Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Отсъствието на Бесент и напрежението в БРИКС хвърлят сянка върху срещата на Г-20 в Дърбан

Поредното неявяване на министъра на финансите на САЩ Скот Бесент, тарифните заплахи на Доналд Тръмп и нарастващото напрежение между Вашингтон и страните от БРИКС изглежда ще засенчат срещата на финансовите ръководители на страните от Г-20 тази седмица в Дърбан, Южна Африка, пише Ройтерс.
Няколко ключови фигури, включително Бесент, пропуснаха срещата на финансовите министри и управителите на централните банки на групата в Кейптаун през февруари, което вече повдигна въпроси относно способността ѝ да се справя с належащите глобални предизвикателства.
„Мисля, че е проблематично най-голямата икономика в света да не е представена на масата, поне на висше политическо ниво“, каза Джош Липски, председател на отдела за международна икономика в Атлантическия съвет.
„Това повдига въпроси относно дългосрочната жизнеспособност на Г-20“, коментира Липски, като добави, че отсъствието на Бесент предвещава плановете на САЩ за опростена, „връщаща се към основите“ Г-20, когато страната поеме ротационното председателство на групата следващата година.
Тръмп въведе базова тарифа от 10% върху целия внос от САЩ, както и наказателни ставки, насочени към конкретни държави и продукти - включително мита от 50% за стомана и алуминий, 25% за автомобили. Допълнителни тарифи за 25 държави ще влязат в сила на 1 август.
Неговата заплаха да наложи допълнителни мита на страните от БРИКС усложни срещата в Дърбан, като се има предвид, че осем членове на Г-20 - включително домакинът Южна Африка, принадлежат към разширената група БРИКС. Припокриването намеква за появата на конкуриращи се форуми, тъй като институциите, ръководени от Запада, са изправени пред предизвикателства със загубата на доверие.
Г-20 води началото си от борбата с минали кризи и наистина набра скорост, когато страните по света видяха нуждата да координират политиките си, за да излязат от световната финансова криза.
„Г-20 беше изградена около презумпцията, че всички големи икономики в света споделят общ интерес от стабилна, относително отворена глобална икономика“, заяви Брад Сетсер от Съвета по външни отношения. „Но Тръмп всъщност не се интересува от стабилност и иска по-затворена глобална икономика.“
„Трудна ситуация“
Срещата на финансовите ръководители в Дърбан в четвъртък и петък също се развива на фона на нарастващ икономически натиск, особено върху африканските икономики. Външният дълг на Субсахарска Африка нарасна до 800 милиарда долара, или 45% от БВП, според Goldman Sachs, докато традиционните източници на финансиране пресъхват.
Китайското кредитиране се забави до минимум след години на експанзия, оставяйки финансова дупка от 80 милиарда долара.
Междувременно, американските и европейските субсидии – представляващи 25% от външното финансиране на региона – са изправени пред съкращения, тъй като Вашингтон спира чуждестранната помощ, а европейските столици пренасочват средства към отбрана.
„Африка е в трудна ситуация“, каза Лумкиле Монди, политически коментатор в Университета на Витватерсранд в Йоханесбург.
„Инвестициите на континента ще намалеят поради високите нива на задлъжнялост и ниския растеж на БВП, което ще ги направи по-малко релевантни в настоящата геоикономика.“
Когато пое председателството на Г-20 през декември под мотото „Солидарност, равенство, устойчивост“, Претория се надяваше да използва платформата, за да окаже натиск върху богатите страни по отношение на финансирането за борбата с климатичните промени и да адресира недоверието между глобалния Север и Юг. Вместо това, тя се оказва в ситуация, в която се справя с последиците от съкращенията на помощите и тарифните войни, които пряко подкопават тези цели.
Като най-развитата икономика на континента, Южна Африка е изправена пред натиск да защитава африканските интереси, докато се справя със съперничеството между великите сили. Националното министерство на финансите обаче посочи, че е „преждевременно да се коментират“ конкретни цели за срещата.
Генералният директор на Министерството на финансите Дънкан Питерс заяви в изявление в понеделник, че се надяват да издадат първото комюнике под южноафриканското председателство на Г-20 в края на срещите.
В понеделник органът за финансова стабилност на Г-20 представи нов план за справяне с климатичните рискове, но спря работата по политиките на фона на отстъплението на САЩ, което постави на изпитание усилията за напредък по единна финансова политика по отношение на рисковете, свързани с климата.
САЩ се оттеглиха от множество групи, посветени на проучването как наводненията и горските пожари, както и големите промени в политиката, свързани с климата, биха могли да повлияят на финансовата стабилност.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.