Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Политиката на ЕЦБ не трябва да е рестриктивна дълго време, според Филип Лейн
Все още има какво да се желае, преди инфлацията в еврозоната да се върне трайно на 2%, но политиката на ЕЦБ не бива да остава рестриктивна твърде дълго, защото в противен случай ръстът на цените може да спадне под целевото равнище, заяви в интервю Филип Лейн, главен икономист на банката, предаде Ройтерс.
Инфлацията в еврозоната спадна бързо през последните месеци и сега политиците обсъждат кога могат да обявят победа и дали сегашният темп на намаляване на лихвените проценти все още е подходящ.
Паричната политика не бива да остава рестриктивна твърде дълго, цитира френският вестник Les Echos думите на Лейн. „В противен случай икономиката няма да нарасне в достатъчна степен и според мен инфлацията ще спадне под целевата стойност.“
ЕЦБ вече намали лихвените проценти три пъти през тази година, но сега инвеститорите виждат 50% вероятност тя да ги намали с 50 базисни пункта на 12 декември вместо с обичайните 25 предвид слабия растеж и нарастващите рискове от рецесия.
Въпреки това Лейн изглежда също така смекчи очакванията си, като предупреди, че инфлацията все още не се е върнала там, където ЕЦБ иска, тъй като ръстът на цените на услугите е твърде висок, а по-голямата част от неотдавнашния спад се дължи на забавянето на енергийните разходи.
Следователно ЕЦБ трябва да види известно възстановяване на баланса в структурата на растежа на цените с намаляване на инфлацията при услугите, за да може все пак да постигне целта си от 2%, дори ако цените на енергията, храните и стоките се окажат под натиск за повишаване.
„Все още има какво да се желае, за да може инфлацията да се върне на желаното ниво по един по-устойчив начин“, каза Лейн.
Данните за ноември, които трябва да бъдат представени тази седмица, се очаква да покажат, че инфлацията в еврозоната се е ускорила от 2,0% до 2,4%. След това тя може да се повиши допълнително в края на годината, преди да се понижи до 2% в средата на 2025 г., смятат икономисти.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.