На европейските банки ще им е трудно да повторят силното представяне в края на 2024 г., според анализатори

На европейските банки ще им е трудно да повторят силното представяне в края на 2024 г., според анализатори

Очаква се европейските банки да отчетат рязко покачване на печалбите за последните три месеца на миналата година, подпомогнати от все още стабилните маржове от кредитиране и големите приходи от инвестиционно банкиране, предаде Ройтерс.

Но кредиторите ще бъдат разпитани за доказателства дали добрите времена могат да продължат, като анализаторите предупреждават, че падащите лихвени проценти ще направят по-трудно надминаването на прогнозите тази година.

Благодарение на поредица от нарастващи печалби и най-високи стойности на търговията с акции от 2010 г. насам, банковите ръководители обикновено са кипящи и някои използват допълнителните пари, за да наддават за конкуренти - потенциално началото на дългоочакваната вълна на консолидация.

„По-уверени във финансовото си състояние и подкрепени от положителното преоценяване на пазара, някои европейски банки повишават амбициите си“, коментира S&P.

Рейтинговата агенция каза, че това може да е диверсификация на техните продуктови линии или изграждане на мащаб, докато неорганичният растеж и възможностите за партньорство отново са на дневен ред.

Част от тази амбиция беше демонстрирана от UniCredit  за закупуване на дял в Commerzbank миналата година и непоискани оферти за поглъщане в Испания и Италия, включително изненадващото предложение от миналата седмица от Monte dei Paschi за по-големия конкурент Mediobanca.

Специалистите по сливания и придобивания на банките също се подготвят за повишена корпоративна дейност по сключване на сделки, тъй като икономиката на САЩ напредва. Но те също се притесняват, че новото правителство на Доналд Тръмп ще намали бюрокрацията за своите банки, което потенциално ще постави в неблагоприятно положение европейските институции, изправени пред икономическа слабост у дома.

Кристиан Еделман, управляващ партньор за Европа в Oliver Wyman, каза пред Ройтерс, че очаква "солидни резултати" от европейските банки, като обратното изкупуване и дивидентите остават на високи нива през 2025 г.

„Въпреки това разликата с американските банки вероятно ще нарасне, тъй като франчайзите на европейските банки са по-малко наклонени към инвестиционното банкиране, което ще се възползва от сливанията и придобиванията и дерегулацията, както и пазарните бизнеси, които ще се възползват от по-високата волатилност“, каза той.

Германската Deutsche Bank и испанската BBVA отчет в четвъртък, френската BNP Paribas  и Societe Generale и швейцарската UBS следващата седмица, и британските Barclays и HSBC наред с други по-късно през февруари.

Анализаторите преразгледаха нагоре прогнозите за четвъртото тримесечие на базата на очакванията, че нетният лихвен доход - разликата между това, което банките печелят от заеми и плащанията по депозити - намалява по-бавно от прогнозираното.

Американските банки този месец отчетоха нарастващи приходи от инвестиционно банкиране, което повиши очакванията за европейските банки с големи търговски подразделения.

Но европейските банки трябва да се борят с вероятността Европейската централна банка и Bank of England да намалят лихвите по-бързо от Федералния резерв на САЩ.

Печалбите миналата седмица от испанския Bankinter показаха, че по-ниските лихвени проценти изяждат приходите от заеми, въпреки че бяха компенсирани от повишаване на таксите.

Надхвърлянето на целите тази година ще бъде по-трудно.

JPMorgan каза, че целите за нетни печалби на френските банки за 2024 г. „са постижими, но летвата се повишава за 2025 г.“. Целта на нетната печалба от 12,8 милиарда евро на BNP Paribas "изглежда особено предизвикателна поради по-слабата тенденция в печалбата", каза JPMorgan.

Очаква се Deutsche Bank да отчете нетна печалба за четвъртото тримесечие на акционерите от около 380 милиона евро, спад от 1,26 милиарда евро година по-рано, въз основа на консенсусна прогноза.

Германската банка заяви, че тримесечието е било засегнато от законови разпоредби, разходи за преструктуриране и други еднократни мерки.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ