Прогноза: Лихвите по ипотеките ще се увеличат до 3 на сто в края на годината

Прогноза: Лихвите по ипотеките ще се увеличат до 3 на сто в края на годината

Прогноза: Лихвите по ипотеките ще се увеличат до 3 на сто в края на годината

Лихвите по ипотеките у нас ще стигнат  3% в края на 2023 г. и ще се задържат в рамките на това ниво догодина. Това прогнозира пред "Мениджър нюз" кредитният консултант Тихомир Тошев. Въпреки очакванията лихвите у нас да скочат на фона на покачването им в Европа през последната година и половина, в момента те са на нива от 2,3% - 2,5 на сто, като вървят нагоре много бавно и много плавно. Към момента увеличението е между 0,1 и 0,3 процентни пункта. Най-вероятно до края на годината ще видим още  едно увеличение в рамките на не повече от 0,3- 0,5 на сто, прогнозира кредитният консултант.

Според Тихомир Тошев ръстът на ипотечните заеми, отчетен от Българската народна банка(БНБ) се дължи преди всичко на нарасналия им обем. Те на практика са по-малко като брой, но на по-високи цени, обясни Тихомир Тошев.

Ръстът на ипотечните кредити беше стимулиран и от опасенията на домакинствата да не изгубят спестяванията си заради високата инфлация. От друга страна стимул за тегленето на ипотеки са увеличението на доходите на значителен процент от българите,  както и рекордно ниската безработица у нас, обясни още кредитният консултант.

Ясни сигнали за охлаждане на имотния пазар

Той обаче добави, че от началото на тази година се наблюдава охлаждане на българския имотен пазар, като за последното тримесечие спадът на сделките е с над 15 на сто. На практика ще има успокояване на пазара на жилища в  България, което ще продължи и през следващата година, прогнозира още Тошев.

Според прогноза на финансиста Левон Хампарцумян банките ще изиграят ключовата роля за разхлаждане на имотния ентусиазъм в България. "Лихвите ще бъдат едноцифрени. Всеки, който си е направил сметката на ръба на възможностите си, ще изпита трудности, но и това не е краят на света", прогнозира Хампарцумян в интервю за Nova news. 

Ръстът на кредитите е с 14,3 на сто за година 

Според данните, оповестени в последния брой на Икономическия бюлетин на БНБ, през първите пет месеца на 2023 г. годишният растеж на кредитите за домакинствата се е запазил висок, като в края на май възлиза на 14.3% (14.6% към декември 2022 г.). Както при жилищните, така и при потребителските кредити, темповете на годишния им растеж са близо до отчетените в края на предходната година, като възлизат съответно на 17.8% и 11.6%. Според последните данни на БНБ за юли 2023 г., изтеглените ипотеки са се увеличили с над 18 на сто за година.

Определящо значение за високите темпове на нарастване на кредита за домакинствата има слабото и бавно пренасяне на затягането на паричната политика на Европейската централна банка (ЕЦБ) върху лихвените проценти по кредитите в условията на значителна ликвидност в банковата система и силна конкуренция в банковия сектор за пазарен дял в сегмента на потребителските и жилищните кредити, отчитат от БНБ.

В реално изражение лихвените проценти по жилищните и в по-малка степен при потребителските кредити останаха отрицателни, което продължи да стимулира търсенето на кредити от страна на домакинствата. За високия растеж на жилищните кредити, освен лихвените проценти, влияние оказват и запазващите се предпочитания на домакинствата за покупка на недвижими имоти като алтернативна форма на спестявания или инвестиция, както и по-високите цени на жилищата, които обуславят нарастването на обема на новоотпуснатите жилищни кредити, се казва още в Икономическия бюлетин на Централната банка.

Вдигането на лихвите - бягане с препятствия

Анализаторите на БНБ отчитат още, че високата ликвидност и силната конкуренция в банковия сектор са сред основните фактори за ограниченото пренасяне на увеличението на лихвените проценти в еврозоната върху лихвените проценти по кредитите в България и особено върху лихвените проценти по кредитите за домакинствата. 

Припомняме, че за да ограничи кредитната експанзия, БНБ повиши задължителните минимални резерви, които банките поддържат. В края на април Управителният съвет на Централната банка прие промени в Наредбата за задължителните минимални резерви, според които от 1 юни  процентът на задължителните минимални резерви по привлечените от банките средства от нерезиденти бе увеличен от 5 на 10%, а от  1 юли 2023 г. процентът на задължителните минимални резерви по привлечените от банките средства от резиденти и от нерезиденти се бе увеличен от 10 на 12%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ