Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Шеф на британска банка подаде оставка заради закриване на сметка на Найджъл Фараж
Шефът на британската банка NatWest Дейм Алисън Роуз подаде оставка часове след като призна, че е направила грешка, когато е говорила за връзката на Найджъл Фараж с банката, предаде Би Би Си
Тя беше силно критикувана, че е източник на неточен репортаж на Би Би Си за сметката на Фараж в банката от висок клас Coutts, която е част от NatWest Group.
Съобщението дойде само часове след като NatWest заяви, че има пълно доверие в Роуз и че тя ще продължи да ръководи банката.
„Управителният съвет и Алисън Роуз реши, по взаимно съгласие, че тя ще се оттегли като главен изпълнителен директор на NatWest Group“, посочи изявление, публикувано рано сутринта в сряда, председателят на NatWest Group сър Хауърд Дейвис. „Това е тъжен момент за нас“, добави той
В отделно изявление Алисън Роуз благодари на колегите си „за всичко, което са направили“, като каза: „Оставам изключително горда от напредъка, който банката постигна в подкрепа на хората, семействата и бизнеса в Обединеното кралство и изграждането на основите за устойчив растеж“.
След нейната оставка бившият лидер на Партията за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП) и един от най-отявлените водачи на излизането на Великобритания от ЕС, Найджъл Фараж написа в Twitter: „Други трябва да последват. Надявам се, че това служи като предупреждение към банковата индустрия“.
Роуз Алисън беше подложена на нарастващ натиск от страна на Даунинг стрийт, финансовия министър други висши министри от кабинета да подаде оставка, като Би Би Си съобщи, че има „значителни опасения“ относно нейното поведение.
Дотук се стигна, след като в началото на юли Фараж съобщи, че сметката му е била закрита и каза, че не му е била посочена причина.
След това Би Би Си съобщи, че причината е била, че сметката вече не отговаря на прага на богатството, който поставят от Coutts, цитирайки запознат източник. Оказа се, че информацията е била неточна и медията се извини за грешката си.
Впоследствие Фараж представи документ, който показва, че от Coutts са анализирали дали той е подходящ клиент за банката.
В документа от 40 страници се отбелязват опасения, че той е „ксенофоб и расист“, и също така се поставя под въпрос репутационният риск от това да имаш Фараж като клиент. В него се казва, че запазването на Фараж като клиент не е в съответствие с „позицията на Coutts като приобщаваща организация“, предвид неговите „публично заявени възгледи“.
Андрю Грифит, който е министър на градските въпроси, заяви, че подаването на оставка на Алисън Роуз е правилното решение за NatWest, която е 39% собственост на данъкоплатците.
„Това никога нямаше да се случи, ако NatWest не беше решила да изтегли банкова сметка поради нечии законни политически възгледи. Това беше и винаги ще бъде неприемливо“, каза той.
Алисън Роуз каза, че не е разкрила никаква лична финансова информация за Фараж, но призна, че е оставила бизнес редактора на Би Би Си Саймън Джак „с впечатлението, че решението да се закрият сметките на Фараж е било единствено търговско“.
Пол Туейт, настоящият главен изпълнителен директор на търговския и институционален бизнес на Natwest, ще поеме отговорностите на Алисън Роуз за първоначален период от 12 месеца, в очакване на регулаторно одобрение.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Мениджърът на националите на Англия повика за Световното вратар без нито един мач във Висшата лига
Спорт |Турция връща ценни антики с помощта на изкуствен интелект
Свят |Акциите на Super Micro се сринаха, след като САЩ повдигнаха обвинения срещу нейни служители за контрабанда на AI чипове в Китай
Технологии |Alibaba отчете 66% спад на печалбата, залага на приходи до 100 млрд. долара от изкуствен интелект
Компании |НАСА връща Artemis II на стартовата площадка за априлския полет
Любопитно |Димитър Хаджидимитров: Още следващата седмица дизелът ще бъде над 1,60 евро
Общество |На днешната дата, 20 март. Честита пролет!
На днешната дата |Правилото 10-80-10 на Стив Джобс е още по-полезно в епохата на AI
Техники за успех |Времето: Посрещаме астрономическата пролет с облаци и валежи
България |Израел започва нова вълна от атаки срещу Иран
Свят |Тръмп сравни атаката срещу Пърл Харбър с действията на САЩ в Иран
Свят |България е втора в ЕС по ръст на почасовите възнаграждения през четвъртото тримесечие на 2025 г.
ЕС |Министър Трайков: Никой не трябва да плаща за ток и стотинка повече от потребеното
Политика |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.