Швеция дебатира за приемането на еврото, докато кроната пада рязко и подхранва инфлацията

Швеция дебатира за приемането на еврото, докато кроната пада рязко и подхранва инфлацията

Швеция дебатира за приемането на еврото, докато кроната пада рязко и подхранва инфлацията

Колкото повече чакаме да въведем еврото, толкова по-бедна ще става Швеция. С тези думи Йохан Персон, лидер на Либералната партия на Швеция и министър на труда защити необходимостта от приемане на валутата на общността, след като изминаха 20 години от референдума, на който гражданите гласуваха против нея.

Тази партия е една от най-малките в цялата парламентарна арка, със само 298 000 гласа (16 места) на последните избори, но този дискурс се разпространява из Швеция през последните месеци, превръщайки се в един от националните дебати поради постоянните спадове в шведската крона, устойчивостта на инфлацията и страховете от по-агресивна криза за скандинавската икономика, пише elEconomista.es.

Най-новото проучване на Ipsos показва как за една година привържениците на еврото са се увеличили от едва 19% до повече от 30%. От своя страна тези, които подкрепят запазването на шведската крона, са преминали от 54% до под 46% (останалите нямат мнение по темата или предпочитат да не отговарят). За първи път от много време насам шведската крона загуби подкрепата на повече от половината от населението и Ipsos е ясно защо. „Инфлацията засегна домакинствата и фактът, че част от тази инфлация е внесена (поради слабостта на кроната), засегна силно шведските избиратели“.

От своя страна Шведският статистически институт показва как опозицията срещу еврото е в най-ниската си точка от кризата през 2008 г. „Сегашната слабост на кроната генерира нарастващи проблеми. Наред с други неща, това изчерпва покупателната способност на домакинствата в Швеция и в чужбина, като същевременно повишава лихвените проценти и доходността на облигациите“, каза икономистът на SEB Робърт Бергквист. 

Шведската крона е на исторически дъна въпреки лекото възстановяване през септември. От върховете си през октомври 2021 г. обменният курс към европейската валута е паднал с повече от 15% и в момента една крона се обменя за 0,085 евро. Освен това експертите предполагат, че това е тенденция, тъй като икономическите предизвикателства, които обхващат Стокхолм, контрастират с Европа, заплашена от икономическо забавяне, но с повече възможности за поддържане на високи лихвени проценти.

„Шведската централна банка Riksbank е изправена пред много подобни предизвикателства като тези на другите централни банки, но по-екстремни, което добавя по-голяма несигурност“, обяснява Джеймс Померой, икономист в HSBC в последния си доклад. В този смисъл експертът посочва, че „инфлацията остава доста над целта си, валутата остава слаба и икономиката едва расте като цяло, с рязък спад на потребителските разходи през последните тримесечия“.

Monex Europe също дава да се разбере, че нейната валута оказва ключово влияние върху настоящата ситуация. „Способността на Riksbank да противодейства на инфлацията е до голяма степен ограничена от опасенията за вътрешния растеж и финансовата стабилност, произтичащи от пазара на имоти и влошаващите се профили на някои от най-големите й кредитори за имоти. Това също е повлияло на доверието на инвеститорите.

„В този смисъл фирмата, специализирана във валути, дава ясно да се разбере, че „продължаващото отслабване е проблематично за Riksbank, влошавайки нивото на инфлация, като прави вноса, особено вноса на енергия, по-скъп“. Въпреки това, „повишаването на лихвените проценти за борба с цените възпрепятства вътрешния растеж и увеличава опасенията относно финансовата стабилност, което води до порочен кръг на допълнително отслабване на валутата“.

По-голямата част от компаниите искат смяната на кроната-евро

В този смисъл експертите на Quant обясняват, че „фактът да имате собствена валута и да можете да управлявате паричните си политики по по-прост начин е плюс, когато провежданите политики генерират конкурентоспособност“. Въпреки това, „в момента, в който спрете да бъдете конкурентоспособни, валутата девалвира, вносът става по-скъп, инфлацията се покачва и ако не сте в състояние да се справите с тези проблеми, е възможно да влезете в непривлекателен порочен кръг. Ето това се случи в Швеция.

Освен това Quant добавя, че „държава с дефицит в търговския си баланс и където основният ѝ внос идва от страни в еврозоната (Германия и Холандия) означава, че най-малкото поражда съмнения относно това кое е по-ценно за тях и всъщност по-голямата част от компаниите в страната искат тази промяна.

Швеция е една от страните, в които инфлацията е най-голяма. Достигайки таван от 12,3% през декември 2023 г., инфлацията най-накрая изглежда се задържа след лятото, когато най-накрая успя да я намали до 6,5% през септември, в сравнение с 4,3% в еврозоната. Разбира се, този спад беше силно подкрепен от общото намаление на цените на енергията и пресните храни.

В този смисъл централната банка на страната предприема всякакви мерки, за да се бори с тази инфлационна вълна и да не допусне тя да стане трайна. Подобно на ЕЦБ, Riksbank предприе рекордно увеличение на лихвените проценти до 4%. В допълнение към покачването, паричната институция предприема всички видове мерки, за да предотврати волатилността на шведската крона и да спре кървенето в зародиш. Само миналата седмица институцията обяви продажбата на 1,34 милиарда долара в операции по хеджиране. С поглед към следващите месеци планира да се освободи от 8 млрд. долара и 2 млрд. евро. Холандската банка обаче смята, че способността на централната банка да поддържа валутата е ограничена и тя не може сама да стимулира валутата си.

Прогнозите в средносрочен план са, че валутата в крайна сметка ще удари дъното, но икономическите перспективи не помагат. Оценките от Стокхолм сочат спад от 0,8% на нейния БВП за тази 2023 г. и възстановяване от 0,6% за 2024 г. Но реалността е, че тези оценки могат да бъдат сложни, тъй като само досега тази година икономиката се е свила с повече от 1,5%. Освен това, най-новите производствени PMI данни за страната възлизат на 45 пункта, в територия на свиване, област, в която е влязла от средата на 2022 г.

DanskeBank не е съгласна с оценките на други банки, които смятат, че те са твърде песимистични и приемат, че ще постигне 1,9% възстановяване на своя БВП през следващата година, след спад от само 0,5% през 2023 г. Нещо повече, те смятат, че същата година ще успеят да върнат инфлацията до целта от 2%. От своя страна министърът на финансите Елизабет Свантесон заяви, че „преживяваме икономическа зима“, след като обяви своите прогнози. Независимо от БВП, правителството приема, че CPI няма да се върне под 2% до 2025 г. и че през 2024 г. ще бъде над 3,6%.

Освен това страната се натъкна на неочакван проблем. Криза на недвижимите имоти поради повишаването на лихвите. Недвижимите имоти представляват една пета от всички заеми в шведската икономика и цените на жилищата се сринаха с близо 20% от март 2022 г. насам, с темповете на нарастване на ипотечните кредити.

Всички тези проблеми разклащат цената на дадена валута и следователно ускоряват нейните спадове. В този смисъл преминаването към еврото би предложило на страната по-голяма гаранция при ситуации като сегашната и по-голяма стабилност. Защитниците на приемането на единната валута посочват, че страните от „клуба на 27-те“ са тези, с които имат основните си търговски връзки, представляващи 63% от целия им износ и 69% от техния износ.

Проблемът с еврото 

Но не всички са съгласни с въвеждането на еврото. Основните синдикати в страната през последните дни се обявиха категорично против въвеждането му. Някои от нейните експерти, като Даниел Сухонен или Макс Йернек, твърдят, че „отказването от шведската корона е отказ от свободата да избираме нашата фискална политика“. Експертите добавят, че „можем да бъдем принудени да прилагаме разрушителни икономии точно във време, когато са необходими по-големи публични инвестиции и усилия срещу безработицата“.

И въпреки че се предлага като бързо решение, това е по-сложен път, отколкото изглежда. „Вярно е, че влизането в еврото може да намали внесената инфлация, но би имало значителна цена, а именно паричния суверенитет и поддържането на временна фиксирана валута, и във всеки случай ще отнеме известно време, за да бъде прието. Жертвата на паричния суверенитет вероятно щеше да доведе до по-слаб икономически растеж“, обясняват от Monex Europe. 

В момента дебатът изглежда открит в Швеция. Поне инфлацията продължава, все повече шведи залагат на обявяването на края на една 150-годишна валута, за да напуснат правната безизходица, в която се намира в Европа. Остава да видим дали Швеция най-накрая ще успее да устои на бурята на икономическото забавяне и, както се случи през 2008 г., отново да погребе валутния дебат между солидни икономически данни и възстановяване на кроната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ