Светът на парите: Доларът губи позиции като световна резервна валута, докато усилията за дедоларизация се ускоряват

Светът на парите: Доларът губи позиции като световна резервна валута, докато усилията за дедоларизация се ускоряват

Протекционистките търговски политики отслабват позицията на щатския долар като доминираща резервна валута в света, докато усилията за дедоларизация набират скорост на фона на нарастващите призиви за алтернативна глобална парична система.

Индексът на щатския долар падна с повече от 11% през първите шест месеца на годината до 97 пункта, което отбелязва най-лошото му представяне за първото полугодие от 1973 г. Индексът спадна със 7%, откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви т. нар. „реципрочни мита“ на 2 април.

Фрагментацията на световната търговия и геополитическите сътресения подтикват централните банки и инвеститорите да избягват щатския долар и да залагат на алтернативи като злато, евро и юани, пише агенция „Анадолу“.

От началото на годината доларът е поевтинял с повече от 12% спрямо еврото, воден от политиките на Тръмп, които намалиха търговския дефицит на САЩ, но породиха опасения относно нарастващите разходи по заемите.

Китай поддържа юана здраво обвързан с долара, което позволява на китайските експортни цени да останат конкурентни на ключови пазари като Европа.

Блокът БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, ускори усилията си за уреждане на трансакции без използване на долара. Миналата седмица Тръмп заяви, че блокът се опитва да унищожи американската валута и обеща да предприеме мерки.

Проучване на Официалния форум на паричните и финансовите институции установи, че 80% от централните банки са загрижени за политическите развития в САЩ, докато нетни 16% от участниците в проучването планират да увеличат своите резерви в евро през следващите 12-24 месеца, а 32% от централните банки се стремят да увеличат златните си резерви през същия период.

Неуспехът на Тръмп да изпълни обещанието си да намали публичните разходи, както и неговата фискалната и външната политика, са сред основните причини, поради които инвеститорите напускат американския пазар.

През май председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард заяви, че еврото може да играе по-голяма глобална роля, тъй като двустранните отношения заместват многостранното сътрудничество, разклащайки основите на настоящия финансов ред.

Лагард отбеляза, че по-силната международна роля на еврото може да намали разходите за финансиране, да намали волатилността на валутните курсове и да защити еврозоната от санкции.

Управителят на централната банка на Китай Пан Гуншън заяви през юни, че нестабилността в САЩ може да увеличи риска от глобална финансова криза, подчертавайки уязвимостите на система, доминирана от една валута.

Въпреки предизвикателствата, САЩ нямат планове да се откажат от господството на долара. В Конгреса е предложен законопроект, предлагащ санкции срещу държави с „несправедливи“ данъци върху САЩ, и ако бъде приет, той ще позволи на САЩ да налагат целенасочени финансови санкции.

Общият дълг на САЩ в момента е 37 трилиона долара и се очаква да надхвърли 47 трилиона долара до 2030 г.

Лихвените плащания съставляват около 20% от федералните данъчни приходи, което подхранва опасенията относно дългосрочната позиция на американския пазар на облигации и щатския долар.

В същото време търговските политики на Тръмп изпращат противоречиви сигнали, тъй като се опитват едновременно да защитят силния долар и да се възползват от по-слабия.

Липсата на жизнеспособна алтернатива обаче остава най-голямата пречка пред дедоларизацията. Робин Брукс от института „Брукингс“ заяви, че строгият държавен контрол върху китайския юан и ограниченията върху дълга на еврозоната ограничават способността им да заменят долара.

Неотдавнашен анализ на Oxford Economics показа, че по-слабият долар осигурява облекчение за развиващите се страни с крехки финансови баланси, включително Унгария, Турция, Египет, Чили, Малайзия и Колумбия.

Изследването установи, че подценените облигации в местна валута и валутните пазари в Турция, Чили и Египет остават привлекателни и търсенето може да нарасне допълнително, ако доларът продължи да отслабва.

Макар постепенното поскъпване на юана и държавният контрол да ограничават привлекателността му като резервна валута, очаква се поевтиняването на долара да подкрепи валутите и облигациите на развиващите се пазари, превръщайки активите на развиващите се пазари и златото в потенциални сигурни убежища, съобщи Oxford Economics.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 14 до 20 юли
Националното разузнаване на САЩ ще разсекрети документи за тактиката на „дълбоката държава“
САЩ ще изпратят системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на Украйна
Нощни автобуси вече ще се движат до столичното летище "Васил Левски"
Сблъсъци около „делото Епстийн“: Слухове пращат в оставка шефът на ФБР заради конфликт с главния прокурор
Макрон: Свободата в Европа е изправена пред най-голямата заплаха от Втората световна война насам
Биткойнът прескочи прага от 120 000 долара
Скандали: Македонският премиер обвини София в "опит за асимилация" и "инженерство на идентичността"