Може ли поевтиняващият долар може да обърка дневния ред на Тръмп?

Може ли поевтиняващият долар може да обърка дневния ред на Тръмп?

Президентът Тръмп и неговите помощници следят отблизо спада на щатския долар през първите шест месеца на тази година в рамките на широкообхватна промяна, която може да има мащабни последици – от това как се възприемат тарифите до политиката на Федералния резерв и ролята на Америка в света.

Въпросът, който остава донякъде без отговор дори сред помощниците на Тръмп, е дали нетните ефекти могат да включват поне някои положителни краткосрочни последици за дневния ред на президента или доларът трябва да бъде укрепен на всяка цена, пише Бен Уършкул за YahooFinance.

Министърът на търговията Хауърд Лътник предложи известни аргументи за по-слаб долар пред CBS през уикенда, когато отговори на въпрос относно покачващите се потребителски цени, като каза, че „спадът на долара донякъде смекчава тарифите“.

Движенията на валутата досега тази година – които изненадаха някои икономисти, очакващи митата на Тръмп да окажат натиск в обратната посока, наистина биха могли да допринесат за увеличение на износа, но също така биха могли да усложнят целите на Тръмп за следващите месеци, главно чрез повишаване на цените на чуждестранни стоки за американските потребители.

Самият Тръмп остава в лагера на силния долар, както повтори само преди няколко дни, заявявайки, че „никога няма да позволи на долара да се срине“. Единственият начин това да се случи, добави той, е „ако имате манекен“ за президент.

Донякъде противоречивите послания идват, тъй като индексът на щатския долар – мярка за щатската валута спрямо различни чуждестранни валути, е спаднал значително, като той е на червено с почти 10% от деня на встъпване в длъжност на Тръмп.

Спадовете през последните дни доведоха до това, че към вторник следобед валутата е близо до двугодишни дъна.

Това е промяна, която, ако се запази, ще има различни последици за дневния ред на Тръмп – и не само на търговския фронт.

Джо Брусуелас от RSM посочи в бележка тази седмица, че отслабването на долара е склонно да бъде последвано от инфлационен натиск, „но обикновено това отнема от девет до дванадесет месеца“, което би могло да работи най-директно срещу силния интерес на Тръмп към по-ниски лихвени проценти.

Ако доларът се задържи на настоящето си ниво или продължи да се понижава, пише икономистът, „подобен сценарий най-вероятно ще накара Федералния резерв в най-добрия случай да задържи лихвите без промяна до края на годината“ поради несигурността около инфлацията.

„Хората гласуват с краката си“

Донякъде изненадващите движения на долара досега тази година също предизвикаха някои опасения, че скорошните спадове биха могли да бъдат ранни признаци на загуба на доверие от страна на глобалните инвеститори.

Както главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase (JPM) Джейми Даймън каза наскоро, „хората гласуват с краката си“ и „ако хората решат, че щатският долар не е на място, на което трябва да бъде... това ще се превърне в проблем“.

Иън Бремър от Eurasia Group добави в скорошен анализ, че ролята на долара като световна резервна валута вероятно е безопасна засега, но САЩ навлизат в период, в който инвестиционните тенденции „биха могли да започнат дългосрочен спад, за да се доближат до паритет в доверието и полезността с еврото“.

Някои анализатори се противопоставят на тази теория, казвайки, че няма доказателства (поне засега) за дългосрочен спад.

Неотдавнашен анализ на Монти Ганди от SMBC Group нарече отливите от долара „повече мит, отколкото реалност“ и установи, че „спекулативното позициониране може да отразява краткосрочен мечи тренд при долара, докато действителните капиталови потоци продължават да благоприятстват американските активи“.

Друга нотка на скептицизъм относно дългосрочните ефекти дойде от Торстен Слок, главен икономист в Apollo Global Management, който написа в бележка, че ако търговската несигурност бъде разрешена, „се очаква щатският долар да поскъпне отново“ след това, което той описва като възстановяване на търсенето на американски активи, започнало през май.

Това е и наратив, срещу който Белият дом се бори силно, като Тръмп заема агресивна позиция срещу BRICS, междуправителствена организация, състояща се от 10 държави, които бяха предложили далечна идея за обща валута.

„Те искаха да се опитат да превземат долара“, каза президентът.

Тръмп обеща 10% мито в отговор и миналата седмица злорадства, че влиянието на групата „бързо избледнява“, сравнявайки евентуалната загуба на статута на долара като резервна валута със „загуба на световна война“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 юли. Имен ден празнува Христина
Образователното министерство въвежда интегрални задачи в изпитите след 7-и и 10-и клас и увеличава ваканциите
Турция представи първата си хиперзвукова ракета Tayfun Block-4
Прекомерната консумация на алкохол застрашава не само здравето, но и личните финанси
Renault отчита нулев ръст на продажбите за второто тримесечие на годината
Легендата BiC избра София за първия си център за споделени услуги
Пасивно-агресивните фрази, които е по-добре да не използваме
Увеличава се броят на бездомните, търсещи подслон в София