Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Китайските фондове намаляват таксите за ETF, в опит за ценова война на процъфтяващия пазар
Големи китайски фондови компании обявиха намаление на таксите за пакет борсово търгувани фондове (ETF), засилвайки ценовата конкуренция в бързо разрастващия се сектор на пазара на стойност 400 милиарда долара, съобщи Ройтерс.
Ходът за намаляване на таксите за управление и попечител дойде ден, след като Wu Qing, главният регулатор на ценни книжа в Китай, обеща да насърчи инвестициите в индекси и реформата на таксите в индустрията на фондовете.
ETFs - фондове, които обикновено проследяват индекс и търгуват на борса - процъфтяват тази година, тъй като фондовите компании се конкурират ожесточено, за да привлекат инвеститори, разочаровани от зле работещите активни мениджъри на фондове. Очаква се последните намаления на таксите потенциално да насочат нов капитал към затихващ бичи пазар.
China Asset Management – топ мениджърът на ETF в страната, каза в изявление, че ще намали таксите в осем продукта на ETF, включително 160 милиарда юана (22,10 милиарда долара) за „намаляване на разходите за управление на богатството на инвеститорите“. Таксата за управление ще бъде намалена на 0,15% от 0,5%, докато таксата за попечител ще бъде намалена на 0,05% от 0,1%. Фондовите компании, включително E Fund Management, Huatai-PineBridge Fund Management, Harvest Fund Management и HuaAn Fund Management, направиха подобни изявления.
Нетните входящи потоци в борсовите ETF на Китай са надхвърлили 900 милиарда юана досега тази година, на път да регистрират най-големите входящи потоци през последното десетилетие, според BNP Paribas.
ETF фондовете на Китай, които достигнаха 1,81 трилиона юана в края на юни, вече надхвърлиха 3 трилиона юана. Това е 66% скок за по-малко от пет месеца.
Бумът беше частично подпомогнат от натрупването на държавни средства на борещия се пазар в началото на годината чрез ETF. Ожесточената конкуренция за пазарен дял също помогна за намаляване на таксите и привличане на притоци.
Инвеститорите също се обръщат към ETF - сравнително евтин и удобен инвестиционен инструмент - далеч от активни фондове, чието представяне е разочароващо. Повечето активни фондове бяха хванати неподготвени от внезапния, ръководен от политиката на Китай възход, който започна в края на септември, и техните консервативни позиции означаваха, че не могат да победят нарастващите индекси. Индекс, търгуващ активни капиталови фондове на Китай, е спечелил само 3% тази година, далеч изоставайки от референтния индекс CSI300, който е скочил с 16%.
Активните мениджъри на фондове дори не могат да победят пазара и са загубили доверието на инвеститорите“, каза Лу Дейонг, индивидуален търговец на акции в Североизточен Китай. „Инвеститорите на дребно вече предпочитат да залагат чрез ETF.
Пасивните фондове на Китай миналия месец надхвърлиха активните средства в техните акции в Китай, според официалния Shanghai Securities News.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.