Многостранните банки за развитие могат да увеличат кредитирането с 200 млрд. долара

Многостранните банки за развитие могат да увеличат кредитирането с 200 млрд. долара

Многостранните банки за развитие (МБР) се очаква да отключат 200 млрд. долара допълнителна „огнева мощ“ за нововъзникващите икономики, като водят балансите си по-стриктно и поемат повече риск, смятат световните лидери на форума в Париж, посветен на т. нар. Нов глобален финансов пакт, предаде Ройтерс.

Много от около 40-те лидери, събрани в Париж, изразиха опасения, че Световната банка и Международният валутен фонд не могат да се справят с предизвикателства като борбата с изменението на климата и дълговото бреме на бедните страни, което нарасна заради пандемията от коронавирус.

„Очакваме общо увеличение от 200 млрд. на кредитния капацитет на МБР през следващите десет години чрез оптимизиране на техните баланси и поемане на повече рискове“, се казва в окончателното изявление на срещата, получено от Ройтерс. „Ако тези реформи бъдат приложени, МБР може да се нуждаят от повече капитал“.

Американският министър на финансите Джанет Йелън каза в Париж преди срещата на върха, че трябва да се положат усилия за извличане на повече заеми от кредиторите за развитие, преди да се разгледа възможността за увеличаване на капитала. САЩ са най-големият акционер в МВФ и Световната банка.

Срещата на върха в Париж, организирана от френския президент Еманюел Макрон, събра на едно място около две дузини лидери от Африка, министър-председателят на Китай и президентът на Бразилия, като целта е да се дадат тласък на нов глобален финансов дневен ред.

На срещата на върха богатите нации финализираха просрочено обещание за финансиране за развиващите се страни със 100 млрд. долара в борбата им с климатичните проблем и създадоха фонд за биоразнообразие и защита на горите.

Срещата има за цел да създаде многостранни пътни карти, които могат да се използват през следващите 18-24 месеца, вариращи от облекчаване на дълга до финансиране по екологични въпроси. Много

Лидерите също така се надяваха да реформират следвоенните финансови институции и да освободят средства за справяне с изменението на климата, като постигнат консенсус за това как да насърчат редица инициативи, които не постигат напредък в други формати като Г-20, ООН, МВФ-Световна банка.

Обещанието от 100 милиарда долара далеч не отговаря на действителните нужди на бедните нации, но се превърна в символ на неуспеха на богатите страни да предоставят обещаните средства за борба с климатичните промени. Това подхрани недоверието в по-широките преговори за климата между страните, които се опитват да засилят мерките за намаляване на въглеродния отпечатък.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ