ОИСР предупреди, че напрежението в Червено море крие риск от значително по-висока инфлация

ОИСР предупреди, че напрежението в Червено море крие риск от значително по-висока инфлация

ОИСР предупреди, че напрежението в Червено море крие риск от значително по-висока инфлация

Продължаващото напрежение в Червено море, дължащо се на обстрелването на търговски кораби от йеменските бунтовници хуси от паравоенната групировка "Ансар Аллах", може да доведе до значително ускоряване на инфлацията в Европа. Това съобщи CNBC, като се позовава на прогнозата на анализатори от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

На фона на продължаващите военни действия в акваторията тарифите за морски транспорт наскоро се увеличиха със 100%. Това обстоятелство може да доведе до ускоряване на вносната инфлация (инфлация, която възниква поради повишаване на цените на вносните стоки и услуги) в 38-те държави - членки на ОИСР, с 5 процентни пункта през 2024 г. и с още 0,4 пункта през 2025 г., при условие че геополитическото напрежение в региона на Близкия изток се запази.

Увеличението на логистичните разходи се дължи главно на необходимостта корабните компании да намерят алтернативни маршрути към Суецкия канал. Един от тези варианти е заобикаляне на африканския континент през нос Добра надежда. В резултат на това общото време за пътуване се е увеличило средно с 30-50 %. Това може да доведе до повишаване на крайните цени на стоките, доставяни по море, смятат експертите.

Корабите избират по-дългия маршрут през нос Добра Надежда около южния бряг на Африка, което увеличава времето за пътуване с между 30 и 50 % и отнема от капацитета на световния пазар.

ОИСР обаче отбелязва също, че през миналата година корабоплавателната индустрия е имала излишен капацитет в резултат на поръчаните нови контейнеровози, което би трябвало да намали натиска върху разходите.

Клер Ломбардели, главен икономист на ОИСР, заяви пред CNBC в понеделник, че трайното нарастване на инфлацията в резултат на последната криза е риск, но не и основен сценарий на групата.

"Това е нещо, което наблюдаваме отблизо... наблюдавахме увеличение на цените на превозите. Ако това продължи по-дълго време, то ще се отрази на инфлацията на потребителските цени. Но в момента не очакваме това да се случи", каза Ломбардели.

Според Тимен Меестер, главен оперативен директор на базираната в Дубай логистична компания DP World, европейският внос представлява най-голямото предизвикателство и се наблюдава значително забавяне на товари, които вече са били на път.

"За съжаление, неефективността на мрежата води до по-високи разходи, така че в крайна сметка тарифите се повишават. Но всъщност те далеч не се доближават до тези, които бяха в пиковите си моменти по време на Ковида ... Как тези разходи ще намерят своя път към потребителите, ще трябва да видим", каза Мистър пред CNBC, определяйки го като "краткосрочен проблем".

Ломбардели от ОИСР заяви, че като цяло през последните месеци сред членовете на организацията има положителни данни, показващи последователно намаляване на инфлацията. Това ще спомогне за възстановяване на реалните доходи и ще подкрепи потреблението - каза тя.

В ОИСР членуват 38 държави - САЩ, Обединеното кралство, Австралия, Канада, Мексико, Франция, Германия, Израел, Турция, Япония и Южна Корея.

В последната си прогноза тя повиши прогнозата си за икономическия растеж на САЩ с 0,6 процентни пункта спрямо предишната си оценка от ноември до 2,1% за тази година. Прогнозата за еврозоната беше понижена с 0,3 процентни пункта до 0,6%, а прогнозата за Обединеното кралство остана непроменена - 0,7%.

"Видяхме положителни новини в САЩ, виждаме, че инфлацията вече се понижава, но не виждаме големи разходи по отношение на пазара на труда там", каза Ломбардели пред CNBC.

"Растежът изглежда по-силен, а инфлацията се понижава. Така че ще видите възстановяване на реалните доходи в САЩ, а това ще подкрепи растежа на потреблението."

Европа е по-силно засегната от шока в цените на енергията, въздействието на инфлацията върху реалните доходи и потреблението, както и от по-голямата си зависимост от банково финансиране в условията на по-строга монетарна политика, каза тя.

В средносрочен план ОИСР очаква по-голямо забавяне на растежа от застаряващата работна сила.

Въпреки това ОИСР смята, че Европейската централна банка е в състояние да намали лихвените проценти през втората половина на годината, ако настоящите тенденции се запазят, каза Ломбардели.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ