Несигурната ситуация при банките създава рискове за глобалния растеж, предупреди главният икономист на МВФ

Несигурната ситуация при банките създава рискове за глобалния растеж, предупреди главният икономист на МВФ

Повишаването на лихвените проценти увеличи уязвимостта на банките и реакцията им представлява значителен риск за глобалния растеж, предупреди главният икономист на Международния валутен фонд Пиер-Оливие Гуринша в интервю за Си Ен Би Си.

„Загрижени сме за това, което видяхме в банковия сектор, особено в САЩ, но може би и в други страни. Това може да повлияе на растежа през 2023 г.“, каза Гуринша във Вашингтон, където текат пролетните срещи на МВФ и Световната банка.

Повишенията на лихвите увеличиха разходите за финансиране на банките, докато кредиторите също отбелязаха известни загуби в активи като дългосрочни облигации.

„Банките са в по-несигурна ситуация. Те имат добри буфери, но това със сигурност ще ги накара да бъдат малко по-предпазливи и може би да намалят донякъде кредитирането“, коментира Гуринша.

В един от сценариите си МВФ предвижда допълнително затягане на условията за финансиране на банките и намаляване на кредитирането, като това би довело до спад в прогнозата за глобалния икономически растеж през 2023 г. от 2,8% на 2,5%.

Гуринша каза, че неговите модели са прогнозирали и по-неблагоприятен сценарий, при който финансовата стабилност не е под контрол.

„Това би довело до огромни капиталови потоци от останалия свят, които се опитват да се върнат към безопасността, отивайки в държавните облигации на САЩ. От това следва поскъпване на долара, увеличаване на рисковите премии, загуба на доверие“, каза той. При този сценарий МВФ предвижда растеж на световната икономика с около 1% за тази година. Но вероятността за това е сравнително ниска, отбеляза Гуринчас, оценявайки я на около 15%.

Във вторник МВФ публикува последния си доклад за глобалния икономически растеж, който съдържа най-слабите средносрочни очаквания за растеж от повече от 30 години.

Финансовата стабилност беше в светлината на прожекторите през последните месеци на фона на колапса на няколко американски банки, бързата продажба на Credit Suisse в Европа и сътресенията на пазара на облигации в Обединеното кралство, които почти сринаха пенсионните фондове миналата есен.

Гуринша каза пред Си Ен Би Си, че централните банки и финансовите органи са показали, че разполагат с инструментите за справяне с огнища на нестабилност, например американските регулатори, които гарантираха депозити на клиенти на Silicon Valley Bank. „Паричната политика трябва да остане фокусирана върху намаляването на инфлацията, това е нашата препоръка на този етап“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ