Притежатели на облигации съдят швейцарски регулатор заради загуби по сделката за Credit Suisse

Притежатели на облигации съдят швейцарски регулатор заради загуби по сделката за Credit Suisse

Стотици притежатели на облигации на Credit Suisse Group AG  съдят банковия регулатор на Швейцария, след като техните ценни книжа, оценени на около 1,7 милиарда долара, бяха заличени по време на поглъщането на кредитора от UBS с посредничеството на правителството, пише Блумбърг.

Адвокатската кантора Pallas Partners, която заведе делото в швейцарски съд на 18 април, заяви, че швейцарският финансов регулатор FINMA не е имал правото да нареди подобно отписване на активи и търси пълно обезщетение за своите клиенти - 90 институционални инвеститори и мениджъри на активи, държали т.нар подчинени хибридни дългови инструменти AT1 на стойност 1,35 млрд. долара, както и 700 клиенти на дребно и семейни офиси, които са притежавали активи за 300 млн. долара.

„Това беше злоупотреба с процеса и процедурата за преструктуриране не трябва да се използва от Швейцария, за да позволи на UBS да поеме Credit Suisse в ущърб на притежателите на AT1“, каза основателят и управляващ партньор на Pallas Наташа Харисън в изявление.

Последните твърдения означават, че инвеститорите, представляващи повече от една трета от 17 млрд. долара в облигации AT1, емитирани от Credit Suisse, вече са се опитали да получат парите си обратно. Американската адвокатска кантора Quinn Emmanuel миналия месец подаде иск в швейцарския съд, представляващ повече от 400 институционални инвеститори, които държаха AT1 на стойност около 4,5 млрд. долара, и бяха подадени поне две други жалби.

Създадени след финансовата криза от 2008 г., AT1 са най-ниското ниво на банковия дълг. Те генерират сочна възвръщаемост в добри времена, но първи поемат тежък удар, когато банката изпадне в затруднение. Дори акционерите - често първото домино, което пада в подобни ситуации, спасиха известна стойност от поглъщането, организирано от швейцарските власти, докато притежателите на AT1 на Credit Suisse си тръгнаха без нищо. Много облигационери бяха разгневени от този ход на швейцарските власти. Европейските регулатори побързаха да успокоят инвеститорите, че тази сделка е изключение.

Притежателите на облигации твърдят, че промяната на закона в деня преди облигациите да бъдат отписани е несправедлива и че процесът, променящ конвенциите за несъстоятелност, при който притежателите на облигации имат предимство пред акционерите, е грешен.

Ходът на FINMA обаче беше покрит от извънредно законодателство, прието през уикенда на 18-19 март, когато бе сключена и сделката за спасяване на Credit Suisse.

Тази седмица се очакват нови съдебни дела, докато UBS полага усилия да финализира сделката.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 25 юли. Имен ден празнуват Ана, Анна, Анка, Яна
Зеленски ще иска помощ от Европа за възнагражденията на украинските войници
Макрон: Франция ще признае официално Палестина за държава
Легендарният кечист Хълк Хоган почина в дома си във Флорида
САЩ спират всички грипни ваксини с плашещ антиваксърите живачен консервант
Премиерът на Тайланд: Ескалацията на военните сблъсъци с Камбоджа може да доведе до война
Германия разчита да привлича годишно в армията по 40 000 доброволци или връща задължителната служба
Шефът на Starbucks е получил 6666 пъти по-голямо заплащане от типичния служител