Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Успехът на DeepSeek подхранва патриотична подкрепа за китайски акции в сферата на ИИ
Китайските инвеститори се втурват към акции, свързани с ИИ, залагайки, че напредъкът в сферата, постигнат от местния стартъп DeepSeek, ще доведе до бум в сектора и ще даде предимство на Китай в засилващата се китайско-американска технологична война.
Трескавото купуване повиши акциите на китайски производители на чипове, софтуерни дизайнери и оператори на центрове за данни на фона на патриотични призиви за повишаване на цените на китайските активи, докато президентът на САЩ Доналд Тръмп подновява търговската война с нови мита, пише Ройтерс.
„Пробивът на DeepSeek показва, че китайските инженери са креативни и способни на изобретения, които могат да се конкурират със Силициевата долина“, каза председателят на China Europe Capital Ейбрахам Джан. „Това също предизвика националистична треска на капиталовите пазари“, добави той.
DeepSeek шокира Силициевата долина и разтърси Уолстрийт в края на миналия месец с обявяването на конкурентен голям езиков модел, който привидно е по-евтин за разработване от тези на големите американски компании като OpenAI и Meta.
Събитието беше описано като преломен момент от анализаторите на Huaxi Securities и доведе до пренасочване на големи потоци от пари в акции, свързани с ИИ в континентален Китай и Хонконг.
Индексът Hang Seng AI скочи с повече от 5% тази седмица, докато индексите, проследяващи производителите на чипове и ИТ фирмите, напреднаха с повече от 11%, спомагайки за стабилизирането на пазара в Хонконг, след като САЩ обявиха мита от 10% върху китайския внос.
В континенталната част на Китай инвеститорите, завръщащи се от едноседмична ваканция около Китайсакта Нова година, също се насочиха към технологичния сектор, купувайки акциите на фирми за изкуствен интелект, полупроводници, големи данни и роботика.
„2025 г. ще станем свидетели на експлозия на ИИ приложения“, каза Джоу Инбо, ръководител на инвестициите във Futures Vessel Capital.
„Ние сме много оптимистично настроени за възможностите, създадени от тази революция“, коментира Джоу, като добави, че очаква широко възприемане както на ИИ хардуера, така и на софтуера, от потребителите и бизнеса.
Вероятните бенефициенти включват Nancal Technology, Suzhou MedicalSystem Technology, Doctorglasses Chain, Bestechnic Shanghai и Ucap Cloud Information Technology, отбелязват от Huaxi Securities.
Разработката на DeepSeek илюстрира как опитът на САЩ да забавят технологичния напредък на Китай „има обратен ефект, като вместо това е ускорил китайските иновации на ИИ“, посочват от TF Securities в бележка до клиенти. Оттам призовават за преоценка на китайските технологични акции, които се представиха по-слабо от американските през последните години на фона на засилен регулаторен контрол и геополитическо напрежение.
Появата на DeepSeek може да доведе до още по-строги ограничения за износ на технологии от САЩ, но това само ще предизвика повече държавна подкрепа от Пекин и ускорен растеж, смятат от брокерската компания.
Goldman Sachs очаква, че китайският пробив в разработването и прилагането на ИИ „може да промени съществено“ траекторията на фондовия пазар.
Банката от Уолстрийт изчислява, че подобрението на ефективността с ИИ може да увеличи печалбите с 2% за китайските акции, докато по-добрите перспективи за растеж могат да доведат до 20% повишаване на оценката на китайските фирми, намалявайки разликата с конкурентите в САЩ.
Акциите на китайските „твърди технологии“ се търгуват на цена, представляваща 23,6 пъти тяхната печалба, докато при акциите на „меките технологии“ съотношението е 13,9 пъти. Съотношението цена/печалба на най-големите технологични акции в САЩ – т. нар. „Великолепна седморка“, е 31, показва докладът на Goldman от 4 февруари
DeepSeek предизвика такъв шум, че китайските компании нагоре и надолу по веригата на стойността на ИИ, от производители на чипове до доставчици на облачни услуги, проучват възможности за подкрепа на услугите на стартъпа, включително гиганти като Huawei Technologies, Alibaba и Baidu
Уанг Жоу, партньор на Shanghai Zhuozhu Investment Management обаче призовава за повече предпазливост.
„Много компании все още са далеч от генерирането на печалба от ИИ... Като инвеститор в стойност, не се чувствам уверен да влагам пари в тези акции“, коментира той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.