Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Насим Талеб: Биткойн е злокачествен тумор
Биткойн или злато е по-добрата инвестиция? Мненията по тази тема се разминават значително, като например милиардерът фен на крипто Марк Кюбан предпочита биткойн и заклеймява златото, докато главният изпълнителен директор на Euro Pacific Capital Питър Шиф е в противоположния лагер.
Финансистът и автор на световния бестселър „Черният лебед“ Насим Талеб също има позиция по темата. Миналата седмица икономистът, който бе сред малцината, предсказали финансовата криза от 2007-2008 г., даде интервю за френския седмичник L'Express.
Може да се каже, че биткойнът, който се срина с повече от 60% от началото на 2022 г., не успява да го впечатли, пише Стив Молман за списание „Форчън“.
Технологията идва и си отива
„Един проблем с биткойните е, че не сме сигурни в интересите, манталитета и предпочитанията на бъдещите поколения. Технологията идва и си отива, златото остава, поне физически. След като бъде пренебрегнат за кратък период от време, биткойнът непременно ще се срине“, коментира Талеб.
„Нещо повече, не може да се очаква, че запис в регистър, който изисква активна поддръжка от заинтересовани и мотивирани хора - това е принципът, на база на който работи биткойн, ще запази физическите си свойства, което е важно условие за парична стойност, за какъвто и да е период от време“, добави той.
Запитан за произхода на „манията по криптовалутите“, той посочи ниските лихвени проценти през последните 15 години.
„Понижаването на лихвите създава балони в активите, без непременно да помага на икономиката“, каза той. „Капиталът вече не струва нищо, безрисковата възвръщаемост на инвестициите става твърде ниска, дори отрицателна, което тласка хората към спекулации. Губим представа какво е дългосрочна инвестиция. Това е краят на истинските финанси”, каза Талеб.
По негови думи един от резултатите от тази тенденция са „злокачествени тумори като биткойн“.
Балонът на всичко
Талеб не е единственият, който говори за ефекта, наречен „балон на всичко“ – предизвикан от години на хлабава парична политика от Фед и други централни банки след Голямата финансова криза. Както „Форчън“ съобщи миналата седмица, ерата на лесните пари беше изпълнена с бикове (финансови оптимисти) – от крипто експерти до мениджъри на хедж фондове до икономисти и инвестиционни банки, които вярваха, че добрите времена никога няма да свършат.
Интересното е, че Талеб подкрепяше биткойн в ранните години. По това време, както той обясни на L’Express, той беше критичен към тогавашния председател на Фед Бен Бернанке.
По думите на Талеб Бернанке не е виждал структурните рискове на системата преди кризата от 2008 г. и реагирал неадекватно след това.
„Вместо да коригира дълга и да смекчи скритите рискове, той ги покри с парична политика, която трябваше да бъде само преходна. Погрешно мислех, че биткойнът ще бъде опора срещу изкривяванията на тази парична политика“, обяснява талеб.
Манипулатори и измамници
Талеб също предупреди, че „крипто вселената привлича манипулатори и измамници“ – позиция, споделяна и от други експерти.
Главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг каза на срещата на крипто основатели a16z в края на ноември: „Трябва да се примирим като индустрия с факта, че според мен нашата индустрия привлича непропорционално голям дял от измамници. И това е наистина жалко. Това не означава, че тази тенденция е представителна за цялата индустрия.“
Талеб написа в Туитър миналата седмица, че е бил тролван и клеветен заради крипто критиките си, но че подобни атаки са били компенсирани от „много благодарствени съобщения от млади хора, които са се спасили от биткойн“.
Той сподели съобщение, в което потребител на Twitter каза, че почти е купил биткойн, но след това започна да следва мнението на Талеб, пишейки: „Разбрах защо крипто е глупост на теория. След това се провали на практика. Насим Талеб спаси трудно спечелените пари на баща ми“.
Междувременно много биткойн бикове продължават да са оптимисти за пазара. Главният изпълнителен директор на Ark Invest Кати Ууд наскоро повтори прогнозата си, че стойността на един биткойн ще достигне 1 млн. долара до 2030 г. (в момента е малко под 17 хил. долара). Тя също така твърди, че Bankman-Fried не харесва „прозрачен и децентрализиран“ биткойн
Що се отнася до Марк Кюбан, в подкаста Club Random на Бил Мар миналия месец той просто обобщи: „Искам биткойните да паднат още повече, за да мога да купя повече“.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.