Цени в лева и евро, обмяна в "Български пощи", ресто и в двете валути - най-важното "на първо четене" от закона за еврото

Цени в лева и евро, обмяна в Български пощи, ресто и в двете валути - най-важното на първо четене от закона за еврото

Малко след като ЕК обяви заключенията от конвергентния си доклад за България вчера, служебното правителство прие един от най-важните закони, уреждащи влизането ни в еврозоната - законът за еврото.

Все още не сме готови за приемането на единната европейска валута, защото не се справяме с един от четирите важни критерия - ценова стабилност/инфлация. Според служебния министър на финансите Людмила Петкова обаче България е най-напреднала от общо шестте наблюдавани държави по пътя към въвеждането на единната европейска валута. Като реалистичен срок за въвеждане на еврото у нас тя посочи 1 януари 2026 г. Главно, за да има време за техническа подготовка на бизнеса, банките, гражданите, обясни Петкова. А тази подготовка е силно зависима не само от приемането на закона за еврото, който сега трябва да влезе за обсъждане в парламента, но и от обвързаните с него предстоящи изменения в други закони.

Най-общо проектозаконът за въвеждане на еврото регламентира начина, по който ще се превалутират и закръгляват сумите в евро. Той предвижда да се въведе период за двойно обозначаване на цените на стоки и услуги, както и на двойно обращение на двете валути. Същевременно се реглментира и процедурата по разпространение на новата валута и обмяната на банкноти и монети от левове в евро.

Според законопроекта, одобрен от кабинета "Главчев",  еврото ще стане официалната парична единица на България от датата на отмяна на дерогацията за Република България по чл. 140, ал. 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз. Регламентира се и официалният валутен курс за обмен на лева за евро. Страната ни трябва да се присъедини към еврозоната със сегашния фиксиран курс от 1,95583, е записано в проектозакона.

Левовете ще се обменят безплатно в евро шест месеца 

От деня на въвеждане на еврото Бълграската народна банка ще обменя безплатно, в неограничено количество и без ограничение във времето банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс.

Обмяната на повредени банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс пък ще се извършва по ред, определен с наредба на Българската народна банка.

През първите 6 месеца след въвеждането на единната валута банкноти и монети ще могат да се обменят безплатно от левове в евро и в кредитните институции (банките), както и в клонове на „Български пощи“ ЕАД, е записано в проектозакона.

"Български пощи" ще имат важна роля  в по-малките населени места, където няма банкови офиси. Там  хората ще могат да заменят левовете си с евро. Български пощи“  обаче ще могат да обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро по официалния валутен курс в размер до 1000 лв. на ден за едно лице. За суми в размер от 1 000 лв. до 10 000 лв. на ден за едно лице „Български пощи“  ще  обменят безплатно банкноти и монети от левове в евро след подадена предварителна заявка от 3 до 5 работни дни само в предварително обявени пощенски клонове в страната. „Български пощи“ обаче няма да могат да обменят банкноти и монети от левове в евро в размер над 10 000 лв. на ден на едно лице.

Освен това се предвижда новият лихвен процент по договори за кредит с променлив лихвен процент да не може да е по-висок от размера на лихвения процент по тях преди датата на въвеждане на еврото. При договор за кредит с фиксиран лихвен процент към датата на въвеждане на еврото лихвеният процент ще остане такъв, какъвто е бил договорен преди датата на въвеждане на еврото.

Същевременно цените на стоките и услугите ще се обозначават едновременно в левове и евро от първия месец след решението на Съвета за приемането на еврото до 12 месеца след датата на въвеждане на еврото ва България. В законопроекта се предлага още двете цени да се изписват ясно, четливо, недвусмислено и лесно разбираемо, с еднакъв размер на шрифта, по начин, който не въвежда потребителите в заблуждение. Те трябва да са поставени заедно, като ще са придружени с отличителен знак или съкращение, позволяващи лесното им разпознаване. Крайната сума, която се заплаща от потребителя, също трябва да бъде представена и в двете валути в издавания фискален/системен бон.

В проектозакона, одобрен от служебното правителство се предвижда още в продължение на един месец от фактическото влизане на България в еврозоната да има период на двойно обращение на лева и еврото, в който хората ще могат да се разплащат и в двете валути. По време на този период търговците ще бъдат задължени да връщат ресто в евро, освен ако нямат достатъчна моментна наличност. След изтичането на този период левът ще престане да бъде законно платежно средство, пише още в законопроекта

Регламентирано е още, че в периода на двойно обращение търговецът може да не приема повече от 50 броя монети в левове, включително стотинки, при една трансакция. При извършване от търговци на операции в брой с автомати, устройства и системи на самообслужване, включително без електрическо захранване пъщ ще се използва само о евро.

Предвижда се още в периода на двойно обращение търговците да не могат да увеличават цените на предлаганите от тях стоки и услуги, когато това не е обосновано от обективни икономически фактори.

Банковите сметки, песнионните партиди ще са в лева и евро 1 година  

Банките, фирми за бързи кредити, застрахователи, пенсионни компании, инвестиционни фондове също ще трябва да спазят правилото за двойно изписване в едногодишния преходен период. Тарифите за таксите и комисионите както в офисите, така и на сайтовете, трябва да се показват на клиентите едновременно в лева и в евро.

Предвидено е още информацията за наличните средства по пенсионните ни партиди и в банковите сметки също да е в двете валути.Същото ще важи за застрахователните полици, за дяловете във фондове, за главницата, вноската и лихвата по кредитите. 

На бензиностанциите обаче  в законопроекта е предвидено да не показват цените в левове и евро. На таблата и на дисплеите на колонките цените ще са  само в евро.

При тютюневите изделия също ще има изключение за двойно изписване за продажната цена, изписана върху кутията с цигари или върху бандерола при за пурите и пуретите. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ