Понижения на европейските борси на фона на страховете от рецесия*

Понижения на европейските борси на фона на страховете от рецесия*

Понижения на европейските борси на фона на страховете от рецесия*

Основните индекси на водещите фондови борси в Европа регистрираха понижения в ранната търговия в сряда на фона на данните, които показаха, че вероятността еврозоната да избегне рецесия е малка, пише Ройтерс.

Общият европейски индекс STOXX 600 отчете спад от 3,49 пункта, или 0,87%, до 399,54 пункта, след като преходните три сесии напредна с 5%. Във вторник бенчмаркът регистрира най-доброто си еднодневно представяне от средата на март, след като по-слабите данни за производството в САЩ, свиването на свободните работни места в страната и по-малкото от очакваното увеличение на лихвените проценти от Резервната банка на Австралия породиха надежди, че централните банки в световен мащаб могат да преминат към по-малко агресивни повишения на лихвите в бъдеще.

Немският показател DAX се понижи със 103,54 пункта, или 0,82%, до 12 566,94 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 37,18 пункта, или 0,62%, до 6 002,51 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 изтри 90,58 пункта от стойността си, или 1,28%, достигайки ниво от 6 995,88 пункта, след като на Обединеното кралство отмени части от своите спорни планове за намаляване на данъците

Фокусът днес е върху данните за заплатите в частния сектор на САЩ през септември, докато в петък се чака информация за създадените нови работни места.

„Днес осъзнаваме, че все още е твърде рано да се заключи, че обратът идва“, каза Азад Зангана, старши икономист и стратег за Европа в Schroders.

„Очакваме данните за работните места в извън селскостопанския сектор, за да ни дадат по-добра представа къде се намираме и дали затягането, което имахме досега, започва да оказва съществено влияние върху икономическите перспективи“, добави той.

Последните данни показаха, че бизнес активността в еврозоната се е свила за трети пореден месец през септември, попарвайки всякакви надежди, че валутният съюз ще избегне рецесията.

Според проучването на S&P Global общият PMI, включващ активността в промишлеността и сферата на услугите, се е понижил до 48,1 пункта през септември спрямо 48,9 пункта през август. Това е най-ниското ниво на показателя от януари 2021 г. Границата от 50 пункта разделя свиването от растежа.

„В Европа въпросът е къде се намираме сега в цикъла. ЕЦБ повишава лихвите доста агресивно и се очаква да го направи отново, дори ако влезем в рецесия в краткосрочен план, защото инфлацията става все по-голяма проблем в Европа“, добави Зангана.

От началото на годината индексът STOXX 600 се е понижил с 18,2%, след докато региона се бори с енергийна криза, изострена от конфликта между Русия и Украйна, и опасенията за икономически спад, предизвикан от агресивните ходове на Федералния резерв на САЩ и други централни банки за потушаване на инфлацията.

Акциите на Tesco поевтиняха с 2,62%, след като най-големият търговец на дребно във Великобритания съобщи, че очаква основната му печалба за цялата година да бъде в долния край на диапазона от предишната му прогноза, тъй като има значителна несигурност относно макро перспективите.

Акциите на Bachem Holding AG поскъпнаха с 3,84%, след като доставчикът на биотехнологии представи планове за изграждане на трети обект в Швейцария.

Цената на книжата Carl Zeiss Meditec се повиши с 2,9%, след като Berenberg повиши рейтинга на акциите на немската медицинска технологична компания до „купувай“, позовавайки се на вероятно по-високи годишни продажби и привлекателна й настояща оценка.

Рязък ръст на Уолстрийт

Основните американски борсови индекси регистрираха резки повишения в сесията във вторник, след като доходността по облигациите продължи да пада, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 825,43 пункта, или 2,8%, до 30 316,32 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 360,97 пункта, или 3,34%, до 11 176,41 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 360,97 пункта, или 3,34%, до 11 176,41 пункта.

Печалбите във вторник донесоха най-големия двудневен възход за S&P 500 от март 2020 г. насам, като индексът се е повишил с 5,7% от началото на седмицата.

Пазарите започнаха силно месец октомври, отърсвайки се бързо от спадовете, регистрирани през септември и третото тримесечие. В понеделник Dow скочи с около 765 пункта и записа най-добрата си сесия от 24 юни. S&P 500 напредна с около 2,6% в най-големия си еднодневен ръст от 27 юли, а Nasdaq добави 2,3% към стойността си.

„След като падна с повече от 9% през септември и удължи спада си от началото на годината до близо 25% към затварянето на търговията в петък, смятаме, че разпродажбите на S&P 500 изглеждаха твърде големи“, коментира Марк Хефеле, главен инвестиционен директор в UBS Global Wealth Management. „В допълнение към това, част от натиска върху продажбите от миналата седмица може да е бил предизвикан от ребалансиране в края на тримесечието, което вече е приключило“, добави той.

„Тъй като настроенията към акциите вече са много песимистични, трябва да се очакват периодични отскоци. Но пазарите вероятно ще останат нестабилни в близко бъдеще, водени основно от очакванията около инфлацията и лихвените проценти“, каза още Хефеле.

Настроенията се подобриха през последните две сесии, тъй като доходността по американските държавни облигации се понижи от над 10-годишни върхове. Доходността на 10-годишните ​​облигации кръжеше около 3,63% във вторник, след като в един момент миналата седмица премина прага от 4%.

Пазарите намериха подкрепа и от поскъпването на листнатите в САщ акциите на Credit Suisse с 12,22%, след като по-рано през седмицата имаше опасения относно финансовото състояние на банката. Банката каза на Си Ен Би Си, че ще предостави актуализации на стратегията си заедно с отчета за третото тримесечие.

Акциите на Twitter скочиха с цели 22,09%, след като Илон Мъск промени курса и се съгласи да закупи гиганта за социалните мрежи на цена от 54,20 долара на акция

Акциите удължиха напредъка си след данните за свободните работни места, сочещи отслабване на пазара на труда, което накара някои търговци да се обзаложат, че Фед може да откаже агресивната си кампания за затягане по-рано от очакваното.

Повишения в Азия

Водещите фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион записаха повишения в сряда, следвайки възхода на акциите на Уолстрийт за втори пореден ден.

Хонконгският бенчмарк Hang Seng скочи с цели 1 008,46 пункта, или 5,9%, до 18 087,97 пункта

Водещият индекс на Токийска фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 128,32 пункта, или 0,48%, до 27 120,53п пункта.

Южнокорейският показател Kospi напредна с 5,84 пункта, или 0,26%, до 2 215,22 пункта.

Австралийският измерител ASX 200 се повиши със 116,4 пункта, или 1,74%, до 6 815,7 пункта.

Пазарите в континентален Китай останаха затворени за празничните дни, известни като „Златната седмица“

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха предимно понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 0,05 пункта, или 0,01%, до 583,49 пункта. BGBX40 се понижи с 0,04 пункта, или 0,03%, до 134,86 пункта. BGTR30 записа ръст от 0,10 пункта, или 0,01%, до 704,76 пункта. BGREIT изтри 0,32 пункта от стойността си, или 0,18%, достигайки ниво от 177,80 пункта.

*Информацията е актуална към 12:30 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ