Ниските очаквания за Китай предоставят голяма възможност за възвръщаемост

Ниските очаквания за Китай предоставят голяма възможност за възвръщаемост

Китай се готви за икономически стимули и големи структурни промени, които ще накарат корпорациите да постигнат силна възвращаемост заяви пред Си Ен Би Си Андрю Суон, ръководител на азиатските акции в Man Group.

„Настроенията около китайския пазар очевидно са доста лоши, не само наскоро, но и от известно време. Мисля, че инвеститорите пренебрегват някои от тези положителни развития“, каза Суон.

„Хората изглежда имат къса памет. Още през август, септември миналата година ръководството в Китай беше много ясно, че сега разбира предизвикателствата, пред които е изправена икономиката, особено около дефлацията. И мисля, че през 2025 г. ще видим въвеждането на тези политики, които те споменаха, за да подкрепят икономиката“, добави той.

Китайските централни банкери вече намалиха лихвените проценти, за да стимулират растежа, а търговците сега очакват повече подробности относно обещаните от Пекин мерки за стимулиране на икономиката, които се очаква да бъдат насочени към  определени области, включително слабото потребителско търсене и пазара на недвижими имоти.

Втората по големина икономика в света надмина прогнозите с ръст от 5,4% през последното тримесечие на 2024 г., но на преден план остават опасения относно дефлацията и потенциалното въздействие на новите 10% мита на президента на САЩ Доналд Тръмп върху китайския внос. Пекин вече отговори с ответни мита и тази седмица обеща да предприеме мерки, за да защити интересите си в лицето на „тормоза“ от страна на Вашингтон.

Суон каза пред Си Ен Би Си, че митата ще имат по-малко въздействие сега, отколкото биха имали преди осем години, и че прилагането може да бъде избегнато чрез сделка. Икономистите като цяло смятат, че в съществуващата си форма търговските мерки ще имат относително ограничено въздействие дори върху разчитащата на износ китайска икономика, тъй като много фирми вече са предприели превантивни мерки, за да изместят веригите си за доставки след търговската война между САЩ и Китай по време на първото президентство на Тръмп.

Capital Economics изчислява, че търсенето на стоки в САЩ представлява по-малко от 3% от БВП на Китай и че по-голямата част от тази търговия ще продължи.

Повратна точка

Суон твърди, че технологичното развитие - включително демократизацията и разпространението на ИИ, благодарение на стартиращи фирми като китайската DeepSeek, и икономическите промени ще имат по-голямо влияние върху възвръщаемостта на Китай.

„Мисля, че ще видим появата на различен икономически модел, а не просто някаква циклична подкрепа за икономиката, но вярвам, че сме на ръба на някои доста значителни структурни промени в начина, по който работи моделът на растеж. И мисля, че потенциално ще погледнем назад към това време като повратна точка за дела на потреблението от БВП“, каза той.

Суон заяви, че китайските печалби са били подложени на натиск в продължение на няколко години поради макросредата. На този фон очакванията за ръст на корпоративните печалби са много ниски, което се отразява в техните оценки.

„Ние вярваме и има много доказателства, че това, което наистина движи акциите в региона, са темповете на растеж спрямо очакванията, за разлика от просто абсолютните темпове на растеж“, обясни той.

 „Това, което обикновено виждате, е, че когато тези очаквания започнат да се подобряват или да надминават прогнозите, пазарите на акции се справят много добре. Всички азиатски пазари са движени много от фундаментите. Те се ръководят от корпоративната рентабилност. Корпоративната рентабилност сега е на историческо дъно, а оценките също са близки до това ниво. Така че всяко подобрение на корпоративната рентабилност може да доведе до много силна възвращаемост“, добави Суон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ