Николай Василев: Няколко милиарда от бюджета са "потънали" неясно къде

Николай Василев: Няколко милиарда от бюджета са потънали неясно къде

9 млрд. лв. са потънали и не се знае за какво са били използвани.Това заяви в ефира на bTV финансистът Николай Василев. Повод за изказването му са похарчените 9 млрд. лв. през декември 2021 г. Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов миналата седмица пък обвини министрите на "Продължаваме промяната", че не са обяснили къде са отишли тези пари. От "Продължаваме промяната" отговориха, че разчетите за харчовете са изцяло публични и в разходите няма нищо тайно.

 "Държавата публикува една малка табличка за разчета на похарчените 9 млрд. лв. За нея се твърди, че е полезна, но за мен е неадекватна - не е интересно кое министерство е получило пари, а за какво са изхарчени, коментира още той и обясни, че проблемът е в липсата на публична конкретна отчетност за разпределението във въпросната таблица. 

"Няколко милиарда лева се губят. Това е най-небалансирания бюджет в историята на България. Аз съм слушал всичките седем изказвания на финансовия министър от началото на годината, всичките изказвания са по няколко изречения в уедрен щрих. Примерно цитат от последното му от изказване е, че 5,5 млрд. лв. са отишли за текущите разходи министерствата през декември. Това не е така, нормалните текущи разходи за един месец са около два пъти по-малко", посочи той. След това обърна внимание, че при сумиране на направените разчети излиза, че липсват и едни 653 млн. лв.

Василев подчерта, че дългът на държавата не е пораснал много за първото тримесечие и дефицитът още не се е натрупал. "Но нали точно това планират да направят с актуализацията на бюджета, да вземат нови дългове от над 10 млрд. лв. и да реализират най-големия бюджетен дефицит в историята на държавата". 

По-думите му 32 млрд. лв. към този момент е дългът на България, а до края на годината ще достигне до 38 млрд. лв. 

Василев се оплака, че от Министерството на културата са го уведомили, че трябва да свали от фасадата на офиса си калкулатор за държавния дълг. 

Според мен е най добре в държавата да има реформаторски, западно ориентирани правителства, които се борят за прозрачност и България да не бъде винаги най-корумпираната държава в Европейския съюз", добави финансистът. Той уточни, че по принцип най-добре за държавата да има редовни правителства, които си изкарват целия 4-годишен мандат. "Това е добре за демокрацията, за стабилността и предвидимостта", каза Василев. Финансистът обаче не отговори конкретно на въпроса дали планира са върне в политиката. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ