни, някои от които са изправени пред нарастваща дългова криза. Г-20 създаде така наречената Обща рамка, която обединява Парижкия клуб на традиционно богатите страни длъжници с Китай, за да се опитат да преструктурират дълговете на страните с ниски доходи.
Дългова тежест
Китай беше критикуван за предполагаемата си липса на ангажираност в глобалните усилия за намаляване на дълговата тежест за развиващите се нации, като Йелън каза многократно, че Пекин се е превърнал в най-голямата пречка за напредъка.
Тя повтори призива в понеделник в Замбия, която бе първата африканска страна, обявила дефолт по суверенния дълг по време на пандемията през 2020 г. Оттогава държавата изпитва затруднения с преструктурирането на дълга си от над 17 млрд. долара, като повече от една трета от него се държи от китайски кредитори.
„Ако приемем, че изявленията на министър Йелън за дълга са верни, най-добрата перспектива за проблемите с дълга извън САЩ би била Министерството на финансите на САЩ да разреши собствения проблем с вътрешния дълг на САЩ, като се има предвид колко добре тя познава фактите, нейния професионален капацитет и изпълнението на нейния екип способност“, коментира китайското посолство в Лусака.
За САЩ най-трудният период за справяне с тавана на дълга бе през 2011 г., когато рейтинговата агенция S&P Global Ratings беше достатъчно разтревожена, за да намали суверенния рейтинг на САЩ от AAA. Този ход разбуни пазарите и в крайна сметка навреди на доверието на потребителите.
Тогава държавната китайска информационна агенция Синхуа разкритикува начина, по който САЩ се справят със ситуацията с дълга, като нарече политическата криза във Вашингтон „опасно безотговорна“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.