Кристалина Георгиева: Затягането на паричната политика е неизбежно

Кристалина Георгиева: Затягането на паричната политика е неизбежно

Паричната политика трябва да се затегне, докато фискалната политика все още носи тежестта на подпомагането на най-уязвимите. Ако тези мерки бъдат успешно приложени, следващата година ще бъде по-малко болезнена. Това предупреди Кристалина Георгиева, управляващ директор на МВФ, по време на традиционна среща на централните банкери във Вашингтон.

Но ако фискалната политика не е достатъчно фокусирана, тя може да се превърне във враг на паричната политика, да засили инфлацията и да затрудни работата на централните банки. „Изправени сме и пред проблема с дълга: 25% от икономиките на нововъзникващите пазари са изпаднали в неплатежоспособност или търгуват с облигации на проблемни нива, включително страни, които не очаквахме да попаднат в тази категория, и над 60% от страните с ниски доходи са в дългови затруднения или са изложени на висок риск от такива”, отбеляза Георгиева.

Тя изтъкна, че това преди всичко означава, че големите кредитори, като Китай и кредиторите от частния сектор, са длъжни да действат, за да намалят риска от появата на дългови кризи. Но дългът е проблем и за развитите икономики и е от голямо значение за доверието в паричната и фискалната политика.

„Когато отворих пресата днес, новините бяха за по-висока от прогнозираната инфлацията през август и рязко понижение на пазарите. Това е малка част от трудностите, пред които сме изправени”, продължи Кристалина Георгиева във встъпителната си реч на деветата лекция от поредицата „Мишел Камдесю“ — събитие, посветено на ролята на централните банки.

През последните три години светът преживя поредица от наслагващи се сътресения: първо пандемията, след това нахлуването на Русия в Украйна, които допринесоха за скока на цените и за упоритата инфлация, която се превръща в криза на разходите за живот.

„През октомври миналата година, когато се проведоха Годишните срещи на МВФ, мнозина от нас бяха доста оптимистично настроени: приключихме годината с растеж от 6,1%. Ваксините ни даваха увереност, че пандемията върви към своя край и инфлационният натиск  ще отслабне. И сгрешихме”, призна лидерът на Фонда.

Омикрон, войната в Украйна, климатичните сътресения засегнаха драматично света и ръководителят на МВФ счита, че инфлацията ще е по-упорита и по-широкообхватна, отколкото прогнозира институцията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ