Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Отмина ли най-лошото за американските банки?
След преминаването на урагана има период на затишие, който може да изглежда дори еуфоричен. Оцеляването вече не е заложено на карта. След като това облекчение се изпари обаче идва времето за оценяване на щетите. Какъв е размерът на унищожението? Колко трудно ще бъде възстановяването? Това звучи познато на всеки, който е обърнал поне малко внимание на американските банки тази година. В дните след внезапния фалит на Silicon Valley Bank - доскоро шестнадесетият по големина кредитор в страната, както и на две други банки, паника и страх завзеха финансовата система. Сега обаче бурята изглежда отмина и преминахме към фазата на облекчението, пише The Economist.
Какво обаче става с щетите? Степента на разрушение може да бъде трудна за определяне непосредствено след случилото си. Но листнатите на борсите в САЩ банки трябва веднъж на тримесечие да разкриват своите финансови баланси, предоставяйки повече яснота за състоянието на сектора. Сезонът на корпоративните отчети, който започна на 14 април, когато Citigroup, JPMorgan Chase, pnc Bank и Wells Fargo представиха своите резултати за първото тримесечие, ще продължи да се наблюдава внимателно до 24 април. Тогава First Republic, банка в Сан Франциско, която през март избегна фалит на косъм, със закъснение ще разкрие резултатите си, след като отложи нормалния си график на фона на последните събития.
Картината, която се вижда до момента, показва, че щетите не са засегнали еднакво всяка част от банковата индустрия. Най-лесният начин да видите това е да разгледате три показателя - депозитни бази, доходи от лихви и печалби, в три банки с различен размер. Гигантът JPMorgan Chase с активи от 3,7 трлн. долара, една от най-големите регионални банки - pnc, с активи за 560 млрд. долара и базирания в Аризона кредитор Western Alliance Bancorp с едва 70 млрд. долара.
По всяка мярка JPMorgan се справя добре. Бягството от други части на индустрията, тъй като институции и отделни лица преместиха депозитите си в по-сигурни банки, се отрази добре на гиганта. Дпозитната база на банката е нараснала с 2% от края на 2022 г. Въпреки че главният финансово директор на JPMorgan Джереми Барнъм че не очаква тези депозити да останат в банката, защото „по дефиниция [те] са малко непостоянни“, компанията сега очаква да спечели много повече приходи от лихви (разликата между това, което една банка плаща за своето финансиране и събира по своите заеми). В края на миналата година JPMorgan смяташе, че ще направи 74 милиарда долара приходи от лихви през 2023 г. Сега банката очаква, че ще направи около 81 милиарда долара. Това е така, защото ще трябва да плаща по-малко, за да задържи депозитите. Всичко това помогна за увеличаване на печалбите на фирмата до 12,6 милиарда долара, с 15% повече спрямо предходното тримесечие и 50% спрямо предходната година. JPMorgan изглежда също толкова структурно здрав, а може би дори повече, отколкото беше преди последните сътресения в сектора.
Нещата не са толкова розови в pnc – средно голямата банка от сравнението. Добрата новина е, че депозитната база на фирмата се задържа – тя беше средно 435 милиарда долара през последното тримесечие на 2022 г. и завърши първото тримесечие на 2023 г. на ниво от 437 милиарда долара. Лошата новина е, че фирмата плаща повече за тези депозити. В края на миналата година клиентите на pnc държаха около 31% от своите депозити в нелихвени сметки, а pnc платиха около 1,07% върху 69% от депозитите, които наистина носят лихва. Сега клиентите държат само 28% от депозитите в безлихвени сметки, а pnc е платил средно 1,66% върху останалите през тримесечието. Въпреки че увеличението на лихвите, които се плащат по заемите й, облекчиха болката, нетната печалба на банката спадна от 3,7 млрд. на 3,6 млрд. долара. Институцията очевидно действа предпазлива – тя увеличи кредитния си портфейл само с 1% през първото тримесечие. Тази предпазливост означава, че тя е заделила по-малко за загуби от заеми, отколкото през последното тримесечие на миналата година. Общият резултат е, че печалбите са нараснали малко през първото тримесечие.
Какво обаче е състоянието на Western Alliance? Тук щетите са най-очевидни. Western Alliance загуби около 11% от депозитите си през първото тримесечие на годината, въпреки че ръководството на банката посочи, че депозитите са достигнали дъното си на 20 март и оттогава са се покачили. Тъй като депозитите са евтин източник на финансиране, това увеличи разходите за лихви на банката с почти 50%, от 250 млн. долара през четвъртото тримесечие на 2022 г. до 360 млн. долара през първото тримесечие на 2023 г. Отново въздействието беше смекчено от нарастващите лихви по заемите, които се покачиха с 10% на тримесечие. По този начин нетният лихвен доход на институцията спадна само с 5% в сравнение с предходното тримесечие. Най-ясните доказателства за щетите обаче са данните за печалбата. Тъй като Western Alliance се сви, банката разпродаде части от баланса си, включително заеми и ценни книжа. Това донесе 110 милиона долара загуба през първото тримесечие. Печалбата е паднала 142 милиона долара, което е наполовина по-малко в сравнение с предходното тримесечие. Сега фирмата планира да натрупа капитал.
Тези показатели не рисуват картина на институция пред колапс. Най-ясното доказателство за надвиснала опасност за една банка би било, че тя е загубила толкова много от финансирането си – своите депозити, че трябва да продаде огромни количества активи дори при цената, носеща огромни директни загуби. Алтернативен предвестник на гибелта би бил, ако разходите за финансиране на една банка са се повишили толкова много, че нетният й лихвен доход е унищожен. Засега при базирания в Аризона кредитор не се наблюдават подобни фактори.
За момента инвеститорите изглеждаха успокоени от фактите, изложени от Western Alliance. Акциите на финансовата институция се повишиха с 24% на 19 април (въпреки че все още са на червено с една трета от началото на годината).Нейният нетен лихвен доход падна през първото тримесечие, но все още е доста над нивото, на което беше, когато лихвените проценти бяха нулеви през 2021 г. Сега, когато банката е намалила баланса си и започва да натрупва капитал, тя дори може да се окаже в по-добра форма, отколкото през ерата на ниските ставки.
Въпреки това е вероятно други банки, които тепърва ще представят финансови отчети, включително First Republic, може да са пострадали повече. Възможно е също така пълният размер на щетите да не е бил разкрит.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.