Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|МВФ одобри 1,3 млрд. долара за спешна подкрепа за Украйна
Изпълнителният съвет на Международния валутен фонд (МВФ) одобри изплащане на 1,3 млрд. долара за да помогне на Украйна да посрещне спешни нужди. Финансирането е в рамките на прозореца за хранителен шок на Инструмента за бързо финансиране (RFI), уточниха от Пресслужбата на финансовата институция.
„Мащабът и интензивността на войната на Русия срещу Украйна, започнала преди повече от седем месеца, причини огромно човешко страдание и икономическа болка. На фона на масовото разселване на населението и унищожаването на жилища и ключова инфраструктура се предвижда реалният БВП да се свие с 35% през 2022 г. спрямо 2021 г. и нуждите от финансиране остават много големи. Това изплащане по RFI (еквивалентно на 50% от квотата на Украйна в МВФ) ще помогне да се посрещнат спешните нужди на платежния баланс, включително поради големия дефицит на износа на зърнени култури, като същевременно ще играе катализираща роля за по-нататъшна финансова подкрепа от кредиторите и донорите на Украйна”, се отбелязва в съобщението.
„Руската инвазия в Украйна … причини големи загуби на живот, масово разселване на населението и значително унищожаване на инфраструктура и жилища. Въздействието върху икономическата активност е огромно – реалният БВП силно се сви, инфлацията се повиши рязко, търговията бе значително нарушена и фискалният дефицит се увеличи до безпрецедентни нива. Украинските власти имат огромна заслуга за това, че поддържат макрофинансова стабилност при тези изключително трудни обстоятелства. Тъй като икономиката се адаптира към сегашната продължителна война, ключовите макроикономически политики са насочени към запазване на приоритетните разходи, облекчаване на натиска върху гривната международни резерви и запазване на финансовата стабилност”, заяви Кристалина Георгиева, управляващ директор и председател на Изпълнителния съвет.
Според нея Украйна е изправена пред рискове и несигурност, които затрудняват оценката за мерките, които ще гарантират устойчивост на дълга, но балансът на вероятностите предполага, че съществуват по-високи рискове той да е неустойчив.
„Във връзка с продължаващия ангажимент на Украйна към икономически, фискални и управленски реформи, както и силното ангажиране на всички други заинтересовани страни, включително международните финансови институции и частния сектор, по-голямата част от официалните двустранни кредитори и донори на Украйна – чрез съответните изпълнителни директори на фонд — сигнализираха, че възнамеряват да продължат да подкрепят финансово Украйна, за да помогнат за постигането на балансиран път на растеж и средносрочна външна жизнеспособност”, обяви Георгиева.
Двустранните кредитори и донори са потвърдили, че признават статуса на „предпочитан кредитор” на Фонда по отношение на неизплатените суми на Украйна. Те се задължават — като се има предвид продължаващото сътрудничество на Украйна с Фонда — да продължат да осигурят финансова подкрепа при подходящи условия, която ще гарантира способността на Украйна да обслужва задълженията си.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.