Шефът на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите на САЩ планира да подаде оставка

Шефът на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите на САЩ планира да подаде оставка

Председателят на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) Мартин Грюнберг заяви, че ще подаде оставка веднага щом банковият регулатор намери негов наследник, пише в. The Washington Post.

Независимо разследване на адвокатската кантора Cleary Gottlieb Steen & Hamilton откри многобройни случаи на злоупотреба на работното място в корпорацията, включително сексуален тормоз, преследване и неподходящи взаимоотношения между ръководител и подчинен, поставяйки под въпрос способността на Грюнберг да продължи да ръководи агенцията.

В светлината на последните събития съм готов да подам оставка веднага щом бъде потвърден наследник“, каза Грюнберг на 20 май. „Дотогава ще продължа да изпълнявам отговорностите си като председател, включително трансформиране на корпоративната култура на FDIC“, посочи той.

Президентът на САЩ Джо Байдън скоро ще обяви нов кандидат за поста ръководител на корпорацията, каза след тази новина заместник прессекретарят на Белия дом Сам Мишел. „Очакваме Сенатът бързо да потвърди номинацията“, добави той.

Няма обаче гаранция, че това ще се случи, тъй като е известно, че процесите на одобрение на кандидатите се проточват с месеци или повече, в който момент Байдън вече може да напусне президентския пост, отбелязва CNN.

Сенатът на САЩ утвърди Грюнберг да оглави FDIC за шестгодишен мандат в края на 2022 г., като той ще изпълнява длъжността от февруари 2022 г.

Грюнберг, който сега е на 71 години, започва работа за корпорацията през август 2005 г. по време на президентството на Джордж У. Буш. През 2012-2017 г. той вече оглавява FDIC. Освен това през 2011-2012 г. и 2005-2006 г. Грюнберг е изпълняващ длъжността председател.

През 2012 г. той беше единодушно утвърден от Сената за ръководител на банковия регулатор. През 2022 г. 48 сенатори гласуваха за него, а 39 бяха против.

FDIC застрахова депозити до $250 000. В края на 2023 г. в системата за застраховане са участвали 4587 търговски банки и спестовни институции в страната, а общият обем на фонда за гарантиране на влоговете е 121,8 млрд. долара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ