Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Не очаквайте затишие на бурята

Глобалната търговска война временно беше ограничена до битка между Пекин и Вашингтон, но тежката седмица за пазарите остави вземащите решения в ЕЦБ в трудна ситуация през идните дни.
Набор от икономически данни от Китай и потребителски данни и корпоративни отчети в САЩ, ще осигурят храна за размисъл за инвеститорите, които се страхуват от това да не чуят скоро звука на алармата за рецесията.
Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващите седем дни.
Криза на висока скорост
„Реципрочните мита“ на Тръмп и последвалото им отлагане за повечето страни предизвика нестабилност на пазарите. Макар че е имало по-големи движения на акции, облигации и валути в абсолютна стойност в минали кризи - много малко са били толкова бързи.
При волатилността скоростта на движение, а не размерът, може да задейства алармата. Пазарните колебания през април се разиграха с подобна интензивност като кризата с COVID през 2020 г. и почти като тази от финансовата криза от 2008 г., но за част от времето.
Американските активи са във фокуса на разпродажбите в момента, като държавните ценни книжа, акциите и доларът падат, покачват се и след това отново падат, с главоломна скорост. През 2020 г. острият етап на COVID кризата за пазарите продължи приблизително 24 търговски дни. През 2008 г. той продължи около 78 дни. От началото настоящата криза са минали само десет дни.
Пекин срещу Вашингтон
Кампанията на Доналд Тръмп за глобални мита сега изглежда до голяма степен като търговска война с Китай.
Китай не само не получи 90-дневна отсрочка на налозите от „Деня на освобождението“, които американският президент даде на повечето търговски партньори на САЩ, на стана обект на вносни мита от 145%.
В същото време Пекин отговори с увеличение на налозите върху американските стоки от 84% на 125%.
В бъдеще може да има и нови увеличения, но те ще бъдат до голяма степен академични, тъй като настоящите нива означават, че търговията е почти мъртва.
Поредицата от данни за Китай, включително данните за търговията, фабричното производство и продажбите на дребно, ще да бъде публикувано след броени дни.
Единствената посока е надолу
Как тарифният хаос ще промени начина на мислене на централните банкери за предстоящите намаления на лихвените проценти ще бъде фокусът на срещата на Европейската централна банка в четвъртък.
Сега трейдърите очакват понижение с 25 базисни пункта, с което депозитната лихва ще достигне 2,25% – движение, вероятността за което се възприемаше хвърляне на монета, когато ЕЦБ за последно се срещна. Те също така очакват още две понижения след това.
Всичко това говори за заплахата, пред която е изправена европейската икономика, тъй като тя все още е засегната от американски мита от 10% по време на 90-дневната пауза, да не говорим за по-високите мита върху стоманата, алуминия и автомобилите.
На този фон министър-председателят на Италия Джорджия Мелони ще се срещне с Тръмп в четвъртък.
От гледа точка на потребителя
Последният тест за това дали икономическата и тарифната несигурност оказва влияние върху поведението на потребителите в САЩ идва с публикуването на 16 април на месечните данни за продажбите на дребно в САЩ.
Въпреки отсрочката на Вашингтон за някои тарифи, данните за продажбите на дребно през март ще предложат поглед върху това доколко икономическата тревога може вече да повлияе на потребителските разходи. Февруари отбеляза само незначително възстановяване, тъй като потребителите ограничиха дискреционните си разходи, докато показателите за доверието на потребителите понесоха удар.
Отчетите за корпоративните печалби също набират скорост през следващата седмица, като пазарите очакват предупреждения за по-слаби печалби.
Стрийминг гигантът Netflix е сред компаниите, готови да представят свя отчет, като резултатите му трябва да бъдат обявени в четвъртък.
Плаващи пясъци
Действията на Тръмп с митата изместиха всякакви тектонични плочи на развиващите се пазари – страните с по-висока доходност и с по-нисък рейтинг претърпяха непропорционален удар върху своите облигации и разходите по заеми в сравнение с конкурентите с по-висок рейтинг.
Азия - доминирана от своя регионален гигант Китай, се оказа в центъра на последиците от тарифните войни, докато Латинска Америка е в по-защитено място.
Новият търговски световен ред ще постави предизвикателства пред редица политици, които трябва да се ориентират в перспективите за забавяне на растежа и вероятно нарастващ инфлационен натиск.
Четвъртък е голям ден за нововъзникващите централни банки. Очаква се Турция да задържи референтния си лихвен процент и възникват въпроси за това колко място са оставили централните банкери в Египет за намаляване на лихвените проценти на фона на повишената волатилност. Централната банка на Южна Корея може да бъде принудена да отложи или задълбочи намаленията на лихвените проценти тази година, тъй като страната е изправена пред риск от рецесия.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.