На фокус през следващите седем дни: Избори, отчети и бюджети

На фокус през следващите седем дни: Избори, отчети и бюджети

Трейдърите ще трябва да следят внимателно новинарския поток през следващите няколко дни, ако не искат да изпуснат важна информация за предсрочните избори в Япония, данните за работните места в САЩ, бюджета на Обединеното кралство, данните за икономическия растеж в еврозоната и продължаващия сезон на корпоративните отчети. Освен това, те трябва да вземат предвид факта, че с наближаването на президентските избори в САЩ колебанията на световните пазари стават все по-големи. Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващите седем дни:

Отчети на компаниите с магакапитализация и данните за пазара на труда

Пет от технологичните титаните от „Великолепната седморка“ в САЩ ще представят тримесечни си финансови резултати през следващата седмица: Alphabet на 29 октомври, Microsoft и Facebook на 30 октомври, Apple и Amazon на 31 октомври.

Компаниите имат огромно влияние върху пазарите поради огромните си оценки.

Тази седмица Tesla стана първата компания от „Великолепната седморка“, отчела финансовите си резултати за тримесечието, като в сряда от производителя на електромобили заявиха, че очакват да постигнат лек ръст в доставките на превозни средства тази година. Компанията отчете и по-висок от очаквания марж на печалба за третото тримесечие.

Междувременно икономистите прогнозират, че икономиката на САЩ е създала 140 хил. нови работни места през октомври в сравнение с 254 хил. през септември. Данните може да са изкривени от две значителни бури, които засегнаха САЩ този месец. Докладът за работните места идват точно преди изборите в САЩ на 5 ноември и потенциалното намаление на лихвите с 25 базисни пункта от Федералния резерв на 7 ноември.

Предсрочни избори

Когато новият японски премиер Шигеру Ишиба свика предсрочни избори преди броени седмици, той го направи с идеята неговата партия да консолидира властта.

Управляващата в Япония Либерално-демократическа партия обаче може да загуби абсолютното си мнозинство след изборите в неделя и да не получи достатъчно места, за да управлява, когато се комбинира с коалиционния партньор „Комейто“.

Японските акции са големите губещи от несигурността.

Една катастрофална загуба може да принуди Ишиба да поеме пълна отговорност, изтръгвайки негативния рекорд за най-кратко управлявал министър-председател от ръцете на Сосуке Уно, който бе на поста за по-малко от 10 седмици през 1989 г.

Поемането на допълнителен коалиционен партньор може да принуди Ишиба да отложи някои неблагоприятни за пазара политики, които подкрепяше, включително по-високи корпоративни данъци и данъци върху капиталовите печалби.

Лакомство или пакост?

Новото лейбъристко правителство на Великобритания разкрива първия си бюджет в сряда.

Предвид малкото възможности за избор пред финансовия министър Рейчъл Рийвс, докато тя опитва да балансира високия дълг, увеличения на публичните разходи и обещанието да не увеличава данъка върху доходите, пазарите се опасяват от допълнителни заеми и данъци върху капиталовите печалби, дивидентите и наследеното богатство.

Доходността по 10-годишните облигации на Обединеното кралство е с около 18 базисни пункта по-висока тази седмица, повлечена надолу отчасти от нарастващата доходност по държавните облигации на САЩ.

Обхванати от бюджетната несигурност, акциите нa британските компании отново се представят по-слабо след обещаващо предизборно рали.

Но оптимистично настроените инвеститори в Обединеното кралство смятат, че британските пазари могат да отскочат, ако бюджетът на Рийвс за Хелоуин е по-малко плашещ, отколкото предполагат мрачните оценки на лейбъристите за икономиката.

Още по-болен човек

Курсът на еврото преминава през един от най-лошите си периоди. Валутата отчете само четири дни на ръст през последния месец, което е най-слабото представяне от май 2012 г., когато кризата с държавния дълг застраши оцеляването на валутния блок.

Перспективата лихвените проценти в САЩ да не падат толкова бързо, колкото се очакваше, повиши долара, докато очакванията републиканецът Доналд Тръмп да спечели изборите през ноември нанасят удари по еврото, като се има предвид рискът от рязко покачване на митата на САЩ върху европейските стоки.

Очаква се Европейската централна банка да ускори намаленията на лихвите, тъй като икономиката на валутния блок се забавя значително, особено в Германия. Двигателя на Европа губи темпо по-бързо от която и да е друга индустриализирана страна и идната седмица ще представи данни за растежа и инфлацията, които едва ли ще предложат много увереност.

Доверете ни с...

UBS и HSBC са водещите европейски банки, които ще отчетат финансовите си резултати за третото тримесечие през следващите дни, след като това вече направиха Deutsche Bank и Barclays.

Секторът е по-здрав от когато и да било след глобалната финансова криза, но инвеститорите искат уверение, че могат да му се доверят за гарантиране на дългосрочни печалби, докато лихвените проценти падат.

Освен че търсят доказателства за устойчивост на качеството на активите, те искат по-отчетлива стратегия, по-ниски разходи и потенциал за по-добро представяне в среда на глобална икономика с нисък растеж.

HSBC вече зададе тона тази седмица, представяйки рационализиран изпълнителен комитет и сливане на някои скъпи банкови операции в мащабно преструктуриране по линията Изток-Запад.

Но както Deutsche показа, проблемите от миналото все още имат потенциала да отклонят банките от бъдещите им цели. Германският кредитор обвини слабата местна икономика за по-високи провизии срещу възможно покачване на лошите дългове до 1,8 млрд. евро за цялата година в сравнение 1,5 млрд. евро миналата година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ