Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Първите корпоративни отчети след обявяването на митата на Тръмп

Тарифните атаки към икономики и пазари по целия свят от американския президент Доналд Тръмп ще бъдат в центъра на вниманието и през следващата седмица, заедно с данните за инфлацията от САЩ и Великобритания, както и данни за растежа и продажбите на дребно от Китай. Междувременно сезонът на отчетите започва от двете страни на Атлантика, а финансовите представители на Г-20 се готвят за среща в Южна Африка. Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица:
Тест за USA Inc.
Ключовите данни за инфлацията в САЩ ще дадат на Уолстрийт индикации за това кога Федералният резерв може да намали лихвените проценти.
Очаква се индексът на потребителските цени за юни, който ще бъде публикуван във вторник, да покаже месечно повишение от 0,3%, според анкета на Ройтерс.
Последните протоколи от юнското заседание на Федералния резерв показват, че само „няколко“ служители на централната банка са заявили, че според тях лихвените проценти могат да бъдат намалени още този месец, като повечето остават притеснени от инфлационния натиск, който се очаква от тарифите на Тръмп. Фючърсите на фондовете на Фед показват малка вероятност за намаляване на лихвите на заседанието в края на юли, но предполагат, че ново разхлабване на паричната политика през септември е по-скоро вероятно.
Въздействието от търговските политика на Тръмп ще сподели сцената с корпоративните отчети - първото тримесечие от началото на тези тарифни войни. Много от големите банки в САЩ ще докладват финансовите си резултати през следващата седмица, включително JPMorgan Chase, Bank of America и Wells Fargo. Очакват се и отчети от Netflix, Johnson & Johnson и 3M.
Как стоят нещата Европа?
Корпоративните отчети за второто тримесечие започват и в Европа, като те се очаква да нарисуват мрачна картина.
В САЩ нещата вече не изглеждат добре – очаква се печалбите да отбележат най-слабия си растеж от две години. Печалбите на компаниите от S&P 500 се очаква да се увеличат с 5,8% на годишна база, според LSEG I/B/E/S - значително забавяне спрямо ръста от близо 14% през първото тримесечие.
В Европа се очаква печалбите на STOXX 600 да паднат с 0,2% след ръста от 2,2% през последното тримесечие. Прогнозите за бъдещето ще бъдат ключови за разбиране на последиците от тази ера на мита.
Това обаче не е очевидно в представянето на пазара, тъй като S&P 500 достига нови рекордни върхове, докато борсите в Европа, включително Франкфурт и Лондон, се движат близо до предишни върхове, пренебрегвайки високата несигурност и забавяйки темповете на растеж на печалбите.
Стимулиране на разходите
Възобновените крехки приятелски отношения на Тръмп с китайския лидер Си Дзинпин сигурно са донесли голямо облекчение на политиците в Пекин, позволявайки им да се съсредоточат върху справянето с дълбоко вкоренени икономически проблеми у дома.
Данните за БВП, които ще бъдат публикувани във вторник, се очаква да покажат, че икономиката все още се движи над меката цел на правителството от около 5% растеж. Но данните за продажбите на дребно в същия ден би трябвало да потвърдят, че потребителите все още спестяват, вместо да харчат, което осуетява усилията на правителството да насочи икономиката към потреблението.
В сряда Пекин представи нови мерки за стабилизиране на заетостта, включително повече субсидии за социално осигуряване, специални заеми и целенасочена подкрепа за младите хора, търсещи работа.
С предстоящото заседание на Политбюро около края на месеца, надеждите за още стимули, както се вижда от покачващите се акции, са големи. Всяка слабост при данните вероятно само ще разпали тези спекулации.
Лепкава ситуация
При ниво от 3,4%, Великобритания има най-високата инфлация сред Г-7 - а данните за ИПЦ, които ще бъдат публикувани в сряда, ще покажат колко лепкав е ценовият натиск.
Споразумение за американските тарифи, което се оказа по-малко тежко от опасенията, и по-силният паунд може да помогнат на Обединеното кралство да абсорбира всяко инфлационно въздействие. Що се отнася до британския потребител, редовният ръст на заплатите е над 5% през по-голямата част от последните пет години. Всичко това рисува една доста розова картина.
Данъчната тежест обаче е най-високата от 40-те години на миналия век, а ръстът на реалните заплати, коригиран спрямо инфлацията, се забавя – повишил се е само с 1,5%, най-ниският им темп от почти две години.
Данните от петък показаха, че икономиката се е свила за втори пореден месец през май - не е добра новина нито за финансовия министър Рейчъл Рийвс, която ще произнесе годишната си реч в Mansion House заедно с управителя на Английската централна банка Андрю Бейли на 15 юли, нито за домакинствата и бизнеса в Обединеното кралство.
Г-20
Министрите на финансите и централните банкери от страните от Г-20 се събират в Дърбан от четвъртък под председателството на Южна Африка на фона на нарастващи въпроси относно ефективността на групата по отношение на застоялия напредък по облекчаване на дълга, финансиране на мерките срещу климатичните промени и достъпа до капитал за развиващите се страни.
Приоритетните области за Южна Африка не отбелязват почти никакъв напредък. Партньорството за справедлив енергиен преход – сътрудничество между по-богатите държави, целящо да помогне на развиващите се страни да преминат към по-чиста енергия, се проваля.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент ще пропусне срещата напълно – вторият път, в който се отказва от събитие на Г-20 в Южна Африка, за да присъства на World Expo 2025 в Япония.
Групата от развиващи се страни БРИКС, заедно с други алтернативни форуми, се опитва да запълни част от празнината, въпреки че САЩ критикуват инициативите ѝ, включително търговия в местна валута, като ги наричат „антиамерикански“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.