Китайските фирми се разминаха с делистване от борсите в САЩ

Китайските фирми се разминаха с делистване от борсите в САЩ

Съветът за публичен надзор на счетоводната дейност на дружествата в САЩ (PCAOB) съобщи, че за първи път ще има пълен достъп да инспектира и разследва китайски фирми, листнати на американските борси, предаде Ройтерс.

Това премахва риска от делистване на около 200 китайски компании от фондовите борси в САЩ.

Изявлението на PCAOB бележи победа за американските регулатори и носи облекчение за китайските фирми, включително Alibaba, изправени пред делистване на фона на нестабилните отношения между двете най-големи икономики в света. Вашингтон и Пекин са въвлечени в разгорещена търговска и технологична война.

„За първи път в историята ние сме в състояние да извършваме пълни и задълбочени проверки и разследвания, за да изкореним потенциални проблеми и да държим фирмите отговорни за коригирането им“, каза председателят на PCAOB Ерика Уилямс.

„Това попада в категорията на променяща се представа за китайските компании, тъй като заплахата от изваждането им от борсата изглежда е елиминирана“, каза Арт Хоган, главен пазарен стратег в B. Riley Financial.

Облекчението обаче не се забеляза в търговията в четвъртък за котираните в САЩ акции на китайски компании, които се повишиха на веднага след съобщаването на новината, но не успяха да задържат голяма част от печалбите до края на сесията и дори някои отново се озоаваха на червена територия.

Търгуваните в САЩ акции на гигантите в електронната търговия Alibaba и JD.com, както и на интернет гигантът Baidu поевтиняха с между 3 и 5 процента.

Имаше изразени опасения относно проблемите, които могат да разкрият одитите.

Тим Гриски, старши стратег по портфейлите в Ingalls & Snyder, каза, че този ход трябва теоретично да премахне един от рисковете от инвестирането в тези компании.

Въпреки това всички проблеми, открити поради по-строгия счетоводен надзор, „могат да бъдат много лоши за сектора, особено ако след това не се положат усилия за коригиране или изясняване“, каза той.

В изявлението си PCAOB заяви, че е упражнявал лична преценка при избора на фирми за одит и е избрал две, KPMG Huazhen LLP в Китай и PricewaterhouseCoopers в Хонконг.

Персоналът на PCAOB идентифицира „многобройни потенциални недостатъци“ в своята инспекционна работа, каза Уилямс, като добави, че докладите от инспекцията ще бъдат финализирани и публикувани през следващата година.

„Днешното съобщение не трябва да се тълкува погрешно по никакъв начин като чиста сметка за състоянието на фирмите в континентален Китай и Хонконг“, каза тя.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ