Шефът на JP Morgan: Решението за First Republic слага край на тази част от банковата криза

Шефът на JP Morgan: Решението за First Republic слага край на тази част от банковата криза

Шефът на JP Morgan: Решението за First Republic слага край на тази част от банковата криза

Кризата, която доведе до срива на три регионални американски банки през последните седмици, до голяма степен е приключила след разрешаването на случая с First Republic Bank. Това заяви главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън, цитиран от Си Ен Би Си.

JPMorgan излезе като победител в търг през уикенда за First Republic, след като регулаторите решиха, че времето за намиране на решение в частния сектор е изтекло.

Федералната агенция за гарантиране на депозитите (FDIC) пое контрола върху регионалната банка и базираната в Ню Йорк JPMorgan обяви рано в понеделник, че придобива почти всички депозити и повечето от активите на First Republic.

„Няма много банки, които са в такава засада. Може да има някоя друга по-малка банка в подобна ситуация, но това до голяма степен разрешава проблема. Тази част от кризата приключи“, каза Даймън малко след обявяването на сделката.

Вследствие на внезапния колапс през март на Silicon Valley Bank и Signature Bank, инвеститорите наказаха редица други кредитори, които имаха подобни характеристики като SVB. Компаниите с най-висок процент незастраховани депозити бяха подложени на изпитание.

Мартенските сътресения разкриха лошото управление на някои средни по големина банки, които по същество залагаха на това, че лихвените проценти няма да се повишат. Когато Федералният резерв на САЩ обаче започна да вдига лихвените проценти, тези банки бяха хванати в „засада“ с нереализирани загуби от облигации в техния баланс.

Но инжектирането на 30 млрд. долара депозити във First Republic даде време на индустрията, позволявайки на средните по-големина банки да представят финансовите си  резултати за първото тримесечие, като много от тези отчети показаха стабилизиране на депозитите. Това облекчи опасенията на инвеститорите, че много повече кредитори скоро ще се сринат.

В бъдеще инвеститорите все още са изложени на рискове, създадени от повишаването на лихвените проценти на Федералния резерв и тяхното въздействие върху активите, включително недвижимите имоти, отбеляза обаче Даймън.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ