Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|На фокус следващата седмица: Трайни щети

Докато финансовите пазари се опитват да преодолеят страховете от митата, вниманието се насочва към това какво ще направи Китай, за да създаде буфер за икономиката си, и как се представят глобалната бизнес активност и корпоративната Америка на фона на последните събития.
Междувременно във Вашингтон ще се проведат пролетните срещи на Международния валутен фонд и Световната банка на фона на повишена загриженост относно изолационизма на САЩ.
Ето върху какво още според Ройтерс ще се фокусират инвеститорите през следващите седем дни.
Време за понижения
Китай ще определи своите референтни лихвени проценти по заемите в понеделник в момент, когато инвеститорите се подготвят за повече монетарни облекчения от страна на Пекин, за да се компенсира насрещният вятър от високите мита на САЩ срещу втората по големина икономика в света.
Някои анализатори очакват намаление на основните лихви по едногодишните и петгодишните заеми, което ще отбележи първото понижение на Китайската народна банка от октомври миналата година.
Митата между Съединените щати и Китай сега са на смайващи нива от над 100% и някои банки вече намаляват своите прогнози за икономическия растеж на Китай в знак на жертвите, които се очаква да вземе търговската война.
Не толкова великолепни?
Поредица от тримесечни корпоративни отчети през следващата седмица, включително на Tesla и Alphabet, може да хвърли повече светлина върху това как американските компании се представят в условията на постоянно променящ се търговски пейзаж.
Производителят на електрически превозни средства на Илон Мъск и компанията майка на Google са първите фирми от групата на „Великолепната седморка“, които ще представят тримесечните си резултати.
Разходите, свързани с изкуствения интелект, ще бъдат друг фокус, докато Tesla, чиито акции бяха обект на особено силни разпродажби през 2025 г., също е в центъра на вниманието поради близките връзки на Мъск с президента на САЩ Доналд Тръмп.
Инвеститорите ще търсят всякакви коментари от ръководителите на тези компании за последиците от тарифите на Тръмп. През седмицата се очакват още отчетите на 3M. Boeing, IBM, Merck, Intel и Procter & Gamble.
United Airlines предупреди за рискове от влошаване на финансовите си перспективи, ако икономиката на САЩ изпадне в рецесия - един знак за предизвикателствата, пред които са изправени компаниите.
Обажда се Вашингтон
Финансистите се отправят към Вашингтон за пролетните срещи на МВФ/Световната банка - едно от най-големите събирания на експерти от сектора през годината.
Ръстът на работните места е акцент на срещата. Но няма съмнение, че търговското напрежение и мрачната перспектива за растеж ще бъдат във фокуса на вниманието на финансовите министри и управителите на централните банки от цял свят, които ще търсят среща с администрацията на Тръмп.
Контурите на това как Тръмп вижда бъдещата роля на Вашингтон и сътрудничеството с институциите от Бретънудската система като МВФ и Световната банка също може да станат по-ясни.
Друг важен елемент от срещата е докладът за глобалната икономическа перспектива на МВФ, който ще бъде публикуван във вторник. Управляващият директор на фонда Кристалина Георгиева вече отбеляза, че мащабните мита на САЩ представляват „значителен риск“, като призова Вашингтон и неговите търговски партньори да работят конструктивно за намаляване на напрежението.
Продължаващ дискомфорт
Напрегнато спокойствие се спусна върху инвеститорите, които се надяват, че най-лошото от сътресенията, предизвикани от митата, е отминало.
Акциите на Уолстрийт се възстановиха от най-ниските нива за повече от една година и признаците на дисфункция на пазара на държавни облигации от $29 трилиона намаляха след замразяването на тежките мита.
Тръмп обмисля промяна на тарифите за автомобили.
Но с разклатено доверие, фокусът е насочен към Вашингтон, особено като се има предвид, че агресивните мита срещу Китай остават в сила и страховете за растежа не са изчезнали.
BofA отбелязва, че доларът все още се е напът да регистрира най-лошия си месец от 2022 г. насам, а глобалните инвеститори намалиха притежанията си на американски акции с рекорден размер през последните два месеца. Deutsche Bank смята, че продължителна промяна в разпределението сред чуждестранните инвеститори може да генерира „огромни отрицателни доларови потоци“.
Пазарите рядко се движат по права линия, но когато тенденцията е зададена, трудно може да бъде обърната бързо.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.