Оценяването на климатичния риск е „интелигентен капитализъм“

Оценяването на климатичния риск е „интелигентен капитализъм“

Милиардерът и бивш кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг и гигантът в областта на инвестициите BlackRock наскоро излязоха с послания в защита на инвестициите в решения за борбата с климатичните промени и развитието на чиста енергия, пише Си Ен Би Си.

В посланията си те определиха изискванията за оценка на климатичния риск в някои компании като  „интелигентен капитализъм“

Техните становища идват на фона на нарастващ политически натиск срещу концепцията за ESG (екологично, социално и корпоративно управление) фондове, които претендират, че дават на хората лесен начин да инвестират в компании, които действат отговорно в тези области. Критиките, особено от страна на републиканците в САЩ, са фокусирани върху това, че ESG фондовете са прикритие за определен политически дневен ред и са насочени срещу  производителите на изкопаеми горива.

Блумбърг, който в момента притежава почти 77 милиарда долара според „Форбс“, публикува авторска статия в едноименната си медийна публикация във вторник, осмивайки ръководените от републиканците усилия за политизиране на инвестиционните решения в сферата на климата и чиста енергия.

„В свят, който бързо преминава към чиста енергия, компаниите, които са зависими от изкопаемите горива, излагат инвеститорите на по-голям риск“, пише той.

„Факт е: климатичният риск е финансов риск. Разходите от метеорологичните явления, свързани с климата, сега надхвърлят 100 млрд. долара годишно – и това включва само застраховани загуби“, коментира милиардерът. „Отчитането на тези и други загуби не е социална политика. Това е умно инвестиране. А отказът да се позволи на фирмите да го направят идва с голяма цена за данъкоплатците“, добавя той.

Инвестиционният гигант BlackRock излезе с подобно становище.

„Нашият ангажимент към финансовите интереси на нашите клиенти е непоколебим“, пише Далия Блас, старши управляващ директор на BlackRock и ръководител на външните работи.

„Правителствата, представляващи над 90 процента от глобалния брутен вътрешен продукт, се ангажираха да преминат към нетни нулеви емисии през следващите десетилетия. Вярваме, че инвеститорите и компаниите, които заемат далновидна позиция по отношение на климатичния риск и последиците от него за енергийния преход, ще генерират по-добри дългосрочни финансови резултати“, пише Блас. „Тези възможности пресичат целия политически спектър.“

Становището на BlackRock конкретно отговаря на писмо от 4 август от 19 главни прокурори до главния изпълнителен директор на BlackRock Лари Финк, в което те възразиха срещу това, което определиха като „пристрастие срещу изкопаемите горива“.

„Миналите публични ангажименти на BlackRock показват, че е използвал активи на граждани, за да оказва натиск върху компаниите да спазват международни договор, като например Парижкото споразумение, които налагат постепенното премахване на изкопаемите горива, увеличават цените на енергията, стимулират инфлацията и отслабват националната сигурност на Съединените щати“, посочват главните прокурори.

BlackRock възрази срещу идеята, че бойкотира енергийните компании или работи с политически дневен ред.

BlackRock е „сред най-големите инвеститори в публични енергийни компании“ и има 170 милиарда долара, инвестирани в енергийни компании на Съединените щати. Скорошните инвестиции включват природен газ, възобновяеми енергийни източници и „технология за декарбонизация, която се нуждае от капитал за мащабиране“, посочи BlackRock в писмото си.

BlackRock също така каза, че изисква финансови оценки, свързани с климата, от компаниите, за да подобри прозрачността и да може да взема качествени инвестиционни решения за клиентите.

Междувременно Блумбърг каза, че измерването на климатичния риск е „базово изискване при инвестиране“.

„Всеки отговорен мениджър на пари, особено този със задължение към данъкоплатците, се стреми да изгради диверсифицирано портфолио (включително енергийно); идентифицира и смекчава риска (включително рисковете, свързани с изменението на климата); и взема предвид макро тенденциите, които оформят индустриите и пазарите (като постоянно намаляващата цена на чистата енергия)“, пише той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 4-ти до 10-ти ноември
Намаляването на разходите на Volkswagen е необходимо след „десетилетия на структурни проблеми“
Съвети за водене на преговори от шеф на компания, управляваща активи за 2 млрд. долара
"Алианс за права и свободи" дава подкрепа за декларацията на ПП-ДБ за санитарен кордон около Пеевски
И от "Възраждане" се обявиха за повторно преброяване на гласовете от изборите
Борисов: Не държа да бъда премиер, но председателят на НС трябва да е от ГЕРБ
Причините, които могат да направят Тръмп или Харис следващия президент на САЩ
МЕЧ иска цялостно касиране на изборите