Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Назначиха нов шеф на Китайската комисия за ценните книжа след срива на фондовия пазар
Правителството на Китай назначи в сряда ветерана от пазарите У Цин за председател на Китайската комисия за регулиране на ценните книжа,, заменяйки И Хойман, за да управлява през бурните води на пазарен спад, съобщи агенция Xinhua, цитирана от CNBC
Наречен „Месарят на брокерите“ заради репресиите си срещу търговците, Ву преди това беше изпълняващ длъжността заместник-кмет на големия финансов център на Китай Шанхай и беше почти две години като председател на Шанхайската фондова борса. Неговият предшественик И Хойман пое ръководството на CRSC през 2019 г., натоварен със задачата да предприеме поредица от мащабни реформи на капиталовите пазари. Назначаването на Ву идва след стъпките на CSRC през последните две седмици, обявявайки нови подкрепящи политики за стабилизиране и съживяване на засегнатия фондов пазар в Китай, който се превърна в жертва на нестабилността в сектора на имотите и широко разпространения песимизъм на инвеститорите относно перспективите за второто място в света най-голямата икономика.
Мерките дойдоха, когато CSRC по-рано тази седмица обеща нова спартанска политика на „нулева толерантност“ срещу злонамерени къси продажби – залагане, че определен актив или активи ще паднат в цената – предупреждавайки потенциалните нарушители, че „ще загубят ризите си и ще изгният в затвора ”, според Ройтерс.
„CSRC ще предприеме мерки срещу използването на транзакции за заемане на ценни книжа за прилагане на неправомерен арбитраж и други незаконни дейности в съответствие със закона, за да гарантира безпроблемното функциониране на бизнеса за заемане на ценни книжа“, каза говорител на CSRC на 6 февруари.
Изостряйки картината, китайският индекс CSI 300 падна до петгодишно дъно на 31 януари, след като производствената активност в страната се сви за четвърти пореден месец. Позовавайки се на неразкрити източници, Bloomberg съобщи, че китайският президент Си Дзинпин ще обсъди състоянието на фондовия пазар с финансовите регулатори, след като миналия месец изнесе реч, която възхвалява достойнствата на „висококачествено финансово развитие“, „комбинацията от правилото на закона и върховенството на добродетелта“ и активиране на „финансова култура с китайски характеристики“.
В края на януари китайският премиер Ли Цян призова за „по-мощни и ефективни мерки за стабилизиране на пазара и доверието“, според преведено от Google изявление, повишавайки очакванията, че досега неохотният Пекин ще мобилизира масивен пакет от стимули, на фона на нарастващия опасенията от дефлация да захапят растежа, след като китайската икономика претърпя по-бавно от очакваното възстановяване след пандемията от Covid-19, припомня CNBC.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.