Защо САЩ имат толкова много банки?

Защо САЩ имат толкова много банки?

В САЩ има много банки. Всъщност те са толкова много, че когато една от тях има проблеми и изпадне в беда, може да известно объркване с други кредитори в различни части на страната, които споделят подобно име, пишат Дан Фицпатрик и Дейвид Холерит за YahooFinance.

Това се случи миналия месец, когато регулаторите поеха контрола Signature Bank в Ню Йорк. В дните след третия най-голям банков фалит в историята на САЩ, ръководители на три други банки в Илинойс, Охайо и Джорджия, чието име включва Signature Bank, призоваха клиентите да не ги бъркат със сриналия се кредитор.

„Въпреки че има други банки, които носят Signature Bank в името си, има само една Signature Bank of Georgia и тя по никакъв начин не е свързана с другите“, се казва в прессъобщение от Signature Bank (SBGB) в Санди Спрингс, Джорджия Две други банки Signature, базирани в Роузмънт, Илинойс и Толедо, Охайо, също напомниха на клиентите, че не са свързани по никакъв начин с Signature в Ню Йорк.

В момента има повече от 4100 търговски банки в САЩ, според данни на Федералната корпорация за застраховане на депозитите (FDIC). Макар че тази бройка е значително по-малка в сравнение с 30-те и 80-те години на миналия век, когато в САЩ е имало 14 хил. търговски банки, тя е много по-голяма от множество части на света. Според МВФ към 2021 г. броят на банките в Канада е бил 81, а в Япония – 112. В Китай е имало 187 банки, в Германия – 251, а в Обединеното кралство - 311.

Повечето банки в САЩ са регионални кредитори, които са значително по-малки от гиганти като JPMorgan Chase, Bank of America или Citigroup.

Въпреки размера им, тези по-малки играчи колективно поемат голяма част от заемите, които се отпускат в цялата страна. Повече от 80% от всички заеми за търговски имоти сега се държат от банки с активи под 250 млрд. долара, според доклад на икономисти от Goldman Sachs.

Банковата криза, която разтърси страната през март, запозна американците с редица от тези по-малко известни имена: Silicon Valley Bank, Signature Bank, Silvergate Bank. First Republic, Zions, PacWest и Western Alliance.

Паниката, предизвикана от техните затруднения, послужи като напомняне, че много по-малки институции в САЩ могат да създадат зони на уязвимост, които крият потенциал за системен риск.

Джеферсън срещу Хамилтън

Защо САЩ имат толкова много банки? Всичко започва в ранните години от съществуването на страната със Томас Джеферсън, първият държавен секретар на САЩ, и Александър Хамилтън, първия министър на финансите.

Хамилтън е искал една доминираща национална банка, а Джеферсън се е опасявал, че влиянието на подобен гигант ще извади от банките на щатско ниво. Джордж Вашингтон застава на страната на Хамилтън и така САЩ получават първата си национална банка през 1791 г., последвана от втора национална банка през 1816 г.

С времето и двете банки губят статуса си поради опозиция от типа на Джеферсън, позволявайки на щатските банки да се размножават в продължение на десетилетия без общонационална конкуренция.

Президентът Линкълн връща националните банки по време на Гражданската война и банковата система на САЩ се установява в структура, която е частично централизирана (Хамилтън) и частично децентрализирана (Джеферсън). Законовите рамки поставят ограничения за това колко големи могат да станат отделните банки, защитавайки многото кредитори, които оперират в свръхместни граници.

„Традиционно в САЩ имаше, и все още имаме аспект от това днес, един вид популистка загриженост за големите банки, особено банките в големите градове“, коментира професорът по право в университета Фордъм Ричард Скуайър.

Броят на банките се умножава с разрастването на страната, достигайки повече от 10 хил. през 1900 г. и връх от над 30 хил. през 1921 г., според данни, събрани от Федералната резервна банка на Сейнт Луис. Голямата депресия унищожава много от тях, но САЩ все още са имали над 13 хил. в 30-те години на миналия век, запазвайки подобно ниво до края на 80-те и 90-те години, когато поредица от банкови кризи, консолидация на индустрията и дерегулация водят до нов спад в бройката.

Една ключова защита за местните кредитори падна през последните десетилетия на 20-ти век, когато някои щати и след това Конгресът позволиха на по-големите банки да придобият конкуренти извън щатските граници - ход, който беше строго забранен от десетилетия.

Това решение, както и хаосът от финансовата криза от 2008 г., проправиха пътя за създаването на шепа крайбрежни гиганти, които доминират бизнеса днес. Броят на банките в САЩ е намалял с повече от 40% от 2008 г.

Твърде малки, за да оцелеят?

Някои експерти, че много от малките и регионални банки, които все още съществуват, в крайна сметка ще бъдат погълнати или ще излязат от бизнеса, докато гигантите продължават да разрастват властта си.

Те също така смятат, че регионалната банкова криза, която разтърси индустрията през март, може да даде нов тласък на този процес, тъй като по-малките банки изпитват затруднения да се адаптират към период на по-високи лихвени проценти без толкова много от опциите, с които разполагат техните, „твърде големи, за да фалират“ конкуренти.

Броят на банките „ще продължи да намалява, защото „Твърде големи, за да фалират“, е реален феномен“, каза Ричард Скуайър.

Тази нова уязвимост може да има по-големи последици за икономиката, ако местните банкери решат да ограничат даването на заеми, каза Томаш Пискоркси, професор по финанси и недвижими имоти в Бизнес училището на Колумбийския университет.

Заемите в по-малките банки всъщност са спаднали със 74 млрд. долара през двете седмици, приключили на 29 март, според нови данни на Фед.

„Банките дори не трябва да фалират. Достатъчно е да не желаят да дават на заем“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ